Przejdź do zawartości

Ruiny miast Majów w Belize

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ruiny Xunantunich

Ruiny miast Majów w Belize zawierają wiele dobrze znanych i historycznie ważnych stanowisk archeologicznych prekolumbijskich Majów. Belize jest uważane za część południowych nizin Majów w mezoamerykańskim kręgu kulturowym. Stanowiska tu znalezione były zamieszkałe od okresu preklasycznego (2000 r. p.n.e. – 200 r. n.e.) do okresu przed i po przybyciu Hiszpanów w XVI wieku.

Wiele stanowisk jest zagrożonych zniszczeniem przez przedsiębiorstwa budowlane, które często pozyskują kruszywo do budowy dróg ze starożytnych ruin[1].

Caracol

[edytuj | edytuj kod]

Historycznie najważniejsze stanowisko. Caracol (hiszp. – ślimak) jest położony w zachodnim Belize blisko granicy z Gwatemalą i na terenie belizańskiej części lasu deszczowego porastającego nizinę Petén. Caracol był centrum jednego z największych królestw Majów i dziś zawiera ocalałe szczątki tysięcy budowli. Miasto było ważnym graczem w politycznych zmaganiach okresu klasycznego na południowych nizinach Majów i wiadomo, że pokonało i podporządkowało sobie Tikál, będąc w sojuszu z Calakmul, obecnie położonym w stanie Campeche w Meksyku.

Cerros

[edytuj | edytuj kod]

Stanowisko Cerros położone nad zatoką Corozal w północnym Belize. Jest godne zauważenia jako jedno z najwcześniejszych majańskich miast, które przeżyło swój „złoty wiek” w późnym okresie preklasycznym oraz ze względu na obecność tzw. Grupy E, unikalnego kompleksu budowli, służącego prawdopodobnie obserwacjom astronomicznym.

Lamanai

[edytuj | edytuj kod]

Lamanai położone nad New River w dystrykcie Orange Walk jest znane jako najdłużej i bez przerw zamieszkiwanym stanowiskiem w Mezoameryce. Pierwsze osiedle w Lamanai powstało we wczesnym okresie preklasycznym i było ciągle zamieszkałe do czasu kolonizacji europejskiej i w czasie jej trwania. Podczas hiszpańskiego podboju Jukatanu, konkwistadorzy ustanowili tu kościół katolicki, ale zbuntowani, miejscowi Majowie wypędzili ich. Zachowane ruiny kościoła stoją do dnia dzisiejszego.

Inne ruiny miast

[edytuj | edytuj kod]

Poniżej znajduje się lista stanowisk archeologicznych w Belize:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Mayan pyramid bulldozed by road construction firm. Guardian, 2013-05-14. [dostęp 2015-11-22]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]