Ryŏngt’ong sa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ryŏngt'ong sa 령통사
Państwo

 Korea Północna

Miejscowość

góra Ogwan

Rodzaj klasztoru

klasztor buddyjski

Właściciel

ch'ŏnt'ae

Prowincja

Hwanghae Północne

Typ zakonu

męski

Materiał budowlany

drewno, cegły

Data budowy

1027

Data zburzenia

XVII wiek, Wojna koreańska

Data reaktywacji

2005

Położenie na mapie Korei Północnej
Mapa konturowa Korei Północnej, blisko dolnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Ryŏngt'ong sa 령통사”
Ziemia38°02′33″N 126°34′34″E/38,042500 126,576111

Ryŏngt'ong sa (령통사) – koreański klasztor buddyjski szkoły ch'ŏnt'ae w prowincji Hwanghae Północne.

Historia klasztoru[edytuj | edytuj kod]

Klasztor został założony w 1027 roku[1] na górze Ogwan w pobliżu miasta Kaesŏng w Korei Północnej. Od samego początku związany był ze szkołą ch'ŏnt'ae, odpowiednikiem chińskiej szkoły tiantai. Uważa się, że był to jeden z pierwszych klasztorów tej szkoły w Korei.

W XVII wieku klasztor został zniszczony przez pożar[2]. Dzieła zniszczenia dokończyło amerykańskie bombardowanie w czasie Wojny koreańskiej. Z oryginalnego klasztoru pozostało bardzo mało.

W klasztornej stupie znajdują się popioły Taegaka Ŭich'ŏna (1055–1101), odnowiciela tradycji ch'ŏnt'ae. Ze względu na jego królewskie pochodzenie i bliskość klasztoru od Kasesŏngu (stolicy), stał się on świątynią ściśle powiązaną z królewską rodziną.

W 2000 roku rozpoczęto odbudowę klasztoru jako wspólnego koreańskiego kulturalnego projektu. Po pięciu latach pracy restaurację zakończono 31 października 2005 roku[3]. Koszt odbudowy klasztoru wyniósł 5 miliardów wonów (około 42 milionów USD) i został pokryty przez stronę południowokoreańską.

W czerwcu 2007 roku odbyła się w klasztorze uroczystość, na którą przybyło 500 pielgrzymów buddyjskich z Korei Południowej, jak również pewna liczba wyznawców i oficjeli ze strony Korei Północnej. Zaplanowano dalsze pielgrzymki, które będą liczyły po 2000 osób. Ri Chang Dok z północnokoreańskiej Rady Narodowego Pojednania powiedział m.in.: "Otwieramy drzwi dla pielgrzymek w odpowiedzi na życzenie buddyjskich wiernych z Południa".

Obiekty architektoniczne[edytuj | edytuj kod]

Zrekonstruowany klasztor składa się z 26 budynków zajmujących na ponad 4 tysiące metrów kwadratowych.

Główna część klasztoru składa się z dwóch części: dziedzińca zachodniego i wschodniego. Wchodzi się Bramą Południową, przed którą znajdują się oryginalne kamienne słupy flagowe. Tuż za bramą znajduje się plac, na którym wznosi się stela poświęcona T'aegakowi, postawiona w roku 1125. Jest Narodowym Skarbem nr 155[4]. Z tego miejsca można dojść do Bram Środkowej i Wschodniej. Brama Środkowa znajduje się dokładnie naprzeciwko Bramy Południowej i prowadzi do dużego Zachodniego Dziedzińca. Największym budynkiem jest tu Pogwang – "Budynek Powszechnego Światła" - główny budynek klasztoru.

Na prawo od Bramy Wschodniej znajduje się mniejszy dziedziniec, na którego końcu znajduje się budynek Pojo – "Budynek Powszechniej Czystości" – poświęcony różnym bodhisattwom.

Przed budynkiem Pogwang znajdują się trzy stupy – dwie trzykondygnacyjne (4,1 metra i 4,4 metra wysokości) i jedna pięciokondygnacyjna (5,5 metra wysokości). Są one wyrzeźbione w piaskowcu. Wszystkie pochodzą z okresu Koryŏ. Stupy te są Narodowym Skarbem nr 133.

Bezpośrednio za budynkiem Pogwang znajduje się budynek Ch'unggak – miejsce medytacji i wykładów. Jest ono udekorowane portretami wybitnych mnichów buddyjskich.

Za tym budynkiem znajdują się dwie bramy wiodące do tylnego dziedzińca klasztoru, gdzie stoi budynek Sungbok. Dawniej mieszkali w nim klasztorni mnisi.

Za głównym budynkiem klasztoru, na zboczu góry, znajduje się budynek Kyŏngsŏn. Jest to świątynia poświęcona T'aegakowi. Przed nią stoi stupa, która zawiera jego popioły.

Dachy głównych budynków w klasztorze są ozdobione ceramicznymi ornamentami w kształcie ryb. Wierzy się, że zabezpieczają one klasztor przed ogniem i złem.

Adres klasztoru[edytuj | edytuj kod]

  • Ryŏngt'ong sa, Ogwan san, Kaesŏng, Hwanghaebuk

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jest także informacja, że powstał w 919 roku
  2. Nie został jednak zniszczony przez Japończyków czasie wojny z lat 1592-1597
  3. http://www.kcckp.net/sp/periodic/korea/index.php?contents+1258+2006-01+47+19
  4. 북한지역정보넷 [online], www.cybernk.net [dostęp 2017-11-20].