Rousseaceae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rousseaceae
Ilustracja
Roussea simplex
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd astrowce
Nazwa systematyczna
Rousseaceae DC.
Prodr. 7(2): 521. late Dec 1839[2]
Typ nomenklatoryczny
Roussea Sm. (1789)[2]

Rousseaceaerodzina roślin z rzędu astrowców. Obejmuje cztery rodzaje i 13 gatunków. Występują one na wyspie Mauritius (endemitem jest tu Roussea simplex), poza tym we wschodniej Australii (Abrophyllum i Cuttsia) oraz na wyspach południowo-zachodniej Oceanii od Nowej Gwinei do Nowej Zelandii (Carpodetus)[1][3]. Są to niskie drzewa i krzewy występujące w lasach w strefie ciepłego klimatu umiarkowanego i w klimacie podzwrotnikowym[4]. Abrophyllum ornans i Carpodetus serratus bywają uprawiane jako rośliny ozdobne. Wykorzystywane jest drewno gatunku Carpodetus serratus (twarde, ale przyciągające owady je drążące)[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owoce Abrophyllum ornans
Kwiaty Cuttsia viburnea
Carpodetus serratus
Pokrój
Niewielkie (do 8 m wysokości), zimozielone drzewa i krzewy z wspinającymi się pędami (Roussea). W pędach rodzaju Abrophyllum występuje sok mleczny[4].
Liście
Skrętoległe, tylko u Roussea naprzeciwległe[5] lub okółkowe[1], pojedyncze, na brzegu płytko piłkowane[5]. Liście są krótkoogonkowe (ogonek do 4 cm długości) i średnich rozmiarów (długości 10–20 cm i szerokości 4–10 cm). Blaszka ma kształt od lancetowatego do owalnego[4].
Kwiaty
Promieniste i obupłciowe. U Roussea są okazałe, pojedyncze i 4-krotne[5][1], u pozostałych rodzajów drobne (do 5 mm długości), zebrane w wiechy[5], także baldachokształtne[4] i 5(-6)-krotne. Kielich niepozorny, bardzo krotki, rurkowaty, z odpadającymi ząbkami (u Roussea okazały[1]). Korona zwykle żółtej lub żółtawej barwy, z całobrzegimi płatkami[4][5]. Pręcików jest 5, rzadko 4 lub 6. Są wolne i mają równą długość, pylniki osadzone są na krótkich nitkach[4]. Zalążnia jest górna, powstaje z 5 owocolistków i posiada 5 komór, w których znajduje się od 10 do wielu zalążków. Słupek jest pojedynczy i na szczycie rozdzielony na 5 łatek[5][1].
Owoce
Czarne jagody o średnicy do ok. 12 mm[4] lub torebki[1][5], zawierające liczne, drobne nasiona[4].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj Carpodetus i spokrewnione z nim rodzaje Cuttsia i Abrophyllum tradycyjnie włączane były do skalnicowatych Saxifragaceae lub twardziczkowatych Escalloniaceae, ew. sytuowane obok nich jako rodzina Carpodetaceae. Pokrewieństwo z rodzajem Roussea, którego pozycja systematyczna była przez długi czas niejasna, odkryto w wyniku analiz molekularnych. One też pozwoliły całą grupę określić jako siostrzaną dla dzwonkowatych Campanulaceae[3].

W obrębie rodziny pozycję bazalną zajmuje rodzaj Roussea, wyodrębniany jako podrodzina Rousseoideae. Rodzaj Carpodetus jest siostrzany z kolei wobec kladu obejmującego rodzaje Cuttsia i Abrophyllum[1].

Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)

Rodzina zaliczona do rzędu astrowców Asterales reprezentującego klad astrowych w obrębie okrytonasiennych w systemie APG III (2009)[1]. Jest rodziną siostrzaną dla dzwonkowatych (Campanulaceae), wraz z którą stanowi klad bazalny w rzędzie astrowców[1].

astrowce


RousseaceaeCampanulaceaedzwonkowate

Pentaphragmataceae

Alseuosmiaceae
PhellinaceaeArgophyllaceae


Stylidiaceae
Menyanthaceaebobrkowate
Goodeniaceae
AsteraceaeastrowateCalyceraceae

Podział rodziny[1]
  • podrodzina Rousseoideae Horaninow

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2017-02-19].
  2. a b Indices Nominum Supragenericorum Plantarum Vascularium – R. Cornell University. [dostęp 2015-08-16].
  3. a b c Maarten J.M. Christenhusz, Michael F. Fay, Mark W. Chase: Plants of the World. Richmond UK, Chicago USA: Kew Publishing, Royal Botanic Gardens, The University of Chicago Press, 2017, s. 589–590. ISBN 978-1-842466346.
  4. a b c d e f g h L. Watson, M. J. Dallwitz: Rousseaceae Hook. f. ex Benth.. W: The families of flowering plants [on-line]. delta-intkey.com. [dostęp 2015-08-15].
  5. a b c d e f g Heywood V. H., Brummitt R. K., Culham A., Seberg O.: Flowering plant families of the world. Ontario: Firely Books, 2007, s. 284. ISBN 1-55407-206-9.