Samorząd Regionu Emek Lod

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Samorząd Regionu Doliny Lod)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Samorząd Regionu Emek Lod
מועצה אזורית עמק לוד
region
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Centralny
Siedziba Kfar Chabad
Populacja 
• liczba ludności

11 900
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba moszawów 8
Liczba innych wiosek 1
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Samorząd Regionu Emek Lod
Samorząd Regionu Emek Lod
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Samorząd Regionu Emek Lod
Samorząd Regionu Emek Lod
Ziemia 31°59′N 34°54′E/31,983333 34,900000
Portal Portal Izrael

Samorząd Regionu Emek Lod (hebr. מועצה אזורית עמק לוד, Mo'atza Ezorit Emeq Lod) – samorząd regionu położony w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Samorząd skupia osady rolnicze położone w żyznej Dolinie Lod, położonej na przybrzeżnej równinie Szaron w środkowej części Izraela. Leżą one na zachód od miast Lod i Ramla, na wschód od miasta Riszon Le-Cijon i na południe od międzynarodowego portu lotniczego im. Ben-Guriona. Siedziba władz administracyjnych samorządu znajduje się w wiosce Kfar Chabad.

Osiedla[edytuj]

Znajduje się tutaj 8 moszawów oraz 1 wioska.

Moszawy[edytuj]

Wioski[edytuj]

Demografia[edytuj]

Samorząd został utworzony w 1952 roku. Zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w 2007 roku w samorządzie Emek Lod żyło 11,9 tys. mieszkańców, z czego 11,6 tys. Żydów (97,5%)[1].


Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

Gospodarka[edytuj]

Jeszcze niedawno gospodarka tych osiedli opierała się na rolnictwie i sadownictwie. Pola uprawne zajmują powierzchnię 250 ha, z czego uprawy warzyw zajmują 20 ha, a plantacje owoców 70 ha (dane z 2006)[2]. Hodowle drobiu przyniosły w 2007 1541 tys. jajek[3]. Obecnie w coraz większym stopniu produkcja rolnicza jest wypierana przez rozbudowujące się przedsiębiorstwa przemysłowe i spółki handlowe.

Przypisy

  1. Israel Central Bureau of Statistics: Localities and Population by Municipal Status and District (ang.). [dostęp 6 października 2008].
  2. Israel Central Bureau of Statistics: Agricultural Crop Areas, by Regional Council (ang.). [dostęp 6 października 2008].
  3. Israel Central Bureau of Statistics: Marketing of Livestock and Livestock Products, by Regional Council (ang.). [dostęp 6 października 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj]