Shiki (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Shiki (manga))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Shiki
Gatunek fantasy, horror
Powieść ilustrowana
Autor Fuyumi Ono
Wydawca Shinchosha
Wydawana 1998
Liczba tomów 2
Manga
Autor Fuyumi Ono
Artysta Ryu Fujisaki
Wydawca Shinchosha
Polski wydawca Waneko
Odbiorcy shōnen
Drukowana w Jump SQ
Wydawana grudzień 2007czerwiec 2011
Liczba tomów 11
Telewizyjny serial anime
Reżyser Tetsuro Animo
Studio Daume
Stacja telewizyjna Japonia Fuji TV
Premierowa emisja 8 lipca 201030 grudnia 2010
Liczba odcinków 24

Shiki (jap. 屍鬼 Shiki?, dosł. Demoniczne zwłoki)light novel autorstwa Fuyumi Ono z gatunku horror. Oryginalnie wydana w dwóch częściach przez wydawnictwo Shinchosha w 1998 roku, następnie przedrukowana w 2002 roku, tym razem w pięciu częściach. Na podstawie powieści ukazała się manga, która pierwotnie drukowana w japońskim magazynie Jump SQ od grudnia 2007 roku. Na jej podstawie powstało anime, stworzone przez studio Daume, które miało swoją premierę na Fuji TV od 8 lipca do 30 grudnia 2010 roku.

W Polsce manga zostanie wydana nakładem wydawnictwa Waneko.

Opis fabuły[edytuj]

Historia dzieje się podczas upalnego lata w małej i cichej wiosce o nazwie Sotoba. Kiedy dziwna rodzina wprowadza się do opuszczonej rezydencji Kanemasa, rozpoczyna się seria tajemniczych śmierci. Toshio Ozaki, dyrektor jedynego szpitala w wiosce, podejrzewa, że może to być epidemia. Dochodzenie trwa, a zgony zaczynają się piętrzyć. Młody chłopak, Yuuki Natsuno, który nienawidzi życia w Sotobie, zaczyna być ścigany i otaczany przez śmierć.

Postacie[edytuj]

Bohaterowie pierwszoplanowi[edytuj]

 • Natsuno Yuuki / Koide (jap. 結城 / 小出 夏野 Yuuki / Koide Natsuno?) – Młody, szesnastoletni chłopak, który przeprowadził się wraz z rodzicami z wielkiego miasta do Sotoby, co spotkało się z jego ogromnym niezadowoleniem. Całe dnie spędza na nauce, chcąc dostać się na uniwersytet w dużym mieście. Ma ciężki charakter, jest dość oziębły i mało koleżeński, szczególną niechęcią darzy Megumi Shimizu, która się w nim podkochuje. Mimo swojego specyficznego sposobu bycia Natsuno jest miły dla tych, których uważa za przyjaciół (Tohru Mutou, Kaori i Akira Tanaka, Tamotsu i Aoi Mutou). Staje się jinrou (wilkołakiem), za sprawą ugryzienia przez swojego przyjaciela.
Seiyū: Kōki Uchiyama
 • Megumi Shimizu (jap. 清水 恵 Shimizu Megumi?) – Szesnastoletnia dziewczyna, która nie znosi wiejskiego otoczenia, w którym się wychowała i za wszelką cenę chcę dostać się na uczelnię w wielkim mieście. Podkochuje się w Natsuno, jednak jest to jednostronna miłość. Jest jedną z pierwszych ofiar fali śmierci, która nawiedziła wioskę. Mieszkańcy odnajdują ją w środku lasu, a po czterech dniach umiera w wyniku anemii i ostrej niewydolności serca. Zmartwychwstaje jako shiki (wampir) i skrzętnie wykorzystuje swoje "nowe zdolności" do mszczenia się na osobach, o które jest zazdrosna w relacjach z Natsuno.
Seiyū: Haruka Tomatsu
 • Tōru Muto (jap. 武藤 徹 Muto Tōru?) – Osiemnastoletni przyjaciel Natsuno, starszy brat Aoi i Tamotsu. Jest bardzo pozytywnie nastawiony do życia, wesoły i pomocny, lubiany przez wszystkich w wiosce, bez wyjątku. Jego hobby to gry komputerowe, przy których spędza większość czasu. Podkochuje się w jednej z pielęgniarek, pracujących w klinice – Ritsuko, która uczy go jazdy autem. Zostaje zabity przez Megumi Shimizu, która jako shiki staje się zazdrosna o jego relacje z Natsuno.
Seiyū: Nobuhiko Okamoto
 • Kaori Tanaka (jap. 田中 かおり Tanaka Kaori?) – Piętnastoletnia przyjaciółka Megumi Shimizu. Rozsądna, ale dość tchórzliwa dziewczyna. Dowiadując się o śmierci Megumi załamuje się. Wraz ze swoim młodszym bratem Akirą zauważają podejrzane zachowanie mieszkańców Kanemasy. Zaprzyjaźnia się z Natsuno, chcąc wraz z nimi swoim bratem zakończyć serię tajemniczych zgonów w wiosce.
Seiyū: Haruka Nagashima
 • Akira Tanaka (jap. 田中 昭 Tanaka Akira?) – Trzynastoletni, młodszy brat Kaori. Jako jeden z pierwszych zauważa dziwną sytuację w wiosce. Próbuje zapobiegać i rozwiązać zagadkę zgonów wraz ze swoją siostrą i Natsuno Yuuki. Jest to narwany, młody człowiek skory do nieprzemyślanych działań.
Seiyū: Keiko Kawakami
 • Seishin Muroi (jap. 室井 静信 Muroi Seishin?) – Najlepszy przyjaciel Toshio z dzieciństwa, później także sprzymierzeniec Sunako, w której dostrzega swoją bratnią duszę. Jest dość depresyjną postacią, w czasach studenckich próbował odebrać sobie życie, ma także głębokie przemyślenia dotyczące śmierci i samej istoty życia co wyraża w pisanych przez siebie powieściach i esejach, chętnie czytanych przez Sunako. W późniejszym okresie staje po stronie zmartwychwstałych, jako jeden z nich. Jest młodszym mnichem w świątyni dlatego na początku całej historii jest jednym z niewielu, którzy wiedza ile tak naprawdę było zgonów w wiosce i co jest ich prawdziwą przyczyną.
Seiyū: Kazuyuki Okitsu

