Animax

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Animax
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

20 maja 1998

Właściciel

Sony Pictures Entertainment

Kraj nadawania

Świat

Siedziba

Minato, Tokio, Japonia

Strona internetowa
Zasięg kanału Animax – stan na maj 2012

Animax – kanał telewizyjny, emitujący wyłącznie filmy anime, własność japońskiej firmy Sony. Program nadawany jest z Minato, Tokio, w Japonii. Akcjonariuszami stacji są Sony Pictures Entertainment, Sunrise Inc., Toei Animation Inc., TMS Entertainment Inc. i Nihon Ad Systems Inc.

Kanał ten nadawany jest w Japonii oraz na Tajwanie, w Hongkongu, w Korei Południowej, w południowo-wschodniej i południowej Azji, oraz w Ameryce Łacińskiej. Od czerwca 2007 roku nadawany jest również w Niemczech. Animax jest pierwszym całodobowym kanałem w całości poświęconym anime.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kanał został założony 20 maja 1998 roku przez korporację Sony Animax Broadcast Japan Inc. (Kabushiki-gaisha Animakkusu Burōdokyasuto Japan). Premiera miała miejsce 1 czerwca tego samego roku i została nadana w stacji SKY PerfecTV!

Poza Japonią kanał pojawił się 1 stycznia 2004 roku, a pierwszymi krajami były Tajwan i Filipiny, następnie Hongkong (12 stycznia) i południowo-wschodnia Azja (19 stycznia). Kanał nadawany był w języku japońskim i angielskim oraz dostępny jest w regionalnych językach. W lipcu Animax pojawił się w Indiach, na Sri Lance, w Bangladeszu, Nepalu, Pakistanie i w innych krajach azjatyckich.

Animax 31 lipca 2005 roku pojawił się w Ameryce Łacińskiej i za sprawą regionalnej stacji Locomotion jego programy pojawiły się w całym regionie w języku hiszpańskim i portugalskim.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]