Logroño

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w Hiszpanii. Zobacz też: Logroño – dawna prowincja Hiszpanii.
Logroño
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Hiszpania
Wspólnota autonomiczna Flag of La Rioja (with coat of arms).svg La Rioja
Burmistrz Julio Revuelta Altuna
Powierzchnia 79,57 km²
Wysokość 386 m n.p.m.
Populacja (2005)
• liczba ludności
• gęstość

144 935
1821 os./km²
Kod pocztowy 26001–26009
Położenie na mapie La Rioja
Mapa lokalizacyjna La Rioja
Logroño
Logroño
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
Logroño
Logroño
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Logroño
Logroño
Ziemia 42°27′N 2°26′W/42,450000 -2,433333
Strona internetowa
Portal Portal Hiszpania

Logroño – miasto w północnej Hiszpanii, w dolinie rzeki Ebro, założone w 1095 roku. Jest stolicą wspólnoty autonomicznej La Rioja. Położone jest 152 km od Bilbao, 336 km od Madrytu i 468 km od Barcelony. W 2006 roku miało 147 182 mieszkańców. Klimat cechują niskie opady i gorące lato. W regionie rozwinięte jest winiarstwo, ponadto przemysł drzewny, metalowy i tekstylny. Na Uniwersytecie de la Rioja studiuje ok. 5.000 studentów. Port lotniczy Logroño-Agoncillo zapewnia połączenia z Madrytem i Barceloną.

Ważnymi dniami świątecznymi są dzień św. Barnaby (hiszp. San Bernabé), patrona miasta, 11 czerwca (upamiętniający zwycięstwo nad królem Francji Franciszkiem I oblegającym Logroño w 1521 r.) oraz dzień św. Mateusza (San Mateo), obchodzony jako Święto Miasta i Wina, w przedostatnim tygodniu września.

Katedra w Logroño
Most Puente de Piedra przez Ebro

Historia[edytuj]

Logroño powstało przy brodzie przez rzekę Ebro i I w. pod nazwą Vareia było ośrodkiem celtyckiego szczepu Beronów. Rzymianie nadali mu nazwę Varelus a następnie Lucrosus, inni wywodzą nazwę od łac. przedrostka "lo/illo" i celt. Gronio/Gronno, co oznacza bród, przejście, ewentualnie od Lucus Brun/Lucus Beronius - święte miejsce w (lesie) Berón. Obok brodu, na drodze wiodącej z Tarragony do Asturii Rzymianie zbudowali pierwszy most. W VI w. zostało zniszczone przez wizygockiego króla Leowigilda. W VIII w. zdobyte przez Maurów i nazwane Albaida (tzn. Biała). Odzyskane na początku X w., lecz pozbawione większego znaczenia, było przedmiotem sporu pomiędzy królami Nawarry i Kastylii. 1092 zostało zniszczone przez Cyda. Odbudowane i obdarzone prawami miejskimi - wzorcowymi dla pozostałych miast hiszpańskich - 1095 przez Alfonsa VI z Kastylii, 1099 odbudowa mostu, dzięki czemu stało się ważną stacją dla pielgrzymów na szlaku św. Jakuba. W latach 1609-1610 toczył się tu największy w historii proces czarownic, obejmujący kilka tysięcy Basków, zakończony śmiercią kilkunastu osób, którego przebieg przyczynił się do zaprzestania tych oskarżeń w Hiszpanii.

Zabytki[edytuj]

 • Konkatedra Santa María de la Redonda, zbudowana jako kolegiata w miejscu dawnej okrągłej lub wielobocznej świątyni. Budowla z XV w., przekształcona gruntownie w duchu baroku w XVIII w. Od 1959 konkatedra diecezji Calahorra i La Calzala-Logroño. Ołtarz główny z XVII w. i Ukrzyżowanie przypisywane Michałowi Aniołowi.
 • Kościół św. Bartłomieja (Iglesia de San Bartolomé). Gotycki, z rzeźbionym portalem z przełomu XIV/XV w. ze scenami z życia patrona, uważanym za najpiękniejszy w La Rioja.
 • Kościół św. Jakuba (Iglesia de Santiago el Real). Gotycki, z XVI w., z rzeźbą św. Jakuba - jako Santiago Matamoros - na barokowej fasadzie, autorstwa Juana de Roan (1602).
 • Kościół Santa Maria del Palacio. Ufundowany przez Alfonsa VII w 1130 r., romański, z gotyckimi sklepieniami i hełmem wieży o wysokości 45 m, zwanym "igłą" (la aguja). Romańska kamienna rzeźba Madonny i retabulum ołtarzowe Arnauda de Bruxelles z XVI w.
 • Most, obecny z 1884.
 • Muzeum Regionalne (Museo de La Rioja)
 • Parlament (Parlamento de La Rioja) - przebudowany z dawnej fabryki tytoniu i klasztoru
  Portal parlamentu - dawnego klasztoru
 • Arco del Revellín - dawna brama miejska, 1521.
 • Fontanna (Fuente de la Gran Vía) z brązowymi postaciami królów związanych z miastem i regionem.
 • Parki miejskie - Parque de la Ribera, Parque de San Miguel.

Komunikacja[edytuj]

W mieście znajduje się stacja kolejowa Logroño.

Sławni ludzie[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]