Calakmul

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Starożytne miasto Majów Calakmul, Campeche[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Meksyk

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

I, II, III, IV

Numer ref.

1061

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

2002
na 26. sesji

Położenie na mapie Meksyku
Mapa konturowa Meksyku, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Calakmul”
Ziemia18°07′21″N 89°47′00″W/18,122500 -89,783333
Piramida w Calakmul
Piramida tzw. Struktura I
Piramida tzw. Struktura I

Calakmul (albo Kalakmul) – jedno z największych starożytnych miast Majów na Jukatanie w meksykańskim stanie Campeche, na terenie gminy Calakmul. Miasto leży głęboko w dżungli w Nizinie Petén w odległości około 30 km od granicy z Gwatemalą. Położone na obszarze Rezerwatu Biosfery Calakmul zajmującego powierzchnię 1,8 mln akrów (7300 km²).

Po raz pierwszy zostało odkryte z powietrza przez biologa Cyrusa L. Lundella z firmy Mexican Exploitation Chicle Company 29 grudnia 1931 r. Odkrycie to zostało zgłoszone Sylvanusowi G. Morleyowi z Carnegie Institute. Według Lundella, który nadał nazwę temu miejscu, w języku Majów ca miało oznaczać „dwa”, lak natomiast „sąsiadujący”, a mul „sztuczne wzniesienie” lub „piramidę”. Tak więc Calakmul miało znaczyć „Miasto Dwóch Sąsiadujących Piramid”.

Calakmul było głównym ośrodkiem władzy państwa Kaan (nazywanego też „Królestwem Węża”), które na początku swojego istnienia znajdowało się bardziej na północ od Calakmul, które zostało wybudowane już w „późnej erze klasycznej”. Kaan tworzyło sojusz z Caracol a jego głównym konkurentem było Tikál. Dochodzenie do potęgi władców Kaan przedstawia między innymi seria 11 naczyń (zwanych „wazami dynastycznymi”), w skład której wchodzą legendarne postacie, które były twórcami tego państwa. Lennem miasta od około 630 roku było Uxul.

Calakmul liczyło prawdopodobnie 50 tys. mieszkańców. Jak do tej pory na jego obszarze (70 km²) odnaleziono 6250 budowli. Wśród nich znalazł się między innymi mur północny oraz zbiorniki wodne. 45-metrowa piramida (tzw. „struktura 2”) jest największą spośród dotychczasowo odkrytych na Jukatanie. Wiele z budowli powstało z miejscowego wapienia co utrudnia prace archeologiczne.

Po długim okresie, który upłynął od ekspedycji Morleya w 1932 roku dopiero w latach pomiędzy 1984 i 1994 pojawiły się tu następne wyprawy badawcze, kierowane przez Williama Folana. Obecnie są tu prowadzone prace archeologiczne przez Narodowy Instytut Archeologii i Kultury pod kierownictwem Ramóna Carrasco.

W 2002 roku stanowisko archeologiczne w Calakmul wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podczas badania struktury jednej z piramid w kompleksie archeologicznym Calakmul naukowcy odnaleźli na ścianach dobrze zachowane malowidła i hieroglify.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]