SKF

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
SKF
Ilustracja
siedziba SKF w Göteborgu
Data założenia 1907
Państwo  Szwecja
Siedziba Szwecja Göteborg
Prezes Tom Johnstone
Ważni pracownicy Sven Wingqvist
Branża przemysł
Produkty łożyska toczne, oprawy łożyskowe, smary do łożysk, itp.
Zatrudnienie 42900 (2008)
Przychody 58559 milionów SEK (2007)
Dochód 7539 milionów SEK (2007)
brak współrzędnych
Strona internetowa

SKF (Svenska Kullagerfabriken AB) - szwedzki producent łożysk. Jest obecnie największym na świecie dostawcą łożysk tocznych, opraw łożyskowych, oraz części i przyrządów służących do łożyskowania.

SKF, Schweinfurt, 2012

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku XX wieku młody szwedzki inżynier - Sven Wingqvist - pracownik manufaktury włókienniczej Gamlestadens Textile Industry prowadził badania nad zmodernizowaniem węzłów łożyskowych w swoim miejscu pracy. Wynikiem tych badań było opatentowanie nowoczesnego wówczas łożyska kulkowego. Modernizacja wyszła na tyle dobrze, że dyrekcja zakładu zdecydowała się założyć fabrykę produkującą nowy typ łożysk. W roku 1907 została założona firma Svenska Kullagerfabriken, a jej dyrektorem został Sven Wingqvist. Od roku 1909 zagraniczne oddziały firmy były tworzone pod nazwą SKF. Firma się tak gwałtownie rozwijała, że w 1912 roku miała już swoje oddziały w 32 państwach, od Japonii i Australii po Meksyk. W tymże roku także otwarła w Szwecji własny instytut badawczy łożysk. W 1923 zostało otworzone przedstawicielstwo w Polsce, głównie z myślą o zapotrzebowaniu rynku na łożyska toczne w tworzącym się w Polsce przemyśle maszynowym (COP). W roku 1926 jedna ze spółek-córek SKF, rozpoczęła także produkcję samochodów Volvo. W 1970 firma miała już 68 fabryk, w których pracowało ponad 67000 pracowników. W 1980 roku Powstaje projekt pod nazwą FlexLink, mający na celu zwiększenie wydajności wytwarzania łożysk. W wyniku prac nad projektem powstaje nowoczesna konstrukcja przenośników płytkowych. Zostaje też utworzona Spółka córka FlexLink.

Teraźniejszość[edytuj | edytuj kod]

Obecnie SKF jest największym na świecie producentem łożysk tocznych, opraw i smarów łożyskowych. Posiada 110 fabryk w 28 państwach (w tym w Polsce). Firma posiada własne instytuty badawcze oraz wprowadza na rynek nowe standardy i typy łożysk tocznych (np. łożysko baryłkowe, łożysko toroidalne).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]