Rybniště

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rybniště
Ilustracja
Szkoła i remiza straży pożarnej
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Czechy
Kraj ustecki
Zarządzający Josef Heinrich
Powierzchnia 12,71 km²
Wysokość 460 m n.p.m.
Populacja (2005)
• liczba ludności

720
Kod pocztowy 407 51
Położenie na mapie kraju usteckiego
Mapa lokalizacyjna kraju usteckiego
Rybniště
Rybniště
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Rybniště
Rybniště
Ziemia50°52′45″N 14°30′48″E/50,879167 14,513333
Strona internetowa
Portal Portal Czechy

Rybniště (pol. Rynartice ) - miejscowość w północnych Czechach w kraju ujskim okres Děčín.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Śródgórska, miejscowość letniskowa, położona w północnych Czechach, w północno-wschodniej części obszaru chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce (czes. CHKO Labské pískovce), na wysokości 320-380 m n.p.m., około 4, 5 km., na południowy zachód, od centrum miejscowości Chřibská przy południowo-wschodniej granicy Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (czes. NP České Švýcarsko), około 2,2 km na zachód od granicy obszaru chronionego krajobrazu Gór Łużyckich (CHKO Lužicke hory).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Stara miejscowość, położona na niewielkim wzgórzu nad doliną górskiej rzeki Chřibská Kamenice Pavlínino údolí, między Górami Łużyckimi, a skalnymi wzniesieniami Czeskiej Szwajcarii. Jest to wiejska miejscowość charakteryzująca się rozrzuconą i luźną zabudową. Większość zabudowań stanowią zabytkowe budynki, położone wzdłuż drogi. Przy dawnych ścieżkach, którymi chodzili mieszkańcy na nabożeństwa do kościołów w Jetřichovicach i Chřibská znajduje się kilka zabytkowych kapliczek, które w przeszłości postawiali zamożniejsi obywatele Rynartic. Ozdobą wioski jest zameczek, który postawiony był jako myśliwski zameczek. Obecnie pełni rolę obiektu turystyczno rekreacyjnego. Blisko drogi w kierunku Jetřichovic po prawej stronie wśród lasu, położone są "Skały krasnali" czes. Trpaslíčí skálu, w których miejscowy ludowy artysta Eduard Wahr, w 1833 r. rozpoczął ciosać schody i wnęki z posągami krasnoludków, a dzieło dokończył około 1870 r. jego syn Ernest. Obecnie miejscowość jest znanym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym. Nad miejscowością góruje Křížový vrch (408 m n.p.m.) (pol. Krzyżowa Góra) wznosząca się po północnej stronie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość została założona prawdopodobnie na przełomie XIV wieku i podlegała pod zamek Falkenštejn, (pol. Falkensztejn). Po upadku zamku miejscowość została podporządkowana grodowi Tolsztejn. W XIX wieku miejscowość leżała na terytorium rodu Kinských. Z końcem XIX wieku zaczęły być coraz bardziej popularniejsze jako miejsce wypoczynku i atrakcja turystyczna, dzięki propagowaniu turystycznych walorów regionu przez ród Kinští (Kinských). W 1832 r. książę Rudolf Kinský rozpoczął budowę: kładek i mostów i dróg aby połączyć Rybniště Jetřichovicami i Chřibská. W 1864 r., wydano jeden z pierwszych przewodników opisujący miejscowość i obszar Czeskiej Szwajcarii, która była własnością rodu Kińskich. Autorem przewodnika był książęcy leśniczy adiunkt Ferdinand Náhlík z Rynartic. Przewodnik ten wydawany jest do obecnych czasów.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Skalna kaplica przydrożna przy drodze z Rybniště do Chřibská z 1697 r.
  • Skały krasnali czes. Trpaslíčí skálu przy drodze z Rynartic do Jetřichovic z figurami krasnali w skale z 1833 r.

Ciekawe miejsca[edytuj | edytuj kod]