Animax

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Animax
Ilustracja
Data startu 20 maja 1998
Właściciel Sony Pictures Entertainment
Kraj nadawania Ziemia Świat
Siedziba Minato, Tokio, Japonia
Strona internetowa
Zasięg kanału Animax - stan na maj 2012

Animax – kanał telewizyjny, emitujący wyłącznie filmy anime, własność japońskiej firmy Sony. Program nadawany jest z dzielnicy Minato w Tokio, w Japonii. Akcjonariuszami stacji są: Sony Pictures Entertainment, Sunrise Inc., Toei Animation Inc., TMS Entertainment Inc. i Nihon Ad Systems Inc.

Kanał ten nadawany jest w Japonii oraz: na Tajwanie, w Hongkongu, w Korei Południowej, w południowo-wschodniej i południowej Azji, oraz w Ameryce Łacińskiej. Od czerwca 2007 roku nadawany jest w Niemczech. Animax jest pierwszym całodobowym kanałem w całości poświęconym anime.

Wkrótce Animax ma rozpocząć nadawanie w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Hiszpanii, Francji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kanał został utworzony 20 maja 1998 roku przez korporację Sony Animax Broadcast Japan Inc. (Kabushiki-gaisha Animakkusu Burōdokyasuto Japan). Premiera miała miejsce 1 czerwca tego samego roku i została wyświetlona w stacji SKY PerfecTV!

W Azji kanał pojawił się 1 stycznia 2004 roku, a pierwszymi krajami były Tajwan i Filipiny, następnie Hongkong (12 stycznia) i południowo-wschodnia Azja (19 stycznia). Kanał nadawany był w języku japońskim i angielskim oraz dostępny jest w regionalnych językach. W lipcu Animax pojawił się w Indiach, na Sri Lance, w Bangladeszu, Nepalu, Pakistanie i w innych krajach azjatyckich.

Animax 31 lipca 2005 roku pojawił się w Ameryce Łacińskiej i za sprawą regionalnej stacji Locomotion jego programy pojawiły się w całym regionie w języku hiszpańskim i portugalskim.

Od 18 listopada 2009 roku w nowej wersji oprogramowania 3.10 na PlayStation 3 jest dostępny ten kanał przez internet.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]