Słoniarnia w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poznańska słoniarnia
Wnętrze - Yzic i Ninio (na drugim planie)

Słoniarnia w Poznaniu – specjalistyczny budynek zlokalizowany w obrębie Nowego ZOO w Poznaniu, przeznaczony do utrzymywania stada słoni afrykańskich w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Jest to największa i najnowocześniejsza słoniarnia w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia trzykondygnacyjnego budynku wynosi 3,5 tys. m². Wybieg wewnętrzny ma 1,5 tys. m², zewnętrzny główny – 6 ha, a zewnętrzny dodatkowy – 2,5 tys. m². Hol dla zwiedzających dysponuje powierzchnią 1,5 tys. m²[1] i pokryto go tysiącem m² szkła. Słoniarni towarzyszy tzw. wioska afrykańska (pawilon wystawowy, sala audiowizualna) i punkt z pamiątkami. Całość jest monitorowana systemem kamerowym. Przez teren wybiegu przepływa Kaczeniec.

Słonie, oprócz wybiegów, posiadają do dyspozycji osiem boksów sypialnych, dwa baseny (mniejszy wewnątrz i większy na zewnątrz) oraz specjalne słupy z przytwierdzonymi na łańcuchach zabawkami. Nad zdrowiem zwierząt czuwa czteroosobowy zespół pielęgniarski.

Obiekt zaprojektowała pracownia architektoniczna MTT z Poznania, a budowę rozpoczęto w 2007. Pierwszy słoń po śmierci Kingi przybył do Poznania 10 marca 2009.

Wnętrze słoniarni

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Elżbieta Podolska, Apartamenty dla afrykańskich kolosów, w: Tylko tu - Poznań, dodatek do Głosu Wielkopolskiego, 29.6.2011, ss.22-23
  2. strona słoniarni - dostęp 29.9.2011