Serce jak złoty gołąb
Serce jak złoty gołąb – baśń metaforyczna dla dzieci z 1984 autorstwa Joanny Kulmowej[1].
Bawiący się w żołnierza chłopiec pomógł wydobyć z gęstwiny krzaków bezradne pisklę gołębicy. W podzięce otrzymał gołębicy kulę, która na pewno zabije każdego prawdziwego wroga "żołnierza". Dwukrotnie zostałby mordercą, strzelając do Księcia i do Komandora Głównego, jednak kula odbijała się od nich i wraca do karabinu[2].
Zdaniem Grzegorza Leszczyńskiego z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie baśń należy do utworów, w których topika rycerska ustępuje miejsca analizie przestrzeni życia psychicznego bohaterów: ich czyny nie dają – jak w klasycznych wzorcach gatunkowych – świadectwa umiejętności panowania nad światem, zdolności przewodzenia mu i „ruszania z posad bryły świata”, są nie tyle powodem chwały, ile źródłem rozterek, wątpliwości, dylematów, zmuszają do weryfikacji własnej postawy i stosunku do świata, własnych zobowiązań wobec innych[3].
W 1984 baśń otrzymała nagrodę w konkursie Instytutu Wydawniczego Nasza Księgarnia[4], a w 1987 została zainscenizowana na deskach Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej w reżyserii Jerzego Binkowskiego i z narracją Jarosława Dwornika[2].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Serce jak złoty gołąb [online], Pracownia Badań Nad Twórczością Joanny Kulmowej [dostęp 2021-10-28] (pol.).
- ↑ a b Serce jak złoty gołąb | Jerzy Binkowski [online] [dostęp 2021-10-28] (pol.).
- ↑ Grzegorz Leszczyński , Rycerz, błazen, szaleniec. Literackie strategie „męskiego dyskursu” w prozie dla młodych czytelników [online], s. 60 .
- ↑ Joanna Kulmowa, Serce jak złoty gołąb, Nasza Księgarnia, Warszawa, 1984, s. 4. ISBN 83-10-08443-9