Przejdź do zawartości

Łokomotiw Jarosław

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Łokomotiw Jarosław
Локомотив Ярославль
Pełna nazwa

Hokejowy Klub Łokomotiw Jarosław
Хоккейный клуб Локомотив Ярославль

Przydomek

Łoko, Kolejarze

Maskotka

Niedźwiedź brunatny

Barwy

czerwono-biało-niebieskie

Data założenia

1949

Liga

KHL
Konferencja Zachód
Dywizja Tarasowa

Państwo

 Rosja

Adres

ul. Gagarina 14
150999 Jarosław[1]

Lodowisko

Arena 2000

Prezes

Jurij Jakowlew[2]

Menedżer generalny

Jurij Łukin[3]

Trener

Igor Nikitin[4]

Asystent trenera

Dmitrij Juszkiewicz
Igor Matuszkin
Dmitrij Krasotkin
Nikołaj Borszczewski
Raszyt Dawydow

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Łokomotiw Jarosław (ros. Локомотив Ярославль) – rosyjski klub hokeja na lodzie z siedzibą w Jarosławiu.

Informacje ogólne

[edytuj | edytuj kod]

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Dotychczasowe nazwy

[edytuj | edytuj kod]
 • Łokomotiw Jarosław (1949–1955)
 • Spartak Jarosław (1955–1956)
 • Chimik Jarosław (1956–1957)
 • HK YMZ (1959–1963)
 • Trud Jarosław (1963–1964)
 • Motor Jarosław (1964–1965)
 • Torpedo Jarosław (1965–2000)
 • Łokomotiw Jarosław (2000–)

Najnowsza historia

[edytuj | edytuj kod]
Torpedo Jarosław - Saławat Jułajew Ufa 0:6 (1983)
Hala Arena 2000
Kibice Łokomotiwu składają kwiaty i znicze przed lodowiskiem w Jarosławiu
Zawodnicy Łokomotiwu w 2009 (na pierwszym planie tyłem z nr 11 Aleksandr Galimow)

W ostatniej edycji rozgrywek w formule Superligi rosyjskiej w sezonie 2007/08 Łokomotiw uległ w finale drużynie Saławat Jułajew Ufa w stosunku meczów 2:3, zaś w kolejnym sezonie KHL 2008/09 (pierwsza edycja nowo utworzonych rozgrywek KHL) Łokomotiw przegrał w finale z Barsem Kazań w stosunku 3:4 (w serii prowadził już 3:2, w szóstym meczu drużyna prowadziła do 48 minut ymeczu 3:2, lecz przegrała go, a w decydującym siódmym spotkaniu uległa 0:1 tracąc gola w 50. minucie meczu). W sezonie KHL 2009/2010 drużyna dotarła do półfinału rozgrywek ulegając klubowi HK MWD Bałaszycha w stosunku 3:4. Podobny wynik uzyskała rok później w sezonie 2010/11 ulegając w półfinale klubowi Atlant Mytiszczi (2:4). W rundzie zasadniczej Łokomotiw był najlepszą drużyną w Konferencji Zachód. Po zakończeniu sezonu trenerem został Kanadyjczyk, Brad McCrimmon[6].

Katastrofa lotnicza 2011

[edytuj | edytuj kod]

7 września 2011 samolot Jak-42, linii „Jak-Serwis” uległ katastrofie zaraz po starcie lotniska Tunoszna w Jarosławiu. W maszynie znajdowała się ekipa klubu Łokomotiw wraz z drużyną, udająca się do Mińska na inaugaryjny mecz ligi KHL sezonu 2011/2012 z Dynama Mińsk[7]. Na pokładzie samolotu znajdowało się łącznie 45 osób - 37 pasażerów i 8 członków załogi. Wśród pasażerów było 26 zawodników i 11 osób z ekipy klubu (trenerzy, masażyści, lekarze i pracownicy techniczni)[8]. Poza dwiema osobami wszyscy zginęli. Pierwotnie z katastrofy ocalały dwie osoby: hokeista Aleksandr Galimow oraz członek załogi samolotu, inżynier pokładowy Aleksandr Sizow[9][10].

