Rybniště

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rybniště
Ilustracja
Szkoła i remiza straży pożarnej
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Czechy
Kraj ustecki
Zarządzający Josef Heinrich
Powierzchnia 12,71 km²
Wysokość 460 m n.p.m.
Populacja (2005)
• liczba ludności

720
Kod pocztowy 407 51
Tablice rejestracyjne DC
Położenie na mapie kraju usteckiego
Mapa lokalizacyjna kraju usteckiego
Rybniště
Rybniště
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Rybniště
Rybniště
Ziemia50°52′45″N 14°30′48″E/50,879167 14,513333
Strona internetowa
Portal Portal Czechy

Rybniště (pol. Rynartice ) - miejscowość w północnych Czechach w kraju ujskim okres Děčín.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Śródgórska, miejscowość letniskowa, położona w północnych Czechach, w północno-wschodniej części obszaru chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce (czes. CHKO Labské pískovce), na wysokości 320-380 m n.p.m., około 4, 5 km., na południowy zachód, od centrum miejscowości Chřibská przy południowo-wschodniej granicy Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (czes. NP České Švýcarsko), około 2,2 km na zachód od granicy obszaru chronionego krajobrazu Gór Łużyckich (CHKO Lužicke hory).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Stara miejscowość, położona na niewielkim wzgórzu nad doliną górskiej rzeki Chřibská Kamenice Pavlínino údolí, między Górami Łużyckimi, a skalnymi wzniesieniami Czeskiej Szwajcarii. Jest to wiejska miejscowość charakteryzująca się rozrzuconą i luźną zabudową. Większość zabudowań stanowią zabytkowe budynki, położone wzdłuż drogi. Przy dawnych ścieżkach, którymi chodzili mieszkańcy na nabożeństwa do kościołów w Jetřichovicach i Chřibská znajduje się kilka zabytkowych kapliczek, które w przeszłości postawiali zamożniejsi obywatele Rynartic. Ozdobą wioski jest zameczek, który postawiony był jako myśliwski zameczek. Obecnie pełni rolę obiektu turystyczno rekreacyjnego. Blisko drogi w kierunku Jetřichovic po prawej stronie wśród lasu, położone są "Skały krasnali" czes. Trpaslíčí skálu, w których miejscowy ludowy artysta Eduard Wahr, w 1833 r. rozpoczął ciosać schody i wnęki z posągami krasnoludków, a dzieło dokończył około 1870 r. jego syn Ernest. Obecnie miejscowość jest znanym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym. Nad miejscowością góruje Křížový vrch (408 m n.p.m.) (pol. Krzyżowa Góra) wznosząca się po północnej stronie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość została założona prawdopodobnie na przełomie XIV wieku i podlegała pod zamek Falkenštejn, (pol. Falkensztejn). Po upadku zamku miejscowość została podporządkowana grodowi Tolsztejn. W XIX wieku miejscowość leżała na terytorium rodu Kinských. Z końcem XIX wieku zaczęły być coraz bardziej popularniejsze jako miejsce wypoczynku i atrakcja turystyczna, dzięki propagowaniu turystycznych walorów regionu przez ród Kinští (Kinských). W 1832 r. książę Rudolf Kinský rozpoczął budowę: kładek i mostów i dróg aby połączyć Rybniště Jetřichovicami i Chřibská. W 1864 r., wydano jeden z pierwszych przewodników opisujący miejscowość i obszar Czeskiej Szwajcarii, która była własnością rodu Kińskich. Autorem przewodnika był książęcy leśniczy adiunkt Ferdinand Náhlík z Rynartic. Przewodnik ten wydawany jest do obecnych czasów.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Skalna kaplica przydrożna przy drodze z Rybniště do Chřibská z 1697 r.
  • Skały krasnali czes. Trpaslíčí skálu przy drodze z Rynartic do Jetřichovic z figurami krasnali w skale z 1833 r.

Ciekawe miejsca[edytuj | edytuj kod]