Shiki (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Shiki
jap. 屍鬼
(Shiki)
Gatunekfantasy, horror
Powieść ilustrowana
AutorFuyumi Ono
WydawcaShinchosha
Wydawana1998
Liczba tomów2
Manga
AutorFuyumi Ono
ArtystaRyū Fujisaki
WydawcaShinchosha
Polski wydawcaWaneko
Odbiorcyshōnen
Drukowana wJump SQ
Wydawana4 grudnia 20073 czerwca 2011
Liczba tomów11
Telewizyjny serial anime
ReżyserTetsuro Animo
StudioDaume
Stacja telewizyjnaJaponia Fuji TV
Premierowa emisja8 lipca 201030 grudnia 2010
Liczba odcinków24

Shiki (jap. 屍鬼 Shiki, dosł. Demoniczne zwłoki)light novel autorstwa Fuyumi Ono z gatunku horror. Oryginalnie wydana w dwóch częściach przez wydawnictwo Shinchosha w 1998 roku, następnie przedrukowana w 2002 roku, tym razem w pięciu częściach. Na podstawie powieści ukazała się manga, która pierwotnie drukowana w japońskim magazynie Jump SQ od grudnia 2007 roku. Na jej podstawie powstało anime, stworzone przez studio Daume, które miało swoją premierę na Fuji TV od 8 lipca do 30 grudnia 2010 roku.

W Polsce manga została wydawana nakładem wydawnictwa Waneko.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Historia dzieje się podczas upalnego lata w małej i cichej wiosce o nazwie Sotoba. Kiedy dziwna rodzina wprowadza się do opuszczonej rezydencji Kanemasa, rozpoczyna się seria tajemniczych śmierci. Toshio Ozaki, dyrektor jedynego szpitala w wiosce, podejrzewa, że może to być epidemia. Dochodzenie trwa, a zgony zaczynają się piętrzyć. Młody chłopak, Yuuki Natsuno, który nienawidzi życia w Sotobie, zaczyna być ścigany i otaczany przez śmierć.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Bohaterowie pierwszoplanowi[edytuj | edytuj kod]