Przed katastrofą drużyna Łokomotiwu rozegrała swój ostatni mecz 3 września 2011 (był to ostatni, przedsezonowy sparing klubu) rozegrany z drużyną Torpedo Niżny Nowogród. Łokomotiw wygrał spotkanie 5:2, a ostatniego gola w meczu zdobył Aleksandr Galimow. Pięć dni po wypadku Galimow zmarł 12 września 2011 w szpitalu w Moskwie[11].

Poniżej lista zawodników Łokomotiwu oraz sztabu szkoleniowego i medyczno-technicznego - ofiar tragicznego lotu 7 września 2011. W wyniku katastrofy zginęli wszyscy członkowie ekipy klubu udającej się na mecz. Był to zarazem niemal pełny skład zawodniczy drużyny anonsowany przez klub na sezon KHL 2011/2012.

Bramkarze:

Obrońcy:

Napastnicy:

Sztab szkoleniowy i medyczno-techniczny:

 • Kanada Brad McCrimmon – trener
 • Rosja Aleksandr Karpowcew – asystent trenera
 • Rosja Igor Korolow – asystent trenera
 • Rosja Jurij Bachwałow – operator kamery
 • Rosja Aleksandr Bielajew – menadżer sprzętu / masażysta
 • Białoruś Mikałaj Krywanosau – trener fitness
 • Rosja Jewgienij Kunnow – masażysta
 • Rosja Wiaczesław Kuzniecow – masażysta
 • Rosja Władimir Piskunow – administrator
 • Rosja Jewgienij Sidorow – trener ds. analiz
 • Rosja Andriej Zimin – lekarz drużyny

10 września 2011 na lodowisku Arena-2000 odbyła się ceremonia pożegnania drużyny Łokomotiwu. Tysiące mieszkańców Jarosławia i innych miast Rosji przybyły tam, aby oddać hołd tragicznie zmarłym. Na widok publiczny wystawiono zamknięte trumny z ciałami 24 ofiar tragedii, zaś w hali umieszczono fotografie wszystkich 43 osób, które poniosły śmierć w tej katastrofie[12]. Tego samego dnia odbyły się w Jarosławiu pierwsze pogrzeby ofiar. W Jarosławiu zostaną pochowani rodowici hokeiści: Michaił Bałandin, Jurij Uryczew, Aleksandr Wasiunow, Andriej Kiriuchin, Paweł Snurnicyn, Iwan Tkaczenko i Artiom Jarczuk. Pozostali zmarli zostaną pochowani w swoich rodzinnych miastach, a ciała nierosyjskich hokeistów zostały przetransportowane do krajów ich pochodzenia.

Dalsze losy klubu

[edytuj | edytuj kod]

Tuż po katastrofie, prezes KHL Aleksandr Miedwiediew obiecał pomoc i zaapelował do innych klubów o wsparcie w odbudowie Łokomotiwu. Kluby ligi włączyły się także w pomoc finansowo-organizacyjną[13].

Po stracie zawodników Łokomotiw dysponował jedynie trzema zdolnymi do gry zawodnikami ze składu klubu przed katastrofą. Byli to Artur Amirow, Daniłł Jerdakow oraz Maksim Ziuziakin - gracze, którzy nie zmieścili się w kadrze na mecz inaugaracyjny i nie udali się wraz z drużyną na mecz do Mińska. Poza tym w tragicznym locie nie uczestniczył trener bramkarzy, Fin Jorma Valtonen. Wówczas pojawiła się idea, aby każdy z klubów KHL przekazał symbolicznie po kilku swoich zawodników, aby tym samym szybko stworzyć nową drużynę w Jarosławiu, będącą w stanie uczestniczyć w trwających rozgrywkach[14]. W wyniku tego możliwe byłoby wybranie nowych zawodników klubu z grona 40-45 graczy[15]. Pomimo deklaracji o możliwości wsparcia z zewnątrz dla klubu w postaci wystawienia dla niego zawodników przez inne zespoły KHL, prezes Łokomotiwu- Jurij Jakowlew poinformował o wycofaniu drużyny z rozgrywek w bieżącym sezonie[16]. Informację te potwierdziły władze KHL[17]. Jednocześnie celem uhonorowania zmarłych hokeistów i klubu, władze KHL zdecydowały, że każdy mecz rozpoczynający nowy sezon KHL będzie rozgrywany o Puchar Łokomotiwu (dotychczas Puchar Otwarcia; nazwa obowiązywała do 2014)[18].