Klinika Ozakiego[edytuj]

 • Toshio Ozaki (jap. 尾崎 敏夫 Ozaki Toshio?) – Dyrektor i właściciel kliniki w Sotobie. Za wszelką cenę próbuje zatrzymać serię tajemniczych zgonów w wiosce, często się przepracowując. Szuka wszelkich medycznych wyjaśnień choroby i leku na panującą wszem i wobec rzekomą epidemię. Ma 32 lata i jest nałogowym palaczem. Po śmierci ojca musiał wrócić do Sotoby i zająć jego miejsce w klinice jako jedyny spadkobierca historycznego klanu Ozaki. Jego najlepszym przyjacielem jest mnich ze świątyni Seishin Muroi, a żoną wiecznie nieobecna Kyoko, którą poznał podczas studiów. Kiedy jego żona staje się shiki wykorzystuje ją do przeprowadzania brutalnych eksperymentów mających na celu pomoc w zatrzymaniu serii śmierci. Toshio jest człowiekiem bardzo upartym, nie znoszącym niepowodzeń w swoich działaniach. Czuje się bardzo odpowiedzialny za bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich mieszkańców Sotoby.
Seiyū: Tōru Ōkawa
 • Ritsuko Kunihiro – pielęgniarka w klinice Ozaki. Jest bardzo miłą kobietą, uwielbiającą swoją pracę i pomaganiem ludziom. Thoru Mutou mimo sporej różnicy w ich wieku podkochuje się w Ritsuko. Kiedy kobieta staje się shiki, odmawia atakowania ludzi i picia krwi, dlatego dłuższy czas cierpi z powodu silnego głodu.
 • Yasuyo Hashiguchi – pielęgniarka klinice Ozaki. Jest to najlepsza przyjaciółka Ritsuko. Jako jedna z pierwszych wiedziała o zaistniałej epidemii. Wytrwała najdłużej jako pracownica kliniki podczas tragicznych zdarzeń w Sotobie.
 • Satoko Isaki – pielęgniarka w klinice. Jako jedyna sprzeciwia się matce Toshio Ozaki'ego, nie chcąc jej usługiwać. Odchodzi z pracy po tym, jak Toshio okazuje obojętność na zaginięcie jednej z pielęgniarek imieniem Yuki Shiomi.

