Calakmul

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Starożytne miasto Majów Calakmul, Campeche[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Meksyk

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

I, II, III, IV

Numer ref.

1061

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

2002
na 26. sesji

Położenie na mapie Meksyku
Mapa konturowa Meksyku, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Calakmul”
Ziemia18°07′21″N 89°47′00″W/18,122500 -89,783333
Piramida w Calakmul
Piramida tzw. Struktura I
Piramida tzw. Struktura I

Calakmul (albo Kalakmul) – jedno z największych starożytnych miast Majów na Jukatanie w meksykańskim stanie Campeche, na terenie gminy Calakmul.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Miasto leży głęboko w dżungli w Nizinie Petén w odległości około 30 km od granicy z Gwatemalą w meksykańskim stanie Campeche, na terenie gminy Calakmul. Położone na obszarze Rezerwatu Biosfery Calakmul zajmującego powierzchnię 1,8 mln akrów (7300 km²).

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy zostało odkryte z powietrza przez biologa Cyrusa L. Lundella. Według odkrywcy, który nadał nazwę temu miejscu, w języku Majów ca miało oznaczać „dwa”, lak natomiast „sąsiadujący”, a mul „sztuczne wzniesienie” lub „piramidę”. Tak więc Calakmul miało znaczyć „Miasto Dwóch Sąsiadujących Piramid”.

Z miastem związane są toponimy – glify oznaczające nazwę miasta: Uxte’tuun „Trzy Kamienie” i Chiiknahb’[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Calakmul było głównym ośrodkiem władzy państwa Kaan (nazywanego też „Królestwem Węża”) w „późnej erze klasycznej”, które na początku swojego istnienia znajdowało się bardziej na północ od Calakmul w Dzibanche[3]. Kaan tworzyło sojusz z Caracol a jego głównym konkurentem było Tikál. Dochodzenie do potęgi władców Kaan przedstawia między innymi seria 11 naczyń (zwanych „wazami dynastycznymi”), w skład której wchodzą legendarne postacie, które były twórcami tego państwa. Lennem miasta od około 630 roku było Uxul.

Odwołania do władców Kaan, którzy pieczętowali się glifem Węża w Calakmul pojawiają się na Nizinach Majów dopiero po 631 roku[3]. Wczesnoklasyczna stela 114 odnosi się do władcy panującego w 431 roku, który pieczętował się glifem Nietoperza[1].

Calakmul liczyło prawdopodobnie 50 tys. mieszkańców. Jak do tej pory na jego obszarze (70 km²) odnaleziono 6250 budowli. Wśród nich znalazł się między innymi mur północny oraz zbiorniki wodne. 45-metrowa piramida (tzw. „struktura 2”) jest największą spośród dotychczasowo odkrytych na Jukatanie. Wiele z budowli powstało z miejscowego wapienia co utrudnia prace archeologiczne.

Prace archeologiczne[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy zostało odkryte z powietrza przez biologa Cyrusa L. Lundella z firmy Mexican Exploitation Chicle Company 29 grudnia 1931 r. Odkrycie to zostało zgłoszone Sylvanusowi G. Morleyowi z Carnegie Institute. Po długim okresie, który upłynął od ekspedycji Morleya w 1932 roku dopiero w latach pomiędzy 1984 i 1994 pojawiły się tu następne wyprawy badawcze, kierowane przez Williama Folana. Obecnie są tu prowadzone prace archeologiczne przez Narodowy Instytut Archeologii i Kultury pod kierownictwem Ramóna Carrasco.

W 2002 roku stanowisko archeologiczne w Calakmul wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podczas badania struktury jednej z piramid w kompleksie archeologicznym Calakmul naukowcy odnaleźli na ścianach dobrze zachowane malowidła i hieroglify.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Simon Martin: Of Snakesand Bats: Shifting Identities at Calakmul. mesoweb.com. [dostęp 2023-08-31]. (ang.).
  2. Christophe Helmke; Jaime J. Awe: Sharper than a Serpent’s Tooth: A Tale of the Snake-head Dynasty as Recounted on Xunantunich Panel 4. mesoweb.com. [dostęp 2023-08-31]. (ang.).
  3. a b Erik Velásquez García: The Captives of Dzibanche. mesoweb.com. [dostęp 2023-08-31]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]