 • Natsuno Yuuki / Koide (jap. 結城 / 小出 夏野 Yuuki / Koide Natsuno) – Młody, szesnastoletni chłopak, który przeprowadził się wraz z rodzicami z wielkiego miasta do Sotoby, co spotkało się z jego ogromnym niezadowoleniem. Całe dnie spędza na nauce, chcąc dostać się na uniwersytet w dużym mieście. Ma ciężki charakter, jest dość oziębły i mało koleżeński, szczególną niechęcią darzy Megumi Shimizu, która się w nim podkochuje. Mimo swojego specyficznego sposobu bycia Natsuno jest miły dla tych, których uważa za przyjaciół (Tohru Mutou, Kaori i Akira Tanaka, Tamotsu i Aoi Mutou). Staje się jinrou (wilkołakiem), za sprawą ugryzienia przez swojego przyjaciela.
Seiyū: Kōki Uchiyama
 • Megumi Shimizu (jap. 清水 恵 Shimizu Megumi) – Szesnastoletnia dziewczyna, która nie znosi wiejskiego otoczenia, w którym się wychowała i za wszelką cenę chcę dostać się na uczelnię w wielkim mieście. Podkochuje się w Natsuno, jednak jest to jednostronna miłość. Jest jedną z pierwszych ofiar fali śmierci, która nawiedziła wioskę. Mieszkańcy odnajdują ją w środku lasu, a po czterech dniach umiera w wyniku anemii i ostrej niewydolności serca. Zmartwychwstaje jako shiki (wampir) i skrzętnie wykorzystuje swoje "nowe zdolności" do mszczenia się na osobach, o które jest zazdrosna w relacjach z Natsuno.
Seiyū: Haruka Tomatsu
 • Tōru Muto (jap. 武藤 徹 Muto Tōru) – Osiemnastoletni przyjaciel Natsuno, starszy brat Aoi i Tamotsu. Jest bardzo pozytywnie nastawiony do życia, wesoły i pomocny, lubiany przez wszystkich w wiosce, bez wyjątku. Jego hobby to gry komputerowe, przy których spędza większość czasu. Podkochuje się w jednej z pielęgniarek, pracujących w klinice – Ritsuko, która uczy go jazdy autem. Zostaje zabity przez Megumi Shimizu, która jako shiki staje się zazdrosna o jego relacje z Natsuno.
Seiyū: Nobuhiko Okamoto
 • Kaori Tanaka (jap. 田中 かおり Tanaka Kaori) – Piętnastoletnia przyjaciółka Megumi Shimizu. Rozsądna, ale dość tchórzliwa dziewczyna. Dowiadując się o śmierci Megumi załamuje się. Wraz ze swoim młodszym bratem Akirą zauważają podejrzane zachowanie mieszkańców Kanemasy. Zaprzyjaźnia się z Natsuno, chcąc wraz z nimi swoim bratem zakończyć serię tajemniczych zgonów w wiosce.
Seiyū: Haruka Nagashima
 • Akira Tanaka (jap. 田中 昭 Tanaka Akira) – Trzynastoletni, młodszy brat Kaori. Jako jeden z pierwszych zauważa dziwną sytuację w wiosce. Próbuje zapobiegać i rozwiązać zagadkę zgonów wraz ze swoją siostrą i Natsuno Yuuki. Jest to narwany, młody człowiek skory do nieprzemyślanych działań.
Seiyū: Keiko Kawakami
 • Seishin Muroi (jap. 室井 静信 Muroi Seishin) – Najlepszy przyjaciel Toshio z dzieciństwa, później także sprzymierzeniec Sunako, w której dostrzega swoją bratnią duszę. Jest dość depresyjną postacią, w czasach studenckich próbował odebrać sobie życie, ma także głębokie przemyślenia dotyczące śmierci i samej istoty życia co wyraża w pisanych przez siebie powieściach i esejach, chętnie czytanych przez Sunako. W późniejszym okresie staje po stronie zmartwychwstałych, jako jeden z nich. Jest młodszym mnichem w świątyni dlatego na początku całej historii jest jednym z niewielu, którzy wiedza ile tak naprawdę było zgonów w wiosce i co jest ich prawdziwą przyczyną.
Seiyū: Kazuyuki Okitsu

Klinika Ozakiego[edytuj | edytuj kod]

 • Toshio Ozaki (jap. 尾崎 敏夫 Ozaki Toshio) – Dyrektor i właściciel kliniki w Sotobie. Za wszelką cenę próbuje zatrzymać serię tajemniczych zgonów w wiosce, często się przepracowując. Szuka wszelkich medycznych wyjaśnień choroby i leku na panującą wszem i wobec rzekomą epidemię. Ma 32 lata i jest nałogowym palaczem. Po śmierci ojca musiał wrócić do Sotoby i zająć jego miejsce w klinice jako jedyny spadkobierca historycznego klanu Ozaki. Jego najlepszym przyjacielem jest mnich ze świątyni Seishin Muroi, a żoną wiecznie nieobecna Kyoko, którą poznał podczas studiów. Kiedy jego żona staje się shiki wykorzystuje ją do przeprowadzania brutalnych eksperymentów mających na celu pomoc w zatrzymaniu serii śmierci. Toshio jest człowiekiem bardzo upartym, nie znoszącym niepowodzeń w swoich działaniach. Czuje się bardzo odpowiedzialny za bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich mieszkańców Sotoby.
Seiyū: Tōru Ōkawa
 • Ritsuko Kunihiro – pielęgniarka w klinice Ozaki. Jest bardzo miłą kobietą, uwielbiającą swoją pracę i pomaganiem ludziom. Thoru Mutou mimo sporej różnicy w ich wieku podkochuje się w Ritsuko. Kiedy kobieta staje się shiki, odmawia atakowania ludzi i picia krwi, dlatego dłuższy czas cierpi z powodu silnego głodu.
 • Yasuyo Hashiguchi – pielęgniarka klinice Ozaki. Jest to najlepsza przyjaciółka Ritsuko. Jako jedna z pierwszych wiedziała o zaistniałej epidemii. Wytrwała najdłużej jako pracownica kliniki podczas tragicznych zdarzeń w Sotobie.
 • Satoko Isaki – pielęgniarka w klinice. Jako jedyna sprzeciwia się matce Toshio Ozaki'ego, nie chcąc jej usługiwać. Odchodzi z pracy po tym, jak Toshio okazuje obojętność na zaginięcie jednej z pielęgniarek imieniem Yuki Shiomi.

