Sewar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sewar
chan Bułgarii
Okres od 725
do 740
Poprzednik Nieznany władca
prawd. Kormesij
Następca Kormisosz
Dane biograficzne
Dynastia Dulo

Sewarchan (chagan) protobułgarski, władający przypuszczalnie w latach 738753.

Jedyne informacje na jego temat pochodzą z imiennika chanów bułgarskich, średniowiecznego dokumentu, zestawiającego listę bułgarskich władców od najdawniejszych czasów. Sewar został w nim opisany jako pochodzący z arystokratycznego rodu Dulo. Przypuszcza się, iż prawdopodobnie był wnukiem chana Asparucha. Według dokumentu władał przez 15 lat. W zależności od przyjętej metody obliczeń historycy proponują różną datację jego panowania: T. Wasilewski i D. Lang: 725-740, G. Ostrogoski: 725-739, W. Złatarski: 724-739, I. Wenedikow: 722-738, M. Moskow: 721-737; najbardziej oryginalną datację proponują historycy J. Andrejew, I. Łazarow i P. Pawłow, którzy skracają okres panowania następcy Sewara – Kormisosza do 3 lat, co powoduje przesunięcie panowania Sewara na lata 738-753.

Rządy Sewara prawdopodobnie były bardzo spokojne, jako że kroniki bizantyjskie nie opisują żadnych wydarzeń na północnej granicy Cesarstwa w tamtym okresie. Jest bardzo prawdopodobne, że gdyby jakiekolwiek wydarzenia czy konflikty miały podówczas miejsce, zostałyby odnotowane w zapisach bizantyjskich.

Sewar był ostatnim władcą z rodu Dulo. Nie wiemy czy zmiana dynastii była wynikiem bezpotomności Sewara, czy efektem pierwszego z częstych w połowie VIII wieku w Bułgarii przewrotów politycznych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]