Santo Domingo de la Calzada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Santo Domingo de la Calzada
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Hiszpania

Wspólnota autonomiczna

La Rioja

Burmistrz

Agustín García Metola

Powierzchnia

40,09 km²

Wysokość

638 m n.p.m.

Populacja (2008)
• liczba ludności
• gęstość


6698
167,07 os./km²

Kod pocztowy

26250

Tablice rejestracyjne

LO

Położenie na mapie La Rioja
Mapa konturowa La Rioja, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Santo Domingo de la Calzada”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, u góry znajduje się punkt z opisem „Santo Domingo de la Calzada”
Ziemia42°26′N 2°57′W/42,433333 -2,950000
Strona internetowa

Santo Domingo de la Calzada – miasto w Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej La Rioja. Nazwa miasta pochodzi od świętego Dominika García, który przebywał tutaj w XI wieku. Według przekazów ludowych zbudował on groblę (hiszp. calzada) dla wygody pielgrzymów idących do Santiago de Compostela. Z jego inicjatywy miał też zostać zbudowany szpital, obecnie parador.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • romańsko-gotycka katedra św. Dominika zbudowana w latach 11581351 ozdobiona rzeźbami i malowidłami przedstawiającymi cuda św. Dominika. Ponadto w katedrze znajduje się retabulum wykonana z drzewa orzechowego w 1541 roku przez Damiá Formenta. Najbardziej oryginalna jest jednak osadzona w murze ozdobna klatka w której od wieków trzymana jest żywa kura i kogut na pamiątkę cudu;
  • odrestaurowane mury miejskie z XIV wieku.

Legenda o kogucie i kurze św. Dominika[edytuj | edytuj kod]

Pewien niemiecki pielgrzym, który odrzucił zaloty miejscowej dziewczyny, został przez nią oskarżony o kradzież, następnie skazany i powieszony. Jego rodzice znaleźli go jednak żywego na szubienicy – gdy przekazali tę wieść sędziemu miał on rzec To bzdura, wasz syn jest żywy tak samo, jak ten pieczony kurczak na moim talerzu. Po tych słowach kurczak miał stanąć na talerzu i zapiać. Na pamiatke tego zdarzenie w katedrze wmurowano ozdobną klatke w której trzymana jest żywa kura i kogut.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Przewodniki Wiedzy i Życia – Hiszpania. Warszawa: Wydawnictwo Hachette Livre Polska sp. z o.o., 2005, s. 124. ISBN 83-7184-208-2.