Dzień po katastrofie nowym trenerem drużyny został Piotr Worobjow (w przeszłości trenował już Topedo i Łokomotiw)[19]. Podjęto wówczas decyzję, że po ponownym sformowaniu nowego składu drużyny, Lokomotiw przystąpi w grudniu 2011 roku do gry w rozgrywkach drugiej klasy rozgrywkowej w Rosji, WHL[20]. Jednocześnie niezależnie od wyników, zespołowi zapewniono miejsce w fazie play-off sezonu tej ligi. Pierwszy mecz Łokomotiw rozegrał 12 grudnia 2011 roku z czołowym klubem WHL Nieftianikiem Almietjewsk[21] i wygrał to spotkanie 5:1. Nowa drużyna Łokomotiwu była złożona głównie z młodych zawodników, którzy po katastrofie trafili do Jarosława w wyniku wypożyczeń z innych klubów[22]. Łokomotiw rozegrał łącznie 22 spotkania w sezonie zasadniczym WHL, z czego 13 wygrał i został sklasyfikowany na trzecim miejscu w Konferencji Zachód. W pierwszej rundzie fazy play-off wygrał z HK WMF Sankt Petersburg 3:2 w meczach. Następnie w półfinale Konferencji Zachód uległ zespołowi Dizel Penza w meczach 2:3.

Po zakończeniu sezonu rozpoczęto przygotowania do nowej edycji KHL. W kwietniu 2012 roku trenerem drużyny został Amerykanin Tom Rowe, pracujący dotąd w Carolina Hurricanes. Jego asystentem zdecydował się być Dmitrij Juszkiewicz, który w sezonie KHL (2011/2012) był szkoleniowcem Sibiru Nowosybirsk, zaś jednocześnie został asystentem selekcjonera reprezentacji Rosji, Zinetuły Bilaletdinowa[23]. Zdecydowano, że pierwsza drużyna klubu powróci do rozgrywek KHL w sezonie 2012/2013, zaś zespół rezerwowy będzie nadal występować w lidze WHL. W rundzie zasadniczej Łokomotiw zajął 4. miejsce w Konferencji Wschód, po czym w 1/8 finału fazy play-off uległ Siewierstali Czerepowiec w meczach 2:4 i odpadł z dalszej rywalizacji. Ostatecznie został sklasyfikowany na 10. miejscu w lidze. W trakcie sezonu podczas wyjazdów na mecze wyjazdowe w innych miastach, drużyna Łokomotiwu odwiedzała groby hokeistów, którzy zginęli w katastrofie 2011[24]. Po sezonie WHL 2012/2013 władze klubu zdecydowały, że drużyna rezerwowana nie będzie kontynuować udziału w tych rozgrywkach[25][26]. Po kolejkach sezonu 2013/2014 z funkcji trenera został zwolniony Amerykanin Tom Rowe[27], a jego miejsce zajął Piotr Worobjow[28]. 1 lutego 2014 z funkcji trenera odszedł Piotr Worobjow z powodu problemów zdrowotnych[29], a jego miejsce zajął Kanadyjczyk Dave King[30]. Do fazy play-off drużyna wystartowała z ósmego miejsca w Konferencji Zachód, po czym nieoczekiwanie pokonała dwóch faworytów ligi, SKA Sankt Petersburg i Dinamo Moskwa, a następnie uległa czeskiemu zespołowi HC Lev Praga i zdobyła brązowy medal mistrzostw Rosji[31]. Po sezonie odszedł z klubu trener Juszkiewicz (asystent) oraz bramkarz Curtis Sanford.

W kwietniu 2014 trenerem został Sean Simpson[32]. Po dziewięciu meczach sezonu 2014/2015 i tylko trzech zwycięstwach ustąpił z funkcji[33]. Drużyna odpadła w 1/8 finału z Dinanem Moskwa. Przed sezonem 2015/2016 trenerem został Aleksiej Kudaszow[34], a asystentami Oleg Bratasz, Jewgienij Namiestnikow, Aleksandr Sawczenkow i Sergejs Naumovs. W sezonie 2016/2017 asystentami Kudaszowa został ponownie Juszkiewicz, a pozostali na tych funkcjach Sawczenkow i Naumovs.