Kanemasa[edytuj | edytuj kod]

 • Sunako Kirishiki (jap. 桐敷 沙子 Kirishiki Sunako) – 13-letnia dziewczynka z domu Kanemasa, która wprowadziła się do Sotoby. Jej najlepszym przyjacielem staje się mnich ze świątyni Seishin Muroi. Dziewczynka tłumaczy swoją późną porę odwiedzin mężczyzny, rzadką chorobą polegającą na nadwrażliwość na promienie UV. Ona i cała jej rodzina są fanami powieści jakie wydał Seishin, dlatego też często stają się one tematem ich rozmów. Sunako często porusza temat śmierci i "odrzucenia przez Boga". Jak się później dowiadujemy jest ona najstarszym shiki w całej wiosce, staje się także pomysłodawcą i prekursorką wizji "wioski otoczonej przez śmierć".
Seiyū: Aoi Yūki
 • Chizuru Kirishiki – piękna kobieta, która jest przybraną matką Sunako . Mimo odgrywanej przez siebie roli "rodzica" to bardziej Sunako jest dla dziecinnej i lekkomyślnej Chizuru jak matka. Jest ona shiki, które na swoje ofiary wybiera młodych i energicznych ludzi. Tatsumi uważa, że jej lekkomyślność i brak rozsądku doprowadzi rodzinę Kirishiki do zguby, jednak z bliżej nieznanych powodów Sunako jest dla niej bardzo wyrozumiała.
 • Seishirou Kirishiki – przybrany ojciec Sunako. Jest bardzo dystyngowanym i eleganckim mężczyzną i zarazem jedynym człowiekiem w domu Kanemasa. Akceptuje naturę swojej przybranej rodziny, która bardzo mu imponuje, dlatego wykonuje polecenia Sunako, by stać się jednym z shiki. Darzy Chizuru tak wielkim uczuciem, ze niekiedy sam "pomaga jej w romansach" jak sam zauważył.
 • Tatsumi (jap. 辰巳 Tatsumi) – Młody, przystojny „lokaj” państwa Kirishiki. Jest wyjątkowym rodzajem zmartwychwstałych odpornym na promienie słoneczne, święte przedmioty i sen w ciągu dnia zwanym jinrou. Na początku poznajemy go jako uroczego, nie co roztargnionego pracownika rodziny Kirishiki, jednak szybko się okazuje, iż jest dość groźny i ma sadystyczne zapędy będąc jednym z głównych antagonistów serii, dobitnie wyraża swoje zdanie, mimo wszystko jest bardzo odważnym i inteligentnym mężczyzną, dlatego też Sunako darzy go największym zaufaniem i mianuje go przywódcą wioskowych shiki, które w większości się go boją. Tym samym pozostawia mu wolną rękę w działaniach. Tatsumi bardzo docenia i szanuje Sunako, dlatego jest gotowy poświęcić dla niej życie na końcu serii. Osobą, której szczególnie nie znosi jest Natsuno Yuuki, który stanowi zagrożenia dla pozostałych shiki. Tatsumi ginie wraz z Natsuno w wyniku wybuchu bomby skonstruowanej przez Yuuki'ego.
Seiyū: Wataru Takagi
 • Yoshie – pracownica rodziny Kirishiki. Jest to młoda, energiczna dziewczyna, która przede wszystkim jest o wiele milsza od Tatsumiego, dlatego też większość wioskowych shiki zwraca się do niej ze swoimi problemami. Yoshie jest bardzo wyrozumiała i służy wampirom "dobrą radą". Ponadto nadzoruje w późniejszym okresie pracę domu pogrzebowego prowadzonego przez zmartwychwstałych. Warto też dodać, iż jest ona podobnie jak Tatsumi i Natsuno wyjątkowym gatunkiem wampirów zwanym jinrou. Ginie zastrzelona przez Seishirou Kirishiki zahipnotyzowanego przez ugryzienie Natsuno.

