Rosyjska Wysszaja Liga w hokeju na lodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy byłej rosyjskiej ligi hokejowej. Zobacz też: inne artykuły o tej nazwie oraz Wysszaja Chokkiejnaja Liga.
Wysszaja Liga
Высшaя лигa
Państwo  Rosja
oraz
 Kazachstan
Dyscyplina hokej na lodzie
Data założenia 1992
Data rozwiązania 2010
Nowa nazwa Wysszaja Chokkiejnaja Liga
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Dinamo Nowosybirsk (1954)
CSK WWS Samara (1993)
Ostatni zwycięzca Jugra Chanty-Mansyjsk
Najwięcej zwycięstw 7 - Sibir Nowosybirsk
Strona internetowa

Wysszaja Liga (ros. Высшaя лигa, pol. Wyższa Liga) – nieistniejący drugi poziom rosyjskich rozgrywek w hokeju na lodzie. Obecnie pod nazwą Wysszaja Chokkiejnaja Liga.

Historia[edytuj]

Do rozpadku ZSRR Wysszaja Liga była najwyższą klasą rozgrywkową. Drugą klasą ligową była do tego czasu Pierwaja Liga (ros. Первaя лигa), zaś niżej istniała jeszcze Wtaraja Liga (ros. Вторaя лигa). Tenże podział został unieważniony w 1992 po powstaniu niepodległego państwa Rosja. Wówczas Wysszaja Liga stała się drugą klasą rozgrywkową. Najwyższą została Superliga.

Do końca sezonu 2007/08, mistrz rozgrywek Wysszaja Liga awansował do Superligi. Zasadą było, iż triumfator Wysszaja Liga był przyjmowany do Superligi, jeśli poza sukcesem sportowym spełniał także wymagania finansowe (jeśli nie, wówczas szansę gry w KHL otrzymywał klub przegrany w finale Wysszaja Liga). Jednak w obu przypadkach degradowany był ostatni zespół w Superlidze. Jeśli żaden z finalistów nie spełniał kryteriów, wówczas awans i degradacja nie odbywały się.

Latem 2008 rozgrywki te zostały zastąpione przez rozgrywki Kontinientalnaja Chokkiejnaja Liga (trzecim poziomem rozgrywek była Pierwaja Liga). Od tego czasu zaniechano możliwości awansu triumfatora Wysszaja Liga do KHL, a ewentualne przyjęcie klubów do KHL następuje na podstawie decyzji uznaniowej (związanej także ze stanem finansowym klubu).

W 2010 mistrzem rozgrywek WL została drużyna Jugra Chanty-Mansyjsk. W tym samym roku zakończono działalność Wysszaja Liga i w jej miejsce stworzono rozgrywki w nowej formule pod nazwą Wysszaja Chokkiejnaja Liga.

Triumfatorzy drugiej klasy rozgrywek[edytuj]

Mistrzowe Wysszaja Liga
Mistrzowie Pierwaja Liga
Zwycięzcy Klasy B, Klasy A Grupy 2

Drużyny w sezonie 2009/10[edytuj]

W sezonie 2009/2010 w rozgrywkach Wysszaja Liga występowało 25 klubów. Liga podzielona jest na trzy Dywizje. Do każdej przydzielone są kluby pod względem położenia geograficznego. Grupy są nierówne ilościowo - i tak w Dywizja Zachodnia oraz Wschodnia liczą po 8 drużyn, zaś Dywizja Centralna liczyła 9. Do 2007 w rozgrywkach występowały trzy kluby z Kazachstanu. Do tego czasu kluby nierosyjskie były uprawnione do gry w fazie play-off. Dopiero wraz z przyjęciem do rozgrywek klubu Sokił Kijów w sezonie 2007/08, zezwolono klubom nierosyjskim na grę w play-off, a tym samym dano możliwość walki o awans do Superligi. W sezonie 2008/09 w lidze występowały dwie drużyny kazachskie, zaś od 2009/10 już tylko jedna - Kazcynk-Torpedo.

Dywizja Zachodnia

Dywizja Centralna

Dywizja Wschodnia

Linki zewnętrzne[edytuj]

Zobacz też[edytuj]