SKF

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SKF
Ilustracja
siedziba SKF w Göteborgu
Państwo  Szwecja
Siedziba Göteborg
Data założenia 1907
Prezes Tom Johnstone
Zatrudnienie 42900 (2008)
Dane finansowe
Przychody 58559 milionów SEK (2007)
brak współrzędnych
Strona internetowa

SKF (Svenska Kullagerfabriken AB) - szwedzki producent łożysk. Jest obecnie największym na świecie dostawcą łożysk tocznych, opraw łożyskowych, oraz części i przyrządów służących do łożyskowania.

SKF, Schweinfurt, 2012

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku XX wieku młody szwedzki inżynier - Sven Wingqvist - pracownik manufaktury włókienniczej Gamlestadens Textile Industry prowadził badania nad zmodernizowaniem węzłów łożyskowych w swoim miejscu pracy. Wynikiem tych badań było opatentowanie nowoczesnego wówczas łożyska kulkowego. Modernizacja wyszła na tyle dobrze, że dyrekcja zakładu zdecydowała się założyć fabrykę produkującą nowy typ łożysk. W roku 1907 została założona firma Svenska Kullagerfabriken, a jej dyrektorem został Sven Wingqvist. Od roku 1909 zagraniczne oddziały firmy były tworzone pod nazwą SKF. Firma się tak gwałtownie rozwijała, że w 1912 roku miała już swoje oddziały w 32 państwach, od Japonii i Australii po Meksyk. W tymże roku także otwarła w Szwecji własny instytut badawczy łożysk. W 1923 zostało otworzone przedstawicielstwo w Polsce, głównie z myślą o zapotrzebowaniu rynku na łożyska toczne w tworzącym się w Polsce przemyśle maszynowym (COP). W roku 1926 jedna ze spółek-córek SKF, rozpoczęła także produkcję samochodów Volvo. W 1970 firma miała już 68 fabryk, w których pracowało ponad 67000 pracowników. W 1980 roku Powstaje projekt pod nazwą FlexLink, mający na celu zwiększenie wydajności wytwarzania łożysk. W wyniku prac nad projektem powstaje nowoczesna konstrukcja przenośników płytkowych. Zostaje też utworzona Spółka córka FlexLink.

Teraźniejszość[edytuj | edytuj kod]

Obecnie SKF jest największym na świecie producentem łożysk tocznych, opraw i smarów łożyskowych. Posiada 110 fabryk w 28 państwach (w tym w Polsce). Firma posiada własne instytuty badawcze oraz wprowadza na rynek nowe standardy i typy łożysk tocznych (np. łożysko baryłkowe, łożysko toroidalne).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]