Second Home

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Second homemieszkanie przeznaczone na wypoczynek, z reguły zlokalizowane jest na terenach wypoczynkowych (górskich, nadmorskich).

Second Home to także określenie stosowane do opisania niszowego segmentu rynku nieruchomości związanego z tego typu mieszkaniami. Nazwa second home używana jest w amerykańskim-angielskim. W Wielkiej Brytanii częściej spotkać można określenie holiday home.

Mieszkanie typu Second home może być traktowane również jako inwestycja, wynajmowane przynosi właścicielowi dodatkowy dochód. Wielu wczasowiczów jest zainteresowanych najmem jednorodzinnych domów, czy tez mieszkań na weekend. W wielu przypadkach zysk jest dla dwóch stron atrakcyjny. Koszty wypoczynku w hotelach są znaczenie wyższe, co jest korzystne dla wczasowicza. Właścicielowi z kolei takie nieruchomości przynoszą dochody, które mogą być pomocne w spłacie kredytu. Staje się to na tyle popularne, że coraz więcej osób nie tylko wykorzystuje własne nieruchomości do takich celów, ale buduje lub kupuje nowe mieszkania.

Udział mieszkań tego typu w ogólnej liczbie mieszkań we Francji to 10%, w USA 3,09%. Szczegółowe dane dla rynku polskiego nie są znane.

Na świecie działają firmy specjalizujące się w rynku second home.