W marcu 2019 nowym głównym trenerem został mianowany Kanadyjczyk Craig MacTavish, a do sztabu weszli jego rodak: Mike Pelino oraz Wiaczesław Ubajew, Dmitrij Krasotkin, Jaakko Valkama[35][36]. Od września 2019 przez miesiąc stanowisko trenera pełnił Aleksandr Ardaszew, a nowym głównym trenerem w październiku 2019 został mianowany Mike Pelino[37]. W styczniu 2020 do sztabu trenerskiego jako trener bramkarzy został włączony Jegor Podomacki[38]. W maju 2020 nowym szkoleniowcem Łokomotiwu został Andrej Skabiełka[39]. W czerwcu 2020 do jego sztabu trenerskiego weszli Uładzimir Kopać, Igor Matuszkin i Dmitrij Krasotkin[40]. Pod koniec września 2021 Skabiełka został zwolniony[41], a głównym trenerem został mianowany Igor Nikitin, asystentem Dmitrij Juszkiewicz[42][43], wkrótce potem także Nikołaj Borszczewski[44] i Raszyt Dawydow[45].

Sukcesy

[edytuj | edytuj kod]

Szkoleniowcy

[edytuj | edytuj kod]
 Z tym tematem związana jest kategoria: Trenerzy Łokomotiwu Jarosław.

Zawodnicy

[edytuj | edytuj kod]
 Z tym tematem związana jest kategoria: Hokeiści Łokomotiwu Jarosław.

W 2011 zawodnikiem klubu był pierwszy w lidze KHL zawodnik posiadający formalnie polskie pochodzenie. Był nim szwedzki bramkarz urodzony w Gdyni, Stefan Liv. Nie wystąpił w żadnym meczu ligowym drużyny - zginął w katastrofie lotniczej w 2011.

Kadra w sezonie 2020/2021

[edytuj | edytuj kod]
Stroje meczowe Łokomotiwu

Bramkarze:

Obrońcy:

