Senat Florydy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Florida Senate seal.png
Floryda
Pieczęć Florydy

Ten artykuł jest częścią serii:
Polityka stanu
Floryda


Senat Florydy (ang. Florida Senate) - izba wyższa parlamentu amerykańskiego stanu Floryda. Składa się z 40 członków wybieranych w jednomandatowych okręgach wyborczych, z zastosowaniem ordynacji większościowej.

Nietypowo rozwiązana została kwestia kadencyjności Senatu. Zasadniczo kadencja senatorów trwa cztery lata, przy czym co dwa lata odnawiana jest połowa składu. Wyjątkiem od tej zasady są lata o numerach kończących się cyfrą "2" (np. 1992, 2002, 2012 itd.), kiedy to wybory odbywają się równocześnie we wszystkich senackich okręgach. W praktyce powoduje to, iż w każdym z okręgów raz na dwadzieścia lat senator wybierany jest dla dwuletnią kadencję, zaś wszystkie pozostałe kadencje w tym okresie są czteroletnie.

Inaczej niż w wielu amerykańskich stanach, na Florydzie funkcja przewodniczącego Senatu jest odrębnym urzędem, a nie jedynie dodatkową funkcją zastępcy gubernatora. W efekcie inne jest także usytuowanie przewodniczącego pro tempore, który - choć na Florydzie istnieje taki urząd - jest jedynie zastępcą stałego przewodniczącego.

Kierownictwo[edytuj]

stan na 17 października 2010

  • Przewodniczący: Jeffrey Atwater (R)
  • Przewodniczący pro tempore: Mike Fasano (R)
  • Lider większości: Alex Diaz de la Portilla (R)
  • Lider mniejszości: Al Lawson (D)

Linki zewnętrzne[edytuj]