Sienna Center

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biurowiec od strony ul. Żelaznej

Sienna Center – budynek biurowy w warszawskiej dzielnicy Wola. Położony między ulicami Sienną, Twardą, Złotą i Żelazną. Oddany do użytku w roku 1998. Zaprojektowany przez Polsko-Belgijską Pracownię Architektury – architektów Leszka Klajnerta i Jerzego Czyża.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Budynek o dziewięciu kondygnacjach nadziemnych i dwóch podziemnych zajmuje północną część działki. W południowej znajduje się parking i tereny zielone obsadzone krzewami róż japońskich (Rosa rugosa). Zachowano istniejący starodrzew.

Funkcjonalnie budynek składa się z trzech bloków o niezależnych wejściach otaczających trójkątny dziedziniec. Najwyższa kondygnacja została cofnięta w stosunku do pozostałych. Część parteru zajmują dostępne z ulicy lokale użytkowe.

Elewacje budynku wykonane są z polerowanych płyt z jasno-szarego granitu. Uchylane na zewnątrz okna osadzone są w płaszczyźnie elewacji. Wcięte naroża budynku zostały obficie przeszklone.

Po przeciwległej stronie ulicy Twardej, na miejscu nieczynnej obecnie szkoły podstawowej inwestor zamierzał wznieść drugi budynek biurowy. Na swój koszt rozbudował szkołę przy ulicy Miedzianej. Na razie brak informacji o dalszych losach tej inicjatywy.

W listopadzie 2009 rozpoczęto generalny remont elewacji, zakończony we wrześniu 2010 bez zmiany wyglądu budynku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]