Słoń (raper)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Słoń
Ilustracja
Słoń, 2013
Imię i nazwisko Wojciech Zawadzki
Pseudonim Słoń, Liryczny Sadysta, Mocne Ogniwo, Otis Driftwood
Data urodzenia 27 listopada 1983
Poznań
Pochodzenie Polska
Gatunki hip-hop, horrorcore[1]
Zawód raper
Wydawnictwo Unhuman, Brain Dead Familia
Powiązania Mikser, Shellerini
Zespoły
WSRH

Słoń, właściwie Wojciech Zawadzki[2] (ur. 27 listopada 1983[2]) – polski raper. Działalność artystyczną rozpoczął w pierwszej dekadzie XXI w., jednakże pierwsze próby rapowania podejmował już w okresie szkolnym. W 2006 roku wraz z Shellerinim utworzył projekt WSRH. Duet zarejestrował wkrótce potem kolejno wydawnictwa: Mistrz tu jest remix (feat. Kobra/Fataem) (2006), Wyższa szkoła robienia hałasu (2008) i Unhuman Mixtape (2009). W 2009 roku ukazał się debiut solowy Słonia zatytułowany Chore melodie. Materiał utrzymany w ówcześnie mało popularnej na krajowym rynku stylistyce horrorcore'u przysporzył raperowi popularności w podziemiu artystycznym.

Następnie w duecie z producentem muzycznym Mikserem Słoń nagrał materiał pt. Demonologia (2010), który stanowił stylistyczną kontynuację debiutu rapera. Na nagranej z udziałem licznych gości płycie wystąpił m.in. wokalista zespołu TurboTomasz Struszczyk. W 2012 roku do powszechnej sprzedaży trafiła pierwsza produkcja WSRH pt. Szkoła wyrzutków. Wydawnictwo odniosło sukces fonograficzny plasując się na 5. miejscu zestawienia najpopularniejszych płyt w kraju (OLiS). Rok później ukazał się drugi album Słonia zarejestrowany z Mikserem zatytułowany Demonologia 2. Trzypłytowe wydawnictwo zadebiutowało na 2. miejscu zestawienia OLiS.

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Wojciech Zawadzki hip-hopem zainteresował się na początku lat 90. XX w[2]. Pierwsze próby rapowania podjął w 1997 roku[2]. W latach późniejszych raper zarejestrował m.in. szereg utworów na debiutancki album, który ostatecznie nie został wydany. Do 2007 roku twórczość rapera miała charakter ściśle amatorski. Tego samego roku Słoń zadebiutował na płycie P.A.G. & Hirass – C.D. nastąpił, która ukazała się nakładem niewielkiej oficyny M-PRO-DAXX LABEL[3]. Na płycie znalazły się cztery piosenki z udziałem muzyka. W międzyczasie wraz z Shellerinim utworzył projekt pod nazwą WSRH[4]. Debiutancki materiał duetu – mixtape zatytułowany Mistrz tu jest remix (feat. Kobra/Fataem). Na płycie znalazło się osiem remiksów utworu tytułowego oraz teledysk. 21 kwietnia, także 2008 roku został wydany pierwszy nielegalny album WSRH pt. Wyższa szkoła robienia hałasu[5]. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. Paluch i Ramona 23. W ramach promocji materiału zostały zrealizowane dwa teledyski do utworów „Mistrz tu jest” i „Reprezentant”. Także w 2008 roku Słoń gościł na płycie projektu Hona `N` Antek – Audioportret w utworze „Markowany znakiem”[6].

15 maja 2009 roku ukazał się pierwszy album solowy Słonia zatytułowany Chore melodie, który poprzedził singel Krwawy aperitif[7][8]. W ramach promocji do utworu tytułowego, a zrealizowanego z gościnnym udziałem Shelleriniego powstał wideoklip[9]. Debiut rapera utrzymany, w ówcześnie mało popularnej na krajowym rynku stylistyce horrorcore'u przysporzył raperowi popularności w podziemiu artystycznym[10]. Następnie, 24 października ukazała się druga produkcja WSRH pt. Unhuman Mixtape[11]. Na nagranej w należącym do DJ-a Decksa studiu La Bomba płycie gościnnie wystąpili m.in. sam Decks, Koni i Kaczor. Do pochodzącej z płyty piosenki „Absolwent” został zrealizowany teledysk, który wyreżyserował Michał Sterzyński[12]. Wcześniej, tego samego roku Słoń gościł na solowym albumie znanego z występów w zespole Nagły Atak Spawacza, KaczmiegoI tyle[13]. Następnie w grudniu bezpłatnie w formie digital download, Słoń udostępnił minialbum pt. Ssij to EP[14]. Na którym poza utworem tytułowym znalazły się m.in. piosenki „Reżim krwi” i „Inkwizycja”. Zwrotki Słonia znalazły się także na wydanych w 2009 roku albumach Evtisa – Rozpętam piekło oraz Radia Wolna Warszawa – Presja[15][16].

