Sekcja Rowerzystów Miejskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stowarzyszenie na rzecz Ekologicznej Komunikacji "Sekcja Rowerzystów Miejskich"
Państwo  Polska
Siedziba Poznań
Status OPP
Zasięg Poznań
Prezes Andrzej Janowski
Nr KRS 0000100596
Data rejestracji 2002
brak współrzędnych
Strona internetowa
Rowerowe powitanie wiosny (25.03.2017 r.) – przejazd ulicami Poznania
Akademia Rowerowa - projekt edukacyjny dla szkół

Rowerowy Poznań - "Sekcja Rowerzystów Miejskich"stowarzyszenie, którego główne cele to promocja roweru jako środka komunikacji miejskiej i działania na rzecz tworzenia infrastruktury dla ruchu rowerowego w mieście i poza nim (miejskie i turystyczne drogi rowerowe, parkingi dla rowerów itp.).

Sekcja Rowerzystów Miejskich organizuje demonstracje i inne imprezy rowerowe, prowadzi korespondencję i uczestniczy w spotkaniach z władzami miasta i projektantami dróg rowerowych, współpracuje z mediami, prowadzi działalność wydawniczą, edukuje, walczy ze stereotypami i integruje miejską społeczność rowerową. Ważne miejsce w kalendarzu imprez organizowanych przez SRM zajmuje rowerowe powitanie wiosny, podczas którego topiona jest nietypowa marzanna symbolizująca wybrany problem komunikacyjny dotyczący ruchu rowerowego.

Stowarzyszenie należy do ogólnopolskiej sieci "Miasta dla rowerów" oraz Porozumienia dla Twierdzy Poznań i jest obecnie jedyną organizacją, która kompleksowo zajmuje się tematyką rowerową w Poznaniu.

Historia[edytuj]

Organizacja owstała w 1993 roku w Poznaniu jako inicjatywa studentów i młodych pracowników nauki. Współzałożycielami byli m.in. Adam Kompowski, Piotr Matczak i Piotr Rachwalski.

Sekcja Rowerzystów Miejskich początkowo działała jako część Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów, po roku weszła w struktury Okręgu Wielkopolskiego Polskiego Klubu Ekologicznego. Od 1997 r. jest osobnym stowarzyszeniem, które posiada osobowość prawną.

Organizacja od 1993 r. wydaje bezpłatny biuletyn "Ostatni Dzwonek"; pismo ukazuje się nieregularnie. W 2001 r. nakładem stowarzyszenia ukazała się książka "Rower na co dzień. Komunikacja, rekreacja, ochrona środowiska", wydana na podstawie materiałów polsko-duńskiej konferencji w Mikuszewie.

Sekcja Rowerzystów Miejskich organizowała dla swych członków i sympatyków wycieczki rowerowe po terenach zielonych Poznania i okolic. W latach 1999-2000 SRM zaprojektowała i wykonała rowerowe szlaki turystyczne w Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym.

W grudniu 2008 r. stowarzyszenie było współorganizatorem wielkiego przejazdu rowerowego przez centrum Poznania w trakcie Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu.

W roku 2011 SRM wydał "Społeczny raport na temat polityki rowerowej Poznania", w którym przeanalizowano sieć tras rowerowych w Poznaniu, ich jakość, poziom bezpieczeństwa użytkowników i inne ważne zagadnienia polityki rowerowej miasta. Podobny raport powstał w roku 2015.[1]

Działalność SRM w zeszłych dekadach skupiała się na kontakcie z Zarządem Dróg Miejskich oraz innymi jednostkami miasta w celu podejmowaniu interwencji naprawczych poznańskiej infrastruktury rowerowej. Członkowie organizowali też w ostatnich latach regularne patrole rowerowe, czyli przejazdy z udziałem społeczników i urzędników skupiające się na potencjałach infrastruktury w danych dzielnicach. Stowarzyszenie stara się w miarę możliwości organizować dla swoich członków i sympatyków tradycyjne rajdy rowerowe. O wiele ważniejszym aspektem działalności SRM jest edukacja. Organizacja wydaje broszury na temat zasad poruszania się w ruchu drogowym, organizuje prezentacje szkoleniowe, czy bierze udział w projektach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Zobacz też

Przypisy

  1. Społeczny raport na temat polityki rowerowej Poznania 2015, Rowerowy Poznań [dostęp 2016-03-08] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj]