Ser limburski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ser limburski
ser
Ilustracja
Inne nazwy

limburger

Miejsce powstania

Holandia, Belgia
Limburgia

Składniki
Uwagi
  • produkt pasteryzowany
  • czas dojrzewania 2-3 miesięcy

Ser limburski, limburger – gatunek sera produkowanego z mleka krowiego. Pierwotnie wytwarzany w Herve, w okolicach miasta Liège. Swoją nazwę zawdzięcza jednak Limburgii, gdzie był sprzedawany na miejscowych targach. Głównym ośrodkiem handlu tym serem było Heure.[potrzebny przypis]

Limburger należy do serów maziowych, podpuszczkowych. Jest to ser półtwardy z mleka krowiego o silnym zapachu, dojrzewa od 3 do 6 tygodni. Sprzedawany jest w formie kostek lub kręgów[1].

Bardzo popularny we Francji, Belgii, Holandii i w Niemczech, gdzie występuje w różnych odmianach i pod różnymi nazwami (Romadur, Livarot). W Polsce najczęściej produkowany i sprzedawany w Wielkopolsce[potrzebny przypis]. W USA produkowano ser Liederkranz.

W 2006 roku Bart Knols i Ruurd de Jong z Wageningen Agricultural University w Holandii otrzymali nagrodę Ig Nobla za eksperyment wykazujący, że samice komarów Anopheles gambiae roznoszących malarię są wabione przez zapach sera limburskiego tak jak przez zapach ludzkich stóp[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Halbański: Leksykon sztuki kulinarnej. Warszawa: „Watra”, 1983, s. 1-218. ISBN 83-225-016-4.
  2. Past Ig Winners (Ig® Nobel Prize Winners) (ang.). improbable.com. [dostęp 2022-05-21].