Na początku 2010 roku raper gościł na albumie LuzBena Crew – Betonowe palmy[17]. Natomiast w kwietniu do sprzedaży trafił przekrojowy album kolegi Słonia ze składu WSRH Shelleriniego zatytułowany Gościnnie... Shellerini[18]. Na płycie znalazły się trzy piosenki z udziałem Zawadzkiego. Dwa miesiące później zwrotki rapera znalazły się także na płytach A&G – Witaj na osiedlu i Jajo – Niewyjściowy rap[19][20]. Następnie we wrześniu do sprzedaży trafił nagrany w duecie z producentem muzycznym Mikserem album Słonia pt. Demonologia, który stanowił stylistyczną kontynuację debiutu rapera[21]. Na nagranej z udziałem licznych gości płycie wystąpił m.in. wokalista zespołu TurboTomasz Struszczyk. Wydawnictwo było promowane teledyskami do pochodzących z płyty utworów „Od zmierzchu do świtu”, „Początek końca” i „Szczerze”[22][23][24]. Ostatni z obrazów został później wyróżniony 2. miejscem w plebiscycie portalu branżowego Poznanskirap w kategorii Najlepszy teledysk roku 2011[25]. Pod koniec roku Słoń gościł na albumie KobryNa żywo z miasta grzechu[26]. W międzyczasie na producencki album V!ruSa – Power of Beats 2 (2010) trafiła kompozycja „Nocą” nagrana z udziałem Ramony 23, Kaczmiego i Koniego[27]. Z kolei pod koniec roku ukazał się minialbum Słonia i Miksera Wersy, ludzie, hip-hop[28].

Rok 2011 upłynął dla rapera pod znakiem występów gościnnych. Na początku roku ukazał się pierwszy „legal” Shelleriniego PDG Gawrosz, na którym – w utworze „Kokaina” gościł Zawadzki [29]. Kolejne zwrotki Słonia znalazły się na takich płytach jak Arbak/Spenser – Na swoim miejscu, Emblemat – Jedna miłość, jedna więź, W Sercu Miasta – 24h, Rafi200 ton, MrokasMrok w mieście oraz PaluchSyntetyczna mafia[30][31][32][33][34][35]. W październiku Słoń rapował na płycie Młodego MKronika II: Siła charakteru w utworze „Nikt mi tego nie dał, nikt mi tego nie zabierze”[36]. Do piosenki powstał również wideoklip[37]. Następnie w listopadzie raper wraz z DJ-em Taekiem wystąpił na nielegalu Barona i Szofera pt. Alternatywa w piosence „Świat jest nasz”[38]. Z kolei w grudniu ukazał się materiał białostockiego rapera PihaDowód rzeczowy nr 2, na którym Słoń wraz z Ero i Dono gościł w promowanym teledyskiem utworze „Radio Killa (66.6 FM)”[39][40].

31 marca 2012 do powszechnej sprzedaży trafiła pierwsza produkcja WSRH pt. Szkoła wyrzutków. Wydawnictwo odniosło sukces fonograficzny plasując się na 5. miejscu zestawienia najpopularniejszych płyt w kraju (OLiS). Na płycie gościnnie wystąpili m.in. Chada, Rafi i Paluch. Wcześniej, także w marcu ukazały się płyty Ogniwo – Negatyw pozytywu i HZOP – Drogowskazy życia z gościnnym udziałem Słonia[41][42]. Następnie Zawadzki gościł na albumach Bosskiego RomanaKrak 4 i formacji Bosskiskład – Braterska siła[43][44]. Natomiast pod koniec roku wystąpił na bijącej rekordy popularności debiutanckiej płycie producenta muzycznego DonatanaRównonoc. Słowiańska dusza[45]. Raper u boku Chady i Soboty rapował w piosence „Niespokojna dusza”, do której powstał również teledysk[46]. Na początku 2013 roku Słoń gościł na solowej produkcji PopkaMonster, w nagranym z Borixonem utworze „Sławy szczyt”[47]. We wrześniu do sprzedaży trafił album formacji HipoToniA WIWPHonor twoją amunicją, na którym Słoń wraz z Ero rapował w kompozycji „Ten świat należy do nas”[48]. 4 października został wydany drugi album Słonia nagrany w duecie z Mikserem zatytułowany Demonologia 2[49]. Na trzypłytowym wydawnictwie, na które złożyły się dwie płyty CD i jedna DVD gościnnie wystąpili m.in. KaeN, Pih i Paluch. Album promowany teledyskami do utworów „D2B4” i „CHCWD” zadebiutował na 2. miejscu zestawienia OLiS[50][51][52].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule WSRH, w sekcji Dyskografia.
Albumy
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
POL
Ssij to EP (EP)
 • Data: 18 grudnia 2009[14]
 • Wydawca: brak (nielegal)
Chore melodie
 • Data: 15 maja 2009[8]
 • Wydawca: Unhuman
Demonologia (oraz Mikser)
 • Data: 24 września 2010[21]
 • Wydawca: Unhuman/CD-Contact
32[53]
Wersy, ludzie, hip-hop (EP; oraz Mikser)
 • Data: 13 grudnia 2010[28]
 • Wydawca: Unhuman
Demonologia 2 (oraz Mikser)
 • Data: 4 października 2013[49]
 • Wydawca: Unhuman/CD-Contact
2[50]
Brain Dead Familia
 • Data: 2 października 2015[54]
 • Wydawca: Brain Dead Familia
5[55]
"—" album nie był notowany.
Single
Tytuł Rok Album
„Krwawy aperitif”[7] 2009 Chore melodie
„Święta 2009” (oraz Mikser)[56]
„Dzieci ognia” (oraz Mikser)[57] 2010
Donatan – „Niespokojna dusza” (gościnnie: Chada, Słoń, Sobota)[58] 2012 Równonoc. Słowiańska dusza
„Gruba Berta”[59] 2014
Kacper – „Wilk” (gościnnie: Słoń, Jongmen)[60] 2015 Tabula Rasa
„Martwy”[61] Brain Dead Familia
Występy gościnne
Album Rok Utwór Źródło
P.A.G. & Hirass – C.D. nastąpił 2007 "Kontynuuje epizod" (gościnnie: Słoń)
„Ciemny pokój” (gościnnie: Słoń)
„Nie może być inaczej” (gościnnie: Słoń)
„Adrenalina” (gościnnie: Słoń)
[3]
Hona `N` Antek – Audioportret 2008 „Markowany znakiem” (gościnnie: Oldas, Słoń) [6]
KaczmiI tyle 2009 „Nocą” (gościnnie: Koni, Słoń, RY23) [13]
Evtis – Rozpętam piekło „Będę” (gościnnie: Majkel, Koza, Słoń, Cani Boha Camp) [15]
Radio Wolna Warszawa – Presja „PornStar” (gościnnie: Słoń) [16]
LuzBena Crew – Betonowe palmy 2010 „Pierdol to...” (gościnnie: Słoń) [17]
ShelleriniGościnnie... Shellerini „Nie zwalniam tempa” (gościnnie: RY23, Słoń)
„Jestem z miasta” (gościnnie: Onar, Słoń, Paluch)
„5 styli” (gościnnie: Paluch, Koni, Kaczor, Słoń)
[18]
A&G – Witaj na osiedlu „Mam tą chorą jazde” (gościnnie: Słoń) [19]
Jajo – Niewyjściowy rap „Swoja drogą” (gościnnie: Słoń) [20]
KobraNa żywo z miasta grzechu „Na ulicach rządzi diabeł” (gościnnie: Słoń, Mrokas) [26]
V!ruS – Power of beats 2 „Nocą” (gościnnie: RY23, Kaczmi, Koni, Słoń) [27]
Shellerini – PDG Gawrosz 2011 „Kokaina” (gościnnie: Słoń) [29]
Arbak/Spenser – Na swoim miejscu „Tu nie ma miłości” (gościnnie: Słoń) [30]
Emblemat – Jedna miłość, jedna więź „To coś więcej” (gościnnie: Bas Tajpan, Słoń) [31]
W Sercu Miasta – 24h „Świeże mięso” (gościnnie: Słoń) [32]
Rafi200 ton „Ciemna strona mocy” (gościnnie: Słoń) [33]
MrokasMrok w mieście „Królestwo nocy” (gościnnie: Słoń, Medi Top Glon) [34]
PaluchSyntetyczna mafia „B.O.R.” (gościnnie: Bezczel, Słoń) [35]
Młody MKronika II: Siła charakteru „Nikt mi tego nie dał, nikt mi tego nie zabierze” (gościnnie: Słoń) [36]
Baron/Szofer – Alternatywa „Świat jest nasz” (gościnnie: Słoń, DJ Taek) [38]
PihDowód rzeczowy nr 2 „Radio Killa (66.6 FM)” (gościnnie: Słoń, Ero, Dono) [40]
Ogniwo – Negatyw pozytywu 2012 „Rozum” (gościnnie: Słoń) [41]
HZOP – Drogowskazy życia „Odbezpieczamy broń” (gościnnie: Słoń) [42]
Bosski RomanKrak 4 „Cały ten syf” (gościnnie: Słoń) [43]
Bosskiskład – Braterska siła „Cały ten syf (Remix)” (gościnnie: Słoń) [44]
DonatanRównonoc. Słowiańska dusza „Niespokojna dusza” (gościnnie: Chada, Słoń, Sobota) [45]
PopekMonster 2013 „Sławy szczyt” (gościnnie: Borixon, Słoń) [47]
HipoToniA WIWPHonor twoją amunicją „Ten świat należy do nas” (gościnnie: Ero, Słoń) [48]
Peerzet/TMKBeatz – Doktor majk 2014 „Nadejdzie dzień” (gościnnie: Słoń, Eripe) [62]
Blasq – Bez urazy „Dwa oblicza” (gościnnie: Słoń, WSRH) [63]
Kacper/PSR – Tabula Rasa 2015 „Wilk” (gościnnie: Słoń, Jongmen) [64]
Antek/Hirass – Realiaz EP „Świadek” (gościnnie: Słoń, Deep) [65]
Kompilacje różnych wykonawców
Album Rok Utwór Źródło
Jestem stąd 2009 DJ Story, Sheller, Słoń, Ramona 23, Paluch
Kobra, Oldas, Pele, Gandzior – „To miasto”
[66]
Represent Yourself Vol.1 2011 Słoń – „6” [67]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule WSRH, w sekcji Teledyski.
Tytuł Rok Reżyseria/Realizacja Album Źródło
„Chore melodie” (gościnnie: Shellerini) 2009
Chore melodie [9]
„Od zmierzchu do świtu” (oraz Mikser) 2010 Michał Sterzyński, Tomasz Jarosz Demonologia [22]
„Początek końca” (oraz Mikser; gościnnie: Tomasz Struszczyk) Evil Eye Studio [23]
„Szczerze” (oraz Mikser) 2011 4zero4 [24]
„D2B4” (oraz Mikser) 2013 Demonologia 2 [51]
„CHCWD” (oraz Mikser) [52]
„Tacy sami” (oraz Mikser) Bassmedia [68]'
„Gra o tron” (oraz Mikser; gościnnie: Shellerini) 2014 [69]
„Gabinet Luster / WCM3” (oraz Mikser) [70]
„Gruba Berta” 4zero4 [71]
#Hot16Challenge [72]
„Martwy” 2015 4zero4 Brain Dead Familia [73]
„THX” (gościnnie: DJ Ace) Bassmedia [74]
„HeadBanger” 4zero4 [75]
„Czysta miłość” Bassmedia [76]
„PSS” MVPclips [77]
„Mitsukurina (Remix)” (oraz Drown My Day) 2016 C2studio [78]
Gościnnie
Emblemat – „To coś więcej” (gościnnie: Słoń, Bas Tajpan) 2011 Wendland Films Jedna miłość, jedna więź [79]
Pih – „Radio Killa (66.6 FM)” (gościnnie: Słoń, Ero, Dono) Evil Eye Studio Dowód rzeczowy nr 2 [39]
Młody M – „Nikt mi tego nie dał, nikt mi tego nie zabierze” (gościnnie: Słoń) 9MM FIlmz Kronika II: Siła charakteru [37]
Donatan – „Niespokojna dusza” (gościnnie: Chada, Słoń, Sobota) 2012 Piotr Tutka Równonoc. Słowiańska dusza [46]
Inne
DJ Story, Sheller, Słoń, Ramona 23, Paluch, Kobra, Oldas, Pele, Gandzior – „To miasto” 2008 Michał Piotrowski Jestem stąd (kompilacja) [80]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule WSRH, w sekcji Nagrody i wyróżnienia.
Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródła
2011 Najlepszy teledysk roku 2010 (Dj Story, Sheller, Słoń, Ramona 23, Paluch, Kobra, Oldas, Pele, Gandzior – „To miasto”) Podsumowanie 2010/Poznanskirap.com 1. miejsce [81]
2012 Najlepszy teledysk roku 2011 (Słoń, Mikser – „Szczerze”) Podsumowanie 2011/Poznanskirap.com 2. miejsce [25]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. ROZKMINA: Horrorcore w Polsce (pol.). www.glamrap.pl. [dostęp 2013-10-17].
 2. a b c d Słoń Biogafia (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-11].
 3. a b P.A.G. & Hirass – "C.D.Nastąpił" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12].
 4. WSRH – Mistrz Tu Jest Remix EP (feat. Kobra/Fataem) (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-04-02].
 5. WSRH – Wyższa Szkoła Robienia Hałasu (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-15].
 6. a b Hona `N` Antek – "Audioportret" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12].
 7. a b Słoń – Krwawy Aperitif (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-11].
 8. a b Słoń – Chore Melodie (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-11].
 9. a b Słoń feat. Sheller -Chore melodie( TELEDYSK) 2010 (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-11].
 10. Mateusz Natali: 10 asów polskiego rapu na rok 2013 (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-10-15].
 11. WSRH – Unhuman Mixtape (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-15].
 12. WSRH "Absolwent" (DJ Creon Remix) teledysk (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-04-02].
 13. a b Kaczmi – "I Tyle" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12].
 14. a b Słoń – Ssij To EP (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-11].
 15. a b Evtis – "Rozpętam Piekło" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12].
 16. a b Radio Wolna Warszawa – "Presja" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12].
 17. a b LuzBena Crew – "Betonowe Palmy" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12].
 18. a b Shellerini – "Gościnnie... Shellerini" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-15].
 19. a b A&G – "Witaj Na Osiedlu" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12].
 20. a b Jajo – "Niewyjściowy Rap" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12].
 21. a b Słoń & Mikser Dem6n6l6gia. hiphopedia.info. [dostęp 27.05.2012].
 22. a b Demonologia – Od zmierzchu do świtu (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-07-06].
 23. a b Słoń & Mikser – Początek końca ft. Tomasz Struszczyk (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-11].
 24. a b Mateusz Natali: Video Dnia: Słoń/Mikser "Szczerze" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-11].
 25. a b Teledysk Roku 2011 (pol.). podsumowanie2011.poznanskirap.com. [dostęp 2012-04-26].
 26. a b Kobra – Na Żywo Z Miasta Grzechu (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-10-15].
 27. a b V!ruS – "Power Of Beats 2" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-15].
 28. a b Słoń & Mikser Wersy, Ludzie, Hip-Hop. hiphopedia.info. [dostęp 27.05.2012].
 29. a b Shellerini – PDG Gawrosz (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-10-15].
 30. a b Arbak/Spenser – "Na Swoim Miejscu" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12].
 31. a b Emblemat – "Jedna Miłość, Jedna Więź" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12].
 32. a b W Sercu Miasta – "24h" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-15].
 33. a b Mateusz Natali: Rafi "200 Ton" – odsłuchaj całość! (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-15].
 34. a b Mrokas – "Mrok W Mieście" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12].
 35. a b Mateusz Natali: Paluch "Syntetyczna Mafia" – rusza preorder (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-15].
 36. a b Młody M – "Kronika II: Siła Charakteru" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-05-25].
 37. a b Mateusz Natali: Video Dnia: Młody M feat. Słoń "Nikt Mi Tego Nie Dał Nikt Mi Tego Nie Zabierze" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-11].
 38. a b Baron/Szofer – "Alternatywa" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12].
 39. a b Pih – Radio Killa (66.6 FM) feat. Słoń, Ero, Dono – klip (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-18].
 40. a b Pih – "Dowód Rzeczowy Nr 2" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-20].
 41. a b Ogniwo – "Negatyw Pozytywu" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12].
 42. a b HZOP – "Drogowskazy Życia" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12].
 43. a b Mateusz Natali: Bosski Roman "Krak4" – odsłuchaj za darmo (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-15].
 44. a b Bosskiskład – "Braterska Siła" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12].
 45. a b Donatan – Równonoc. Słowiańska Dusza (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-10-15].
 46. a b Donatan RÓWNONOC "Niespokojna dusza" Chada, Słoń, Sobota (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-03].
 47. a b Popek – Monster (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12].
 48. a b Krystian Krupiński: HipoToniA "Honor Twoją Amunicją" – singiel + preorder (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-09-28].
 49. a b Krystian Krupiński: Słoń/Mikser "Demonologia II" – video-promomix (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-11].
 50. a b OLiS – sprzedaż w okresie 30.09.2013 – 06.10.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2013-10-11].
 51. a b DEMONOLOGIA II (SŁOŃ/MIKSER) – D2B4 (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-07-06].
 52. a b Mateusz Natali: Demonologia II (Słoń/Mikser) "CHCWD" – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-11].
 53. OLiS – sprzedaż w okresie 27.01.2014 – 02.02.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-02-25].
 54. SŁOŃ "BDF" – DATA PREMIERY I TRAILER PŁYTY (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2015-06-09].
 55. OLiS – sprzedaż w okresie 02.10.2015 – 08.10.2015 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-10-16].
 56. Słoń & Mikser Święta 2009. hiphopedia.info. [dostęp 27.05.2012].
 57. Słoń & Mikser Dzieci Ognia. hiphopedia.info. [dostęp 27.05.2012].
 58. Niespokojna Dusza (feat. Sobota, Chada & Slon) - Single Donatan (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2016-02-06].
 59. Gruba Berta - Single Slon (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2016-02-06].
 60. Wilk (feat. Słoń, Jongmen) - Single Kacper HTA (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2016-02-06].
 61. Martwy - Single Slon (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2016-02-06].
 62. PeeRZet/TMKBeatz – "Doktor Majk" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-12-16].
 63. Blasq – Bez Urazy [Premiera 15.12.2014 | hh.pl – Hip-Hop, Rap, Graffiti, Breakdance]. hh.pl. [dostęp 2015-06-29].
 64. Kacper/PRS – "Tabula rasa" – data premiery, tracklista, okładka i preorder. glamrap.pl. [dostęp 2015-06-29].
 65. Antek & Hirass – Realiaz EP. www.hiphopedia.info. [dostęp 2016-02-06].
 66. Posłuchaj fragmentów składanki "Jestem stąd" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-10-15].
 67. Represent Yourself Vol.1 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-11].
 68. Mateusz Natali: Video Dnia: Demonologia II (Słoń/Mikser) "Tacy Sami" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-05].
 69. Mateusz Natali: Słoń i Mikser feat. Shellerini "Gra o tron" – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16].
 70. Krystian Krupiński: Słoń/Mikser "Gabinet Luster / WCM3" – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16].
 71. Mateusz Natali: Słoń "Gruba Berta" (prod. The Returners) – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16].
 72. Mateusz Natali: video Słoń, Joka, Pajac, Kobik, Kita, Igrekzet i Smooth Poet odpowiadają na "#Hot16Challenge" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-01-26].
 73. Mateusz Natali: Słoń "Martwy" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-12-22].
 74. Mateusz Natali: video Słoń "THX" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-12-22].
 75. Słoń - "HeadBanger" - nowy klip (pol.). CGM. [dostęp 2016-02-06].
 76. Słoń - "Czysta miłość" - nowy teledysk (pol.). CGM. [dostęp 2016-02-06].
 77. Mateusz Natali: Słoń "PSS" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-12-22].
 78. Słoń i Drown My Day w metalowej wersji "Mitsukuriny" (wideo) (pol.). CGM. [dostęp 2016-02-06].
 79. EMBLEMAT-To coś więcej(KLIP)feat.Słoń(WSRH),Bas Tajpan prod.Nowok (DIIL.TV HD) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2015-03-13].
 80. To Miasto – Dj Story, Sheller, Słoń, Ramona 23, Paluch, Kobra, Oldas, Pele, Gandzior (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-11-21].
 81. podsumowanie2010.poznanskirap.com (pol.). www.poznanskirap.com. [dostęp 2012-08-21].