Kanemasa[edytuj]

 • Sunako Kirishiki (jap. 桐敷 沙子 Kirishiki Sunako?) – 13-letnia dziewczynka z domu Kanemasa, która wprowadziła się do Sotoby. Jej najlepszym przyjacielem staje się mnich ze świątyni Seishin Muroi. Dziewczynka tłumaczy swoją późną porę odwiedzin mężczyzny, rzadką chorobą polegającą na nadwrażliwość na promienie UV. Ona i cała jej rodzina są fanami powieści jakie wydał Seishin, dlatego też często stają się one tematem ich rozmów. Sunako często porusza temat śmierci i "odrzucenia przez Boga". Jak się później dowiadujemy jest ona najstarszym shiki w całej wiosce, staje się także pomysłodawcą i prekursorką wizji "wioski otoczonej przez śmierć".
Seiyū: Aoi Yūki
 • Chizuru Kirishiki – piękna kobieta, która jest przybraną matką Sunako . Mimo odgrywanej przez siebie roli "rodzica" to bardziej Sunako jest dla dziecinnej i lekkomyślnej Chizuru jak matka. Jest ona shiki, które na swoje ofiary wybiera młodych i energicznych ludzi. Tatsumi uważa, że jej lekkomyślność i brak rozsądku doprowadzi rodzinę Kirishiki do zguby, jednak z bliżej nieznanych powodów Sunako jest dla niej bardzo wyrozumiała.
 • Seishirou Kirishiki – przybrany ojciec Sunako. Jest bardzo dystyngowanym i eleganckim mężczyzną i zarazem jedynym człowiekiem w domu Kanemasa. Akceptuje naturę swojej przybranej rodziny, która bardzo mu imponuje, dlatego wykonuje polecenia Sunako, by stać się jednym z shiki. Darzy Chizuru tak wielkim uczuciem, ze niekiedy sam "pomaga jej w romansach" jak sam zauważył.
 • Tatsumi (jap. 辰巳 Tatsumi?) – Młody, przystojny „lokaj” państwa Kirishiki. Jest wyjątkowym rodzajem zmartwychwstałych odpornym na promienie słoneczne, święte przedmioty i sen w ciągu dnia zwanym jinrou. Na początku poznajemy go jako uroczego, nie co roztargnionego pracownika rodziny Kirishiki, jednak szybko się okazuje, iż jest dość groźny i ma sadystyczne zapędy będąc jednym z głównych antagonistów serii, dobitnie wyraża swoje zdanie, mimo wszystko jest bardzo odważnym i inteligentnym mężczyzną, dlatego też Sunako darzy go największym zaufaniem i mianuje go przywódcą wioskowych shiki, które w większości się go boją. Tym samym pozostawia mu wolną rękę w działaniach. Tatsumi bardzo docenia i szanuje Sunako, dlatego jest gotowy poświęcić dla niej życie na końcu serii. Osobą, której szczególnie nie znosi jest Natsuno Yuuki, który stanowi zagrożenia dla pozostałych shiki. Tatsumi ginie wraz z Natsuno w wyniku wybuchu bomby skonstruowanej przez Yuuki'ego.
Seiyū: Wataru Takagi
 • Yoshie – pracownica rodziny Kirishiki. Jest to młoda, energiczna dziewczyna, która przede wszystkim jest o wiele milsza od Tatsumiego, dlatego też większość wioskowych shiki zwraca się do niej ze swoimi problemami. Yoshie jest bardzo wyrozumiała i służy wampirom "dobrą radą". Ponad to nadzoruje w późniejszym okresie pracę domu pogrzebowego prowadzonego przez zmartwychwstałych. Warto też dodać, iż jest ona podobnie jak Tatsumi i Natsuno wyjątkowym gatunkiem wampirów zwanym jinrou. Ginie zastrzelona przez Seishirou Kirishiki zahipnotyzowanego przez ugryzienie Natsuno.

Manga[edytuj]

Komiksowa adaptacja powieści została narysowana przez Ryu Fujisaki i wydawana przez magazyn Jump SQ od grudnia 2007 do czerwca 2011 roku. Łącznie wydano 41 rozdziałów w 11 tomach.

W Polsce manga zostanie wydana nakładem wydawnictwa Waneko.

Lista odcinków anime[edytuj]

Produkcja animowanej adaptacji mangi Shiki została ogłoszona w listopadzie 2009 roku[1].

1. Pierwsza krew

2. Drugi rozkład

3. Trzecia tragedia

4. Czwarte nieszczęście

5. Piąte oszustwo

6. Szósta czaszka

7. Siódma zabójcza dusza

8. Ósma noc

9. Dziewiąta trumna

10. Dziesiąta żałoba

11. Jedenasta rzeź

12. Dwunasty rozpad

13. Trzynasta tragedia

14. Czternasta śmierć

15. Piętnaste oszustwo

16. Szesnasta czaszka

17. Siedemnasta zabójcza dusza

18. Osiemnasta śmierć

19. Dziewiętnasta trumna

20. Dwudziesta żałoba

20.5 Dwudziesta żałoba i złośliwość

21. Dwudziesta pierwsza rzeź

21.5 Dwudziesta pierwsza rzeź i złośliwość

22. Ostateczne polowanie

Przypisy

 1. Shiki Horror Mystery Manga Gets Anime Green-Lit. 2009-12-18. [dostęp 2014-06-27].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]