Napastnicy:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Официальный сайт Локомотив Ярославль [online], ru/show-text.asp?t=kontakty [dostęp 2024-04-26] (ros.).
 2. Официальный сайт Локомотив Ярославль [online], ru/show-text.asp?t=rukovodstvo [dostęp 2024-04-26] (ros.).
 3. Официальный сайт Локомотив Ярославль [online], ru/show-text.asp?t=menedhzment [dostęp 2024-04-26] (ros.).
 4. Официальный сайт Локомотив Ярославль [online], ru/show-text.asp?t=trenery [dostęp 2024-04-26] (ros.).
 5. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2012-12-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-19)].
 6. Kanaďan McCrimmon novým trénerom Jaroslavľa | HOKEJ.sk [online], hokej.sk [dostęp 2017-11-28] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-05] (słow.).
 7. Katastrofa samolotu z hokeistami Lokomotiwu Jarosław. Wszyscy nie żyją [online], sport.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).
 8. Katastrofa Jaka-42 w Rosji. Ujawniono nazwiska ofiar - Wiadomości [online], wiadomosci.onet.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).
 9. Rosyjscy i czescy hokeiści zginęli w katastrofie lotniczej. wyborcza.pl, 2011-09-07. [dostęp 2011-09-07]. (pol.).
 10. Sport w EUROSPORT.INTERIA.PL - piłka nożna, f1, nba, siatkówka, boks, ekstraklasa, żużel, tenis, piłka ręczna, koszykówka, hokej, wyniki sportowe [online], eurosport.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).
 11. Rosja: zmarł hokeista ranny w katastrofie Jaka-42 - Wiadomości [online], wiadomosci.onet.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).
 12. Rosja pożegnała hokeistów Lokomotiwu Jarosław - eurosport.interia.pl [online], sport.interia.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).
 13. News : Kontinental Hockey League (KHL) [online], en.khl.ru [dostęp 2017-11-28].
 14. Rosyjskie kluby pomogą w odbudowie drużyny hokejowej z Jarosławia - Hokej - SportoweFakty.pl
 15. KHL delays games, but season will go on for Lokomotiv | Posted Sports | National Post
 16. KHL bez Lokomotiwu Jarosław - WP SportoweFakty [online], sportowefakty.pl [dostęp 2017-11-28] (pol.).
 17. News : Kontinental Hockey League (KHL) [online], en.khl.ru [dostęp 2017-11-28].
 18. News : Kontinental Hockey League (KHL) [online], en.khl.ru [dostęp 2017-11-28].
 19. ХК "Локомотив" определился с новым главным тренером :: Хоккей :: РБК Спорт [online], sportrbc.ru [dostęp 2024-04-26] (ros.).
 20. Officials say Lokomotiv to resume in lower league
 21. Хоккей. ВХЛ. Регулярный чемпионат. Игра номер 573 [12-12-2011]; Локомотив - Нефтяник Алм; г.Ярославль, УКРК „Арена-2000” : онлайн трансляция [online], online.khl.ru [dostęp 2017-11-28].
 22. Hokej. Pierwszy mecz Lokomotiwu Jarosław po katastrofie lotniczej [online], sport.pl [dostęp 2024-04-26] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04] (pol.).
 23. Amerykański trener poprowadzi hokeistów Lokomotiwu Jarosław - Hokej - SportoweFakty.pl. [dostęp 2012-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-02)].
 24. You asked, Hagman answered [online], iihf.com [dostęp 2024-04-26] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-29].
 25. Высшая хоккейная лига - В следующем сезоне «Локомотива» в ВХЛ не будет [online], vhlru.ru [dostęp 2017-11-28].
 26. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2013-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-30)].
 27. News : Kontinental Hockey League (KHL) [online], en.khl.ru [dostęp 2017-11-28].
 28. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2013-09-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-21)].
 29. News : Kontinental Hockey League (KHL) [online], en.khl.ru [dostęp 2017-11-28].
 30. News : Kontinental Hockey League (KHL) [online], en.khl.ru [dostęp 2017-11-28].
 31. Медали чемпионатов России : Новости : Континентальная Хоккейная Лига (КХЛ) [online], khl.ru [dostęp 2017-11-28].
 32. Sean Simpson new head coach of Lokomotiv Yaroslavl – joined by Colin Muller - swisshockeynews.ch [online], swisshockeynews.ch [dostęp 2017-11-28] (ang.).
 33. Simpson leaves Lokomotiv : News : Kontinental Hockey League (KHL) [online], en.khl.ru [dostęp 2017-11-28].
 34. Экс-главный тренер ХК „Атлант” Кудашов возглавил ярославский „Локомотив” | Хоккей | Р-Спорт. Все главные новости спорта [online], rsport.ru [dostęp 2017-11-28].
 35. Lokomotiv names Craig MacTavish new head coach : News : Kontinental Hockey League (KHL) [online], en.khl.ru [dostęp 2019-08-29].
 36. Young players and a Canadian coach. Lokomotiv season preview : News : Kontinental Hockey League (KHL) [online], en.khl.ru [dostęp 2019-08-29].
 37. Пелино официально назначен старшим тренером «Локомотива» [online], sportbox.ru [dostęp 2024-04-26] (ros.).
 38. В тренерском штабе ярославского «Локомотива» произошли изменения- Яррег - новости Ярославской области [online], yarreg.ru [dostęp 2024-04-26] (ros.).
 39. Андрей Скабелка возглавил «Локомотив». Контракт рассчитан на три сезона | Спорт на БИЗНЕС Online [online], business-gazeta.ru [dostęp 2024-04-26] (ros.).
 40. Копать, Матушкин и Красоткин вошли в тренерский штаб "Локомотива" - РИА Новости Спорт, 11.06.2020 [online], ria.ru [dostęp 2024-04-26] (ros.).
 41. Андрей Скабелка уволен из «Локомотива», причины - Чемпионат [online], championat.com [dostęp 2024-04-26] (ros.).
 42. https://vesti-yaroslavl.ru/novosti/item/56754-glavnym-trenerom-yaroslavskogo-lokomotiva-naznachen-igor-nikitin?point=ab
 43. Никитин сменил Скабелку на посту главного тренера "Локомотива" - РИА Новости Спорт, 25.09.2021 [online], ria.ru [dostęp 2024-04-26] (ros.).
 44. Борщевский вошел в тренерский штаб "Локомотива" - РИА Новости Спорт, 12.10.2021 [online], ria.ru [dostęp 2024-04-26] (ros.).
 45. https://sport24.ru/news/hockey/2021-10-22-luchshiy-trener-vratarey-rossii-rashit-davydov-voshel-v-shtab-igorya-nikitina-v-lokomotive

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]