Rude włosy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Procent populacji o rudych włosach (przed ekspansją Europejczyków)
Aktor Rupert Grint, odtwarzający postać rudowłosego przyjaciela Harry'ego Pottera w ekranizacjach powieści J.K. Rowling

Rude włosy (lub ryże włosy, czerwone włosy) – najczęściej spotykane w postaci mieszanek z innymi kolorami[potrzebny przypis]. Czysto rude włosy najczęściej można spotkać wśród Udmurtów zamieszkujących Republikę Udmurcji, we wschodniej Rosji[1][2] europejskiej. Rudy kolor włosów pojawia się u osób z dwiema kopiami recesywnego genu na chromosomie 16, który powoduje mutację w białku MC1R.

Etnologia[edytuj | edytuj kod]

W skali Fischera-Sallera I-IV. Na świecie rude włosy występują u 1-2% populacji[3][4]. Najwięcej w Udmurcji oraz Szkocji i Irlandii, gdzie 46% tamtejszej populacji posiada gen odpowiedzialny za powstawanie rudych włosów, a 14% z nich posiada rude włosy.

Istnieje kilka hipotez tłumaczących, skąd się wzięły rude włosy. Jedni uważają, że ich połączenie z jasną skórą daje przewagę w okolicach, gdzie nie ma zbyt wiele światła słonecznego, ponieważ im mniej melaniny, tym większa produkcja witaminy D w odpowiedzi na promienie słoneczne. Inni przypuszczają, że w rozpowszechnianiu się rudych włosów odegrał rolę dobór płciowy, jeszcze inni uważają[potrzebny przypis], że mniejsza ilość słońca na północy powoduje brak selekcji na chroniącą przed nim ciemną skórę, więc nieszkodliwa jasna karnacja i związane z nią rude włosy mogą się rozprzestrzeniać w wyniku dryfu genetycznego.

Efekty medyczne czerwonego genu włosów[edytuj | edytuj kod]

Badania opublikowane w periodyku naukowym „Journal of the American Dentistry Association” wykazują, że osoby o rudych włosach mają inną wrażliwość na ból i środki znieczulające. Analogicznie cecha dotyczy także wytrzymałości na wysokie temperatury i porażenia przez prąd. Osoby z rudymi włosami mogą mieć również większą tendencję do tworzenia się przepuklin[5].

W rzadkich przypadkach, rude włosy mogą być związane z chorobami lub zaburzeniem genetycznym:

  • w przypadkach ciężkiego niedożywienia, zwykle ciemne włosy ludzkie mogą zmienić kolor na rude bądź jasne. Występuje to niekiedy w kwashiorkorze, odmianie choroby głodowej wynikającej przede wszystkim z braku białka;
  • rude włosy znajduje się u ludzi pozbawionych proopiomelanokortyny.

Postrzeganie rudowłosych[edytuj | edytuj kod]

Reakcje kulturowe różniły się na przestrzeni lat, opinie na temat rudych są skrajne, od uprzedzeń („fałszywi”), kpin aż po podziw; istnieje wiele stereotypów dotyczących „rudych” i są oni najczęściej przedstawiani jako osoby o ognistym temperamencie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "A Brief History.
  2. Fernandez-Armesto, F., ed. (1994), The Times Guide to the Peoples of Europe. London: Times Books.
  3. Red Alert! The Washington Post: Original Date 2002-03-19. Accessed 2007-02-06.
  4. National Geographic, September, 2007
  5. http://www.abc.net.au/health/talkinghealth/factbuster/stories/2010/08/05/2973337.htm