Silnik przeglądarki internetowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Silnik przeglądarki internetowej (ang. layout engine lub rendering engine) — silnik wyświetlania (tzw. renderowania) stron internetowych wykorzystywany głównie przez przeglądarki internetowe. Jest oprogramowaniem odpowiadającym za przetwarzanie zawartości stron internetowych (kod HTML, XHTML, grafika, skrypty) oraz ich elementów formatujących (arkusze CSS i XSL), a następnie renderowanie rezultatu.

Termin „silnik przeglądarki internetowej” stał się szczególnie popularny z chwilą opublikowania przez