Manga[edytuj | edytuj kod]

Adaptacja powieści w formie mangi, ilustrowana przez Ryū Fujisakiego, była publikowana w czasopiśmie Jump SQ wydawnictwa Shūeisha. Pierwszy rozdział ukazał się w tym magazynie w 4 grudnia 2007 roku, natomiast ostatni 3 czerwca 2011 roku. Całość składa się z jedenastu tomów[1][2].

Manga została sprzedana w około 2,2 miliona egzemplarzy[1].

W Polsce manga została wydana nakładem wydawnictwa Waneko[3].

NrJęzyk japońskiJęzyk polski
Data wydaniaISBNData wydaniaISBN
14 lipca 2008[4]ISBN 978-4-08-874549-711 września 2017[5]ISBN 978-83-8096-263-7
24 lipca 2008[6]ISBN 978-4-08-874550-310 listopada 2017[7]ISBN 978-83-8096-264-4
33 października 2008[8]ISBN 978-4-08-874585-510 stycznia 2018[9]ISBN 978-83-8096-265-1
44 lutego 2009[10]ISBN 978-4-08-874645-69 marca 2018[11]ISBN 978-83-8096-266-8
53 lipca 2009[12]ISBN 978-4-08-874707-110 maja 2018[13]ISBN 978-83-8096-267-5
62 października 2009[14]ISBN 978-4-08-874744-610 lipca 2018[15]ISBN 978-83-8096-268-2
74 lutego 2010[16]ISBN 978-4-08-870007-610 listopada 2018[17]ISBN 978-83-8096-269-9
82 lipca 2010[18]ISBN 978-4-08-870077-912 marca 2019[19]ISBN 978-83-8096-270-5
94 października 2010[20]ISBN 978-4-08-870121-910 lipca 2019[21]ISBN 978-83-8096-271-2
104 lutego 2011[22]ISBN 978-4-08-870199-8
114 lipca 2011[23]ISBN 978-4-08-870267-4

Anime[edytuj | edytuj kod]

Produkcja animowanej adaptacji mangi Shiki została ogłoszona w listopadzie 2009 roku[24].

Wyprodukowano także dwa odcinki OVA[25][26].

N/o Tytuł[27] Premiera
1 Dai ichi wa
(第遺血話) 
8 lipca 2010
2 Dai futa wa
(第腐堕話) 
16 lipca 2010
3 Dai san wa
(第惨話) 
22 lipca 2010
4 Dai shi wa
(第死話) 
29 lipca 2010
5 Dai itsu wa
(第偽話) 
5 sierpnia 2010
6 Dai roku wa
(第髏苦話) 
12 sierpnia 2010
7 Dai shichi wa
(第弑魑話) 
19 sierpnia 2010
8 Dai ya wa
(第夜話) 
26 sierpnia 2010
9 Dai kyū wa
(第柩話) 
2 września 2010
10 Dai tō wa
(第悼話) 
9 września 2010
11 Dai tō to hito wa
(第悼と悲屠話) 
16 września 2010
12 Dai tō to futa wa
(第悼と腐堕話) 
14 października 2010
13 Dai tō to san wa
(第悼と惨話) 
28 października 2010
14 Dai tō to shi wa
(第悼と死話) 
4 listopada 2010
15 Dai tō to itsu wa
(第悼と偽話) 
11 listopada 2010
16 Dai tō to roku wa
(第悼と髏苦話) 
18 listopada 2010
17 Dai tō to shichi wa
(第悼と弑魑話) 
25 listopada 2010
18 Dai tō to ya wa
(第悼と夜話) 
2 grudnia 2010
19 Dai tō to kyū wa
(第悼と柩話) 
9 grudnia 2010
20 Dai futatō wa
(第腐汰悼話) 
16 grudnia 2010
20.5 (OVA) Dai futatō to han wa[25]
(第腐汰悼と犯話) 
25 maja 2011[25]
21 Dai futatō to hito wa
(第腐汰悼と悲屠話) 
23 grudnia 2010
21.5 (OVA) Dai futatō-ichi to han wa[26]
(第腐汰悼遺血と犯話) 
22 czerwca 2011[26]
22 Saishū wa
(蔡蒐話) 
30 grudnia 2010

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Odcinki Tytuł Twórcy
Czołówka
1 – 11 „Kuchidzuke” (jap. くちづけ) BUCK-TICK
12 – 22 „Calendula Requiem” (jap. カレンデュラ レクイエム) kanon×kanon
Napisy końcowe
1 – 11 „walk no yakusoku” (jap. walkの約束) Suemitsu Atsushi (muzyka i aranżacja)
nangi (wokal i tekst)
12 – 22 „Gekka reijin” (jap. 月下麗人) BUCK-TICK

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Shiki Horror Manga Ends in Japan (ang.). Anime News Network, 2011-06-03. [dostęp 2017-06-26].
 2. Hoshin Artist to Adapt Shiki by Twelve Kingdoms Author (ang.). Anime News Network, 2007-10-11. [dostęp 2017-06-26].
 3. NOWOŚĆ WRZEŚNIOWA (pol.). Waneko, 2017-06-15. [dostęp 2017-06-26].
 4. 屍鬼(1) (jap.). Shūeisha. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 5. SHIKI: TOM 1 (pol.). Waneko. [dostęp 2017-10-31].
 6. 屍鬼(2) (jap.). Shūeisha. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 7. SHIKI: TOM 2 (pol.). Waneko. [dostęp 2017-10-31].
 8. 屍鬼(3) (jap.). Shūeisha. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 9. SHIKI: TOM 3 (pol.). Waneko. [dostęp 2018-03-17].
 10. 屍鬼(4) (jap.). Shūeisha. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 11. SHIKI: TOM 4 (pol.). Waneko. [dostęp 2018-03-17].
 12. 屍鬼(5) (jap.). Shūeisha. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 13. SHIKI: TOM 5 (pol.). Waneko. [dostęp 2018-03-17].
 14. 屍鬼(6) (jap.). Shūeisha. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 15. SHIKI: TOM 6 (pol.). Waneko. [dostęp 2018-03-17].
 16. 屍鬼(7) (jap.). Shūeisha. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 17. SHIKI: TOM 7 (pol.). Waneko. [dostęp 2018-03-17].
 18. 屍鬼(8) (jap.). Shūeisha. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 19. SHIKI: TOM 8 (pol.). Waneko. [dostęp 2019-04-02].
 20. 屍鬼(9) (jap.). Shūeisha. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 21. SHIKI: TOM 9 (pol.). Waneko. [dostęp 2019-07-11].
 22. 屍鬼(10) (jap.). Shūeisha. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 23. 屍鬼(11) (jap.). Shūeisha. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 24. Shiki Horror Mystery Manga Gets Anime Green-Lit. 2009-12-18. [dostęp 2014-06-27].
 25. a b c DVD/Blu-ray 8 (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2017-11-10].
 26. a b c DVD/Blu-ray 9 (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2017-11-10].
 27. Lista odcinków (jap.). Oficjalna strona anime. [dostęp 2017-11-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]