Shin Dong-hyuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Shin Dong-hyuk
Ilustracja
Shin Dong-Hyuk
Data i miejsce urodzenia 19 listopada 1982
Obóz koncentracyjny Kaech’ŏn, Korea Północna
Miejsce zamieszkania Seul
 Korea Południowa
Narodowość Koreańczyk
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej koreańskie nazwisko Shin.

Shin Dong-hyuk (kor. 신동혁, ur. 19 listopada 1982 w obozie koncentracyjnym Kaech’ŏn) – uciekinier z Korei Północnej, uważany obecnie za jedynego żyjącego zbiega z obozu koncentracyjnego Kaech’ŏn[1].

Podczas pobytu w obozie, Shin Dong-hyuk był torturowany i głodzony (wśród tortur Shin Dong-hyuk stracił palec oraz był wieszany na haku nad paleniskiem w wieku 13 lat[a])[1]. W wyniku tortur ma zniekształcone ręce oraz ślady bicia po nogach pałką elektryczną[1]. Widział pobicie na śmierć jego sześcioletniego kolegę[1]. Podczas pobytu w obozie widział rozstrzelanie jego matki i brata[1]. W 2012 roku przyznał, że to on na nich doniósł (planowali ucieczkę), licząc na otrzymanie dodatkowego jedzenia[1].

W wieku 23 lat Shin uciekł z drugim więźniem. Współwięzień zginął w wyniku porażenia prądem podczas pokonywania ogrodzenia pod wysokim napięciem[1]. Shin wspiął się po jego ciele na drugą stronę[1]. Wkrótce uciekł do Chin, a w wieku 27 lat trafił do Seulu, gdzie mieszka do dzisiaj[1].

W 2013 roku ukazała się jego biografia Urodzony w obozie nr 14 napisana przez byłego dziennikarza „Washington Post” Blaine'a Hardena[1].

W 2014 roku zespół dochodzeniowy ONZ otrzymał wideo zatytułowane „Kłamstwo i prawda”, w którym ojciec zbiega (nadal żyjący w kraju) opowiada, że syn nigdy nie był w obozie koncentracyjnych[1]. Sin Ding-hyuk odparł, że ojciec mówił pod presją w celu ocalenia życia[1]. W wyniku nagrania Shin Dong-hyuk myślał o popełnieniu samobójstwa[2].

Wkrótce Shin Dong-hyuk przyznał, że podał nieprawdziwe informacje dotyczące jego pobytu w obozach koncentracyjnych[3]. Według nowych zeznań, na matkę i brata doniósł podczas pobytu w obozie nr 18[3]. Z obozu nr 18 uciekał dwa razy. Po raz pierwszy został złapany po kilku dniach, a za drugim uciekł do Chin, lecz lokalna policja odesłała go do Korei Północnej[3]. Po powrocie z Chin, Shin Dong-hyuk trafił do obozu Kaech’ŏn, gdzie w wieku 20 lat był przypalany ogniem[3]. Obcięty palec nie był karą za upuszczenie maszyny do szycia[3]. Jak sam przyznał, zmienił część wydarzeń, ponieważ opowiadanie tych prawdziwych sprawiało mu ból[3].

W 2015 roku poinformował, że zakończył działalność publiczną[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W 2015 roku poinformował, że tortury na paleniskiem przeżył w wieku 20 lat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m Maria Kruczkowska: Najsłynniejszy uciekinier z Korei Północnej zmienił zeznania i... ukrył się (pol.). 2015-01-22. [dostęp 2015-04-04].Sprawdź autora:1.
  2. interia.pl: Żył w obozie pracy 23 lata. Jego ojciec temu zaprzecza (pol.). 2014-12-02. [dostęp 2015-04-04].
  3. a b c d e f Martyna Trykosko: Uciekł z obozu pracy w Korei Północnej i opowiedział swoją historię. Dziś okazuje się, że skłamał (pol.). [dostęp 2015-04-04].Sprawdź autora:1.