Sabina-Francesca Foișor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Sabina-Francesca Foişor)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sabina-Francesca Foișor
Ilustracja
Sabina-Francesca Foișor, 2009
Państwo  Rumunia
 Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 30 sierpnia 1989
Timișoara
Tytuł szachowy arcymistrzyni (2007)
Ranking FIDE 2235 (01.04.2015)
Miejsce w kraju 9 (wśród kobiet)
Gnome-go-next.svg Rumuńscy arcymistrzowie szachowi
Gnome-go-next.svg Amerykańscy arcymistrzowie szachowi
Strona internetowa

Sabina-Francesca Foișor (ur. 30 sierpnia 1989 w Timișoarze) – rumuńska szachistka, reprezentantka Stanów Zjednoczonych od grudnia 2008[1], arcymistrzyni od 2007 roku.

Kariera szachowa[edytuj | edytuj kod]

Wielokrotnie reprezentowała Rumunię na mistrzostwach świata i Europy juniorek w różnych kategoriach wiekowych, zdobywając trzy medale: srebrny (Ürgüp 2004 – ME do 16 lat) oraz dwa brązowe (Budva 2003 – ME do 14 lat i Szybenik 2007 – ME do 18 lat).

W 2006 r. podzieliła III m. (za Salome Melią i Eliną Danieljan, wspólnie z Mariną Makropulu i Cristiną-Adelą Foișor) w kobiecym turnieju Acropolis w Atenach, zdobywając pierwszą normę na tytuł arcymistrzyni. W 2007 r. wypełniła drugą normę, podczas rozegranych w Dreźnie indywidualnych mistrzostw Europy, zwyciężyła również (wspólnie z Cristiną-Adelą Foișor) w otwartym turnieju w Villard-de-Lans. W 2008 r. podzieliła I m. (wspólnie z m.in. Ovidiu-Doru Foișorem i Cristiną-Adelą Foișor) w kołowym turnieju w Liège, zdobyła tytuł mistrzyni Rumunii juniorek do 20 lat oraz wystąpiła w Nalczyku w pucharowym turnieju o mistrzostwo świata, w I rundzie tych zawodów przegrywając po dramatycznej dogrywce z Moniką Soćko[2].

Wielokrotnie reprezentowała Rumunię i Stany Zjednoczone w turniejach drużynowych, m.in.:

Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnęła 1 stycznia 2008 r., z wynikiem 2386 punktów dzieliła wówczas 73-75. miejsce na światowej liście FIDE, jednocześnie zajmując trzecie miejsce (za Cristiną-Adelą Foișor i Coriną-Isabelą Peptan) wśród rumuńskich szachistek[6].

Życie rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach szachowych. Jej rodzice, Cristina-Adela Foișor (arcymistrzyni) i Ovidiu-Doru Foișor (mistrz międzynarodowy) byli wielokrotnymi medalistami indywidualnych mistrzostw Rumunii i reprezentantami kraju na arenie międzynarodowej, w szachy gra również młodsza siostra, Mihaela-Veronica (ur. 1994), która posiada tytuł mistrzyni międzynarodowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]