Rurōni Kenshin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rurōni Kenshin
るろうに剣心 -明治剣客浪漫譚-
(Rurōni Kenshin -Meiji Kenkaku Rōmantan-)
Gatunek akcja, komedia, dramat historyczny, fantasy, romans
Manga
Autor Nobuhiro Watsuki
Wydawca Shūeisha
Polski wydawca Egmont Polska
Odbiorcy shōnen
Drukowana w Shūkan Shōnen Jump
Wydawana 11 kwietnia 19944 listopada 1999
Liczba tomów 28
Telewizyjny serial anime
Reżyser Kazuhiro Furuhashi
Muzyka Noriyuki Asakura
Studio Studio Gallop (odc. 1-66)
Studio Deen (odc. 66-95)
Stacja telewizyjna Japonia Fuji Television, Animax, Studio 23
Premierowa emisja 10 stycznia 19968 września 1998
Liczba odcinków 95
Powieść
Rurouni Kenshin: Voyage to the Moon World
Autor Kaoru Shizuka
Artysta Nobuhiro Watsuki
Wydawca Japonia Shūeisha
Imprint: Jump J Books
Drukowana w Jump Novel
Wydana 10 października 1996
Film animowany
Rurōni Kenshin: The Motion Picture
(Rurouni Kenshin: Ishin Shishi no Requiem)
Reżyser Hatsuki Tsuji
Scenariusz Shin'ichi Tsuji
Yukiyoshi Ohashi
Producent Jun’ichirō Hisaita
Ryūzō Shirakawa
Muzyka Tarō Iwashiro
Studio Studio Gallop
Wydany 20 grudnia 1997
Czas trwania 90 min.
OVA
Rurōni Kenshin: Trust and Samurai X: Betrayal
(Rurōni Kenshin: Tsuioku-Hen)
Reżyser Kazuhiro Furuhashi
Scenariusz Masashi Sogo
Studio Studio Deen
Liczba odcinków 4
Data wydania 20 lutego – 22 września 1999
Czas trwania 30 min./odc.
OVA
Rurōni Kenshin: Reflection
(Rurōni Kenshin: Seisō-Hen)
Reżyser Kazuhiro Furuhashi
Scenariusz Reiko Yoshida
Studio Studio Deen
Liczba odcinków 2
Data wydania 12 grudnia 2001
Czas trwania 35 min./odc.

Rurōuni Kenshin: Meiji Swordsman Romantic Story (jap. るろうに剣心 -明治剣客浪漫譚- Rurōni Kenshin -Meiji Kenkaku Rōmantan-)manga, oraz anime na jej podstawie, osadzona w realiach historycznych, opowiadająca o byłym szermierzu – zabójcy strony rojalistów w czasie bakumatsu (przeciwników Shinsengumi, popierającego siogunat).

Serial telewizyjny ma 95 odcinków, oprócz tego istnieją również dwie serie OVA. Jedna, czteroodcinkowa „Tsuioku Hen” opowiada o czasach młodości Kenshina, o jego związku z Tomoe i o tym, jak powstała blizna na jego policzku. Druga, dwuodcinkowa, nazywana również „Seishou Hen” to historia rozgrywająca się po serii telewizyjnej, z której dowiemy się o dalszych losach Himury oraz o „końcu jego wędrówki”. Wydarzenia w mandze są nieco zmienione i zamykają historię na etapie, na którym zaczyna się „Seishouhen”. W 2012 cykl został zekranizowany w postaci filmu aktorskiego, a w 2014 roku miały swoją premierę jego kontynuacje: Rurōni Kenshin: Kyōto taika-hen i Rurōni Kenshin: Densetsu no saigo-hen.

