Shalabi Effect

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Shalabi Effect
Rok założenia 1996
Pochodzenie  Kanada
Gatunek post-rock
rock psychodeliczny
Aktywność od 1996
Wytwórnia płytowa Alien8 Recordings
Strona internetowa

Shalabi Effect – instrumentalny zespół rockowy z Montrealu (Quebec, Kanada).

Muzykę zespołu określić można jako post-rock względnie rock psychodeliczny. Zespołowi nieobce są również osiągnięcia muzyki konkretnej

Historia zespołu[edytuj]

Zespół Shalabi Effect powstał w 1996 jako duet składający się z Anthony’ego Secka i Sama Shalabi. To pierwsze wcielenie przyszłego Shalabi Effect wydało tylko kasetę w ograniczonym nakładzie. W 1998 roku Shalabi Effect poszerzony zostaje o Alexandre’a Saint-Onge grającego na kontrabasie i Willa Eizlini na tabli. W tym samym roku zespół nagrał w Red Rocket Studios w Montrealu otwór Aural Florida, który pierwotnie miał stanowić część albumu zespołu Godspeed You! Black Emperor, wydanego przez niezależną wytwórnię Alien8 Recordings.

W 1999 Shalabi Effect wziął udział w kolejnej sesji nagraniowej, tym razem w Sound of One Hand studios w Ottawie. Rezultatem tego był debiutancki, podwójny album zespołu, zatytułowany po prostu Shalabi Effect, który okazał się w czerwcu 2000 roku i zawierał 131 minut muzyki a wśród otworów znalazła się m.in. zremixowana wersja Aural Florida. Od strony muzycznej album Shalabi Effect kontynuuje kierunek, który zespół obrał na początku swej drogi – improwizacje na żywo, czerpiące z tradycji muzycznej Bliskiego Wschodu ale też nie stroniące od dorobku muzyki współczesnej, z wykorzystaniem całej nowoczesnej elektroniki i rozmaitych instrumentów, które zespół miał do dyspozycji w studio podczas sesji nagraniowej.

Po powrocie z tournée po USA jesienią 2000 Shalabi Effect po raz trzeci wszedł do studia z zamiarem zarejestrowania nowego materiału dźwiękowego, który narodził się w czasie tournée a także utrwalenia specyficznej atmosfery towarzyszącej koncertom. Rezultatem sesji był album The Trial of St. Orange przynoszący zróżnicowany i bogaty materiał muzyczny.

Kolejna płyta, Pink Abyss, nazwana przez zespół mianem albumu pop, ukazała się w styczniu 2004 a w 2005 światło dzienne ujrzało kolejne wydawnictwo, czwarty album - Unfortunately.

18 lipca 2007 Anthony Seck uczestniczył gościnnie w przedsięwzięciu muzycznym Tom Green Live (wykorzystano tam również muzykę Shalabi Effect). Ponownie wziął on udział w tymże przedsięwzięciu w marcu 2006 w części zatytułowanej Shalabi with Cheese.

Członkowie zespołu[edytuj]

Dyskografia[edytuj]

Bibliografia[edytuj]