Silnik nadkwadratowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Silnik nadkwadratowysilnik, w którym skok tłoka ma większa wartość niż jego średnica, w przeciwieństwie do silnika podkwadratowego.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Silniki nadkwadratowe stosuje się obecnie w większości samochodów osobowych, motocyklach i mniejszych samochodach ciężarowych, cechuje je lekki układ korbowy co w dużej mierze wpływa na dynamikę silnika, a także na jego zużycie paliwa i żywotność.

Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

Porównując silnik nad-kwadratowy i pod-kwadratowy (o tej samej pojemności skokowej, stopniu sprężania i dawce paliwa), silnik nad-kwadratowy będzie posiadał wyższy moment obrotowy, lepsza dynamikę i możliwość pracy na wyższych obrotach, jest tak dlatego, że silnik nad-kwadratowy posiada dłuższe ramię wykorbione, tj. większą „dźwignię”, teoretyczne przyjmując, że pewien silnik o pojemności P z ramieniem wykorbionym o dł. 2,5 cm będzie posiadał x Nm, a silnik o pojemności P, lecz tym razem z długością ramienia wykorbionego równym 5 cm będzie wynosił 2x Nm (dochodzą jeszcze do tego bezwładności mas wirujących i posuwisto zwrotnych wpływające na dynamikę i zakres obrotów minimalnych i maksymalnych silnika).