Siedmiu samurajów (anime)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Siedmiu samurajów
Samurai 7
Gatunek akcja, przygoda, fantasy, SF, mecha
Telewizyjny serial anime
Reżyser Toshifumi Takizawa
Studio GONZO
Stacja telewizyjna Japonia Argentyna Brazylia Meksyk Singapur Tajlandia Animax
Stany Zjednoczone IFC, Animania HD
Kanada Razer
Węgry Polska AXN
Włochy GXT
Izrael arutz hayeladim
Premierowa emisja 12 czerwca 200425 grudnia 2004
Liczba odcinków 26

Siedmiu samurajów (w oryginale: Samurai 7) – dwudziestosześcioodcinkowe anime z 2004 roku, bazujące na filmie Akiry Kurosawy. Reżyserem jest Toshifumi Takizawa. W 2005 roku serial zlicencjonowany został przez polski oddział telewizji AXN.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Akcja anime osadzona jest prawdopodobnie w przyszłości. Po zakończeniu samurajskich wojen nastał pokój. Jednak nie dla wszystkich – wioski nie będące w stanie się bronić, grabione są przez nobuserich (samurajów żyjących z grabieży), ponieważ po zakończeniu wojny ci stracili prawa do walki za pieniądze. Małe wioski okradane są z plonów, zabierane są także kobiety. Gisaku, starszy wioski Kanna, decyduje się, aby wynająć samurajów, którzy walczyliby z nobuserimi. Trójka mieszkańców wioski (kapłanka Kirara, jej trzynastoletnia siostra Komachi oraz młodzieniec Rikichi) wyrusza więc do miasta, aby ich sprowadzić.

Opinie[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do Siedmiu samurajów Kurosawy, akcja serialu prawdopodobnie osadzona została w przyszłości, jednak nie wiadomo w jakich dokładnie latach się rozgrywa. Możliwe jest także, że miejscem akcji jest przeszłość, ale osadzona w steampunkowych realiach. W każdym razie zachowane zostały pewne fakty kulturowe, jak np. upadek klasy samurajów i umocnienie się pozycji kupców, co jest wspólne w obu produkcjach i pokrywa się z autentyczną historią Japonii. W serialu ludzkość jest jednak zdecydowanie bardziej zaawansowana technicznie, korzysta z latających pojazdów, znane są mechy.

Fabuła serialu w dużej mierze pokrywa się z filmem, jednak najbardziej zauważalną zmianą jest poświęcenie większej uwagi „wątkowi miejskiemu” (związanego przede wszystkim z władcą krainy), który poznajemy w pierwszych odcinkach, poświęcono mu także kilka odcinków na końcu, kiedy Kanna odniosła zwycięstwo. „Wątek miejski” jest zdaniem wielu recenzentów największym błędem fabularnym tej serii – poświęcono mu za dużo uwagi, a po pewnym czasie przestaje być interesujący, a coraz bardziej odbiera się go jako wypełniacz czasu.

Innym często wymienianym minusem jest wykonanie pojazdów i maszyn mechanicznych, zwłaszcza mechów. Wyglądają one mało naturalnie i nieprzekonująco, a – w mniemaniu wielu widzów – prawdziwą głupotą są sceny, w których samuraj jednym cięciem rozcina na pół sporego, zbudowanego z metalu mecha. Za wykonanie graficzne serii odpowiadało studio GONZO, które wśród niektórych fanów anime cieszy się złą sławą, zdobytą właśnie przez nie najlepsze wykonanie wszelkich maszyn oraz animacji komputerowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]