Second home

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Second Home)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Second homemieszkanie przeznaczone na wypoczynek, z reguły zlokalizowane jest na terenach wypoczynkowych lub atrakcyjnych turystycznie (górskich, nadmorskich, miastach z rozbudowaną ofertą turystyczną) .

Second Home to także określenie stosowane do opisania niszowego segmentu rynku nieruchomości związanego z tego typu mieszkaniami. Nazwa second home używana jest w amerykańskim-angielskim. W Wielkiej Brytanii częściej spotkać można określenie holiday home. W Polsce funkcjonuje nazwa mieszkania/apartamenty wakacyjne.

Mieszkanie typu Second home zazwyczaj wykorzystywane jest przez właściciela dla zaspokojenia własnych potrzeb rekreacyjnych (bądź też potrzeb rodziny i przyjaciół).  Może być traktowane również jako inwestycja, wynajmowane przynosi właścicielowi dodatkowy dochód. Wiele osób jest zainteresowanych wynajmem tego typu domów czy mieszkań na czas urlopu m.in. ze względu na niższe w stosunku do pobytu hotelowego koszty lub wygodę użytkowania przez rodziny. Wynajem second home może być realizowany indywidualnie przez właściciela, często z wykorzystaniem powstających w tym celu platform internetowych, lub przez profesjonalnego operatora np. w ramach systemu condo hoteli.

Staje się to na tyle popularne, że coraz więcej osób nie tylko wykorzystuje własne nieruchomości do takich celów, ale buduje lub kupuje w tym celu nowe mieszkania. W ostatnich latach projekty condohotelowe realizowane w Polsce dostarczały na rynek blisko 1000 lokali rocznie – głownie w pasie nadmorskim, w górach i rejonie mazurskich jezior.[1]

Udział mieszkań tego typu w ogólnej liczbie mieszkań we Francji to 10%, w USA 3,09%. Szczegółowe dane dla rynku polskiego nie są znane.

Na świecie działają firmy specjalizujące się w rynku second home.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Na urlop do własnego M? Rynek condohoteli w Polsce., www.reas.pl [dostęp 2016-12-12].