Rostow Ariena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rostow Ariena
Ilustracja
Rostow Ariena w kwietniu 2018 roku.
Państwo

 Rosja

Obwód

 rostowski

Miejscowość

Rostów nad Donem

Data budowy

2014–2018

Klub

FK Rostów

Pojemność stadionu

45 000

Położenie na mapie Rostowa nad Donem
Mapa konturowa Rostowa nad Donem, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Rostow Ariena”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Rostow Ariena”
Położenie na mapie obwodu rostowskiego
Mapa konturowa obwodu rostowskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Rostow Ariena”
47°12′30″N 39°44′30″E/47,208333 39,741667
Strona internetowa

Rostow Ariena[1][2] (ros. «Ростов Арена») – stadion piłkarski w Rostowie nad Donem w Rosji. Pojemność stadionu wynosi 45 000 widzów[3]. Był jednym z obiektów, wybranych do organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018. Jest także domowym obiektem drużyny FK Rostów w rosyjskiej Premier Lidze. Zastąpił on dotychczasowy obiekt Olimp – 2.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2013 roku, podczas prac przygotowawczych znaleziono pięć pocisków z czasów II wojny światowej, prawie idealnie zachowanych.

W sierpniu 2013 roku rozpoczęły się prace ziemne na podmokłym terenie na lewym brzegu rzeki Don. Wylewanie fundamentów ukończono w maju 2014 roku. W styczniu 2015 roku rozpoczęto wbijane pionowych słupów pod przyszłą konstrukcję stadionu.

Niecałe dwa miesiące później dokonano gruntownej zmiany projektu stadionu tak aby zredukować koszty budowy do 3 mld rubli. Latem 2015 roku palowanie zostało zakończone i rozpoczęto budowę konstrukcji stadionu.

W grudniu 2015 roku rozpoczęły się prace przy budowie metalowej konstrukcji dachu. Po upływie pół roku zaczęto montaż poszycia dachu. Ponadto, konstruktorzy przystąpili do budowy elewacji i zaczęły się prace przy budowie dróg wokół stadionu. W listopadzie 2016 roku wszelkie prace związane z betonową konstrukcją stadionu oraz dachem zostały zakończone.

Projekt[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku, ostateczny projekt nowego stadionu został przedstawiony przez firmę Populous. Nieregularny kształt dachu oraz trybun były charakterystycznymi cechami projektu. Część miejsc na trybunach została stworzona tylko na czas MŚ w Rosji. Po turnieju pojemność może być zmniejszona do 42 000. Jak wynika ze słów głównego architekta obwodu rostowskiego[4], stadion ma być początkiem tworzenia nowego centrum miasta. To pierwszy poważny projekt, zbudowany na południowym brzegu rzeki Don, ponieważ większa część miasta, leży po północnej stronie rzeki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]