W Polsce nakładem wydawnictwa Egmont wydano 12 z 28 tomów mangi (dane z miesiąca maja 2011).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Kenshin Himura to słynny zabójca Hitokiri Battousai (z jap. Krwawa Klinga). Poznajemy go jako dwudziestoośmioletniego rōnina, czyli samuraja bez pana. Jest on mistrzem stylu Hiten Mitsurugi-Ryu służącego do walki z wieloma przeciwnikami. Kenshin uważa, iż przelał zbyt wiele krwi, poprzysiągł więc sobie więcej nie zabijać. Nosi Sakabatō, czyli miecz z odwróconym ostrzem (tępa głownia, ostrzona przeciwległa krawędź). Himura trafia do Tokio, gdzie poznaje Kaoru Kamiya, właścicielkę małego dojo (szkoły walki) opuszczonego z powodu zbója podającego się za Zabójcę Battosai i mordującego ludzi w imieniu Kamiya Dojo. Kenshin pomaga Kaoru pokonać złoczyńców i przywrócić dobre imię szkoły, lecz niestety... Kaoru dowiaduje się o krwawej przeszłości Kenshina. Nie zważając na nią i wiedząc, że Himura jest dobrym człowiekiem, proponuje by zatrzymał się w jej domu. W ten sposób Kenshin zostaje z Kaoru i razem mają wiele przygód. Udaje im się pozyskać pierwszego ucznia ponownie otwartego dojo, małego Yahiko, zaprzyjaźnić się i zawrócić na dobrą drogę zbója i awanturnika Sagara Sanosuke, a także pomóc młodemu Yutaro. Przez całą serię Kenshin powtarza, że nie zabija i walczy tylko w słusznej sprawie. Nie potrafi zostawić potrzebujących bez pomocy, zmaga się zarówno z przeciwnikami jak i z cieniami swojej przeszłości, o której nie tak łatwo zapomnieć. Pomagają mu w tym jednak przyjaciele z Kamiya Dojo, którzy wierzą w niego, nie pozwalają mu zabijać, wiedząc, że gdyby znowu zabił, wróciłby na drogę siepacza Hitokiri Battousai.

Seria anime dzieli się na trzy części: „Kenshin: Wanderering Samurai”, „Kenshin: The Legend of Kyoto” i „Kenshin: The tales of meiji”. W pierwszej poznajemy bohaterów, akcja rozgrywa się w Tokio, w drugiej przenosimy się do Kyoto, trzecia ma miejsce ponownie w Tokio.

Openingi i endingi[edytuj | edytuj kod]

Openingi z anime
 1. Judy and Mary – „Sobakasu” (odc.1-38),
 2. Makoto Kawamoto – „One half” (39-82),
 3. Kimi Ni Fureru Dake De” – Just I touch you” (83-95)
Endingi z anime
 1. The yellow monkey – „Tactics” (odc.1-12),
 2. „Namida wa Shitteiru” (odc.13-27),
 3. TM Revolution – „Heart of Sword” (odc.28-38),
 4. „The Fourth Avenue Cafe” (odc. 39-49),
 5. „It's Gonna Rain!” (odc. 50-66),
 6. „No junjou na kanjou” (odc.67-82),
 7. „DA-ME~” (odc.83-95)

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Kenshin Himura – były zabójca, znany także jako Hitokiri Battosai (pol. Zabójca Battosai), wędrujący po Japonii szermierz, który niosąc pomoc innym, chce odkupić swe winy. Podczas swego pobytu w Tokio, spotyka młodą dziewczynę o imieniu Kaoru Kamiya. Następnie ratuje jej życie i razem z nią zamieszkuje w Kamiya Dojo.
 • Kaoru Kamiya – nauczyciel kendo w Kamiya Kasshin-Ryū Dojo. Jej szkoła zaczęła tracić uczniów, gdy bandyta Gohei Hiruma zaczął zabijać ludzi podszywając się pod Zabójcę Battosai ze szkoły Kamiya Kasshin. Następnie Kaoru zmierza się z nim, lecz przegrywa. Życie ratuje jej prawdziwy Zabójca Battosai; Kenshin Himura, który zamieszkuje w jej dojo. Niedługo potem, pierwszym nowym uczniem Kaoru zostaje Yahiko Myōjin.
 • Sanosuke Sagara – były członek Sekihotai, awanturnik. Przez braci Hiruma, wyzywa Himure na pojedynek. Po przegranej walce, zamieszkuje w Kamiya Dojo, jako przyjaciel Kenshina.

Live-action[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie mangi wyprodukowano trzy aktorskie filmy kinowe. Główne role odgrywają Takeru Satō jako Kenshin, Munetaka Aoki jako Sanosuke Sagara oraz Emi Takei jako Kaoru.

Musical[edytuj | edytuj kod]

Takarazuka Revue wystawił musical oparty na mandze. Za reżyserię i scenariusz odpowiadał Shūichirō Koike. Seina Sagiri wcieliła się w rolę Kenshina, a Miyu Sakihi w rolę Kaoru. Musical był wystawiany od 1 kwietnia do 8 maja 2016 roku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]