Sensai Nagayo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sensai Nagayo
長與專齋
Ilustracja
Data urodzenia 16 października 1838
Data śmierci 8 września 1902

Sensai Nagayo (jap. 長与専斎 Nagayo Sensai?, ur. 16 października 1838, zm. 8 września 1902) był japońskim lekarzem i mężem stanu działającym w czasach okresu Meiji.

Grób Nagayo Sensai

Nagayo urodził się w rodzinie z tradycjami lekarskimi. Studiował rangaku u Kōana Ogaty w Osace. Następnie uczył się medycyny w Nagasaki, gdzie łączył wiedzę medyczną Wschodu i Zachodu jako asystent Johannesa Lijdiusa Catharinusa Pompego van Meerdervoorta.

Po restauracji Meiji Nagayo został wybrany do tzw. misji Iwakury, w ramach której podróżował do Stanów Zjednoczonych i Europy. Był pod szczególnym wrażeniem nowoczesnych praktyk lekarskich w Niemczech i Holandii. Po powrocie do Japonii założył Biuro ds. Medycznych (które później miało stać się Ministerstwem Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej), początkowo podlegające Ministerstwu Edukacji, a później Radzie Ministrów. Ogłosił ustawę o szczepieniach, kompleksowe prawo medyczne, i ustanowił siedzibę biura Tokio Igakko, które później stało się placówką medyczną Uniwersytetu Cesarskiego Tokio.

Nagayo służył Genroin, a później został powołany do japońskiej Izby Parów (Kizokuin) z rangą danshaku (barona).

Nagoya założył również szpital dla chorych na gruźlicę w Yuigahama, Kamakura, i spopularyzował Kamakura jako uzdrowisko.

Bibliografia[edytuj]

  • Ban, Tadayasu. Tekijuku to Nagayo Sensai: Eiseigaku to Shoko shishi. Sogensha 1987. ISBN 4-422-21009-2