SHAPE

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kwatera Główna Sojuszniczych Sił Europy (SHAPE)
Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE)
Logo
Organizacja

 NATO

Siedziba

Mons

Supreme Allied Commander Europe (SACEUR)

Christopher G. Cavoli(inne języki)

Deputy Supreme Allied Commander Europe (DSACEUR)

Tim Radford(inne języki)

Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kwatera Główna Sojuszniczych Sił Europy (SHAPE)”
Ziemia50°30′01,6″N 3°58′59,7″E/50,500444 3,983250
Strona internetowa
Siedziba SHAPE – budynek główny

Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE) – Kwatera Główna Sojuszniczych Sił Europy – jest siedzibą Sojuszniczego Dowództwa ds. Operacji (Allied Command Operations – ACO), jednego z dwóch dowództw strategicznych NATO[1]. Jest zlokalizowana w Belgii, w miejscowości Casteau 5 km na północ od Mons, a ok. 70 km na południe od Brukseli.

Jest to najwyższe dowództwo NATO do spraw operacji. Odpowiada ono za koordynację wszystkich operacji, podejmowanych przez siły Sojuszu zarówno na terytorium traktatowym, jak i poza nim[1][2].

W kwietniu 1951 roku generał Dwight D. Eisenhower, pierwszy naczelny dowódca sił NATO w Europie (SACEUR), podpisał rozkaz aktywujący Naczelne Dowództwo Połączonych Sił Sojuszniczych NATO w Europie ACE (Allied Command Europe – ACE) oraz Kwaterę Główną Naczelnego Dowództwa Połączonych Sił Sojuszniczych NATO w Europie SHAPE. Kwatera Główna SHAPE została rozmieszczona w Rocquencourt koło Paryża[3][4]. Do Casteau koło Mons w Belgii została przeniesiona w roku 1967, po wystąpieniu Francji ze struktur NATO[4].

Aktualnie (2023) dowódcą Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił Europy jest amerykański generał Christopher G. Cavoli(inne języki), jego zastępcą jest angielski generał Tim Radford(inne języki)[5]. Polskim Narodowym Przedstawicielem Wojskowym przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie w Mons jest generał brygady pilot Sławomir Mąkosa[6][7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]