Shalabi Effect

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Shalabi Effect
Rok założenia 1996
Pochodzenie  Kanada
Gatunek Post-rock,
rock psychodeliczny
Aktywność od 1996
Wydawnictwo muzyczne Alien8 Recordings
Skład
Anthony Seck, Sam Shalabi, Alexandre Saint-Onge, Will Eizlini
Strona internetowa

Shalabi Effect – instrumentalny zespół rockowy założony w 1996 roku w Montrealu (Quebec, Kanada).

Muzykę zespołu określić można jako post-rock względnie rock psychodeliczny. Zespołowi nieobce są również osiągnięcia muzyki konkretnej

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół Shalabi Effect powstał w 1996 jako duet składający się z Anthony’ego Secka i Sama Shalabiego. Duet grał przez kilka lat w okolicach Montrealu. W 1998 roku wydał kasetę zatytułowaną własną nazwą[1]. Nazwa zespołu została utworzona od nazwiska Sama (Osamy) Shalabiego, który urodził się w Libii, a do Kanady przyjechał jako młody człowiek[2].

W 1998 roku Shalabi Effect poszerzony został o Alexandre’a Saint-Onge, grającego na kontrabasie i Willa Eizliniego, grającego na tabli[1]. W tym samym roku zespół nagrał w Red Rocket Studios w Montrealu otwór „Aural Florida”, który znalazł się na obszernym, podwójnym albumie Shalabi Effect, planowanym początkowo jako album wspólny z zespołem Godspeed You! Black Emperor i mającym nosić tytuł właśnie Aural Floryda. Muzycy wykorzystali do materiału dźwiękowego instrumenty elektroniczne, etniczne instrumenty perkusyjne, instrumenty zmodyfikowane elektronicznie oraz brzmienia zaczerpnięte z muzyki trance[3]. Chociaż Sam Shalabi był związany głównie z anglo-montrealską sceną eksperymentalną, do określenia muzyki zawartej na albumie lepiej pasuje określenie rock psychodeliczny/space rock niż awangarda muzyczna. Utwory są długie, ewokują nastroje indyjskie, eteryczne pejzaże dźwiękowe czy klimaty narkotyczne. Pojawiają się w nich chwilami mocniejsze wstawki eksperymentalne z gitarowymi i elektronicznymi ścianami dźwiękowymi, przeplatane brzmieniami łagodniejszymi. W nagraniu albumu wzięła udział skrzypaczka Sophie Trudeau z Godspeed You! Black Emperor (w utworze „Mending Holes In A Wooden Heart”), Deirdre Smith (śpiew w utworze „On The Bowery”) oraz Bryan Highbloom (saksofon sopranowy i tybetańska misa dźwiękowa w utworze „Aural Florida”)[4][5].

Kolejny album zespołu, The Trial Of St. Orange, wydany 2002 roku, był mniej ambitny, ale bardziej skupiony. Uwertura „Sundog Ash” wprowadzała słuchacza w kontemplacyjną atmosferę stworzoną przez brzmienie gitary solowej i dźwięków dżungli[3], takich jak: śpiew ptaków, szum spadającej wody i wiejącego wiatru[6].

Kolejny album, Pink Abyss, ukazał się w styczniu 2004 roku, a następny, zawierający nagrania na żywo i zatytułowany Unfortunately – w 2005[3].

Członkowie zespołu[edytuj | edytuj kod]

Zespół tworzą[2]:

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

 • 1998 – Shalabi Effect (kaseta)[1]
 • 2000 – Shalabi Effect (2 CD)
 • 2002 – The Trial of St. Orange
 • 2004 – Pink Abyss
 • 2005 – Unfortunately
 • 2012 – Feign To Delight Gaiety Of Gods (2CD)

Single[edytuj | edytuj kod]

 • 2013 – „3X3 - Series Two - Volume Three” (wspólny z thisquietarmy i .cut featuring Gibet)[1]
 • 2015 – „Floating Garden” (EP)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Discogs: Shalabi Effect (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2017-02-06].
 2. a b Progarchives: Shalabi Effect (ang.). www.progarchives.com. [dostęp 2017-02-06].
 3. a b c Piero Scaruffi: Shalabi Effect (ang.). www.scaruffi.com. [dostęp 2017-02-06].
 4. François Couture w: AllMusic: Shalabi Effect (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2017-02-06].
 5. Discogs: Shalabi Effect – Shalabi Effect (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2017-02-06].
 6. Thom Jurek w: AllMusic: The Trial Of St. Orange (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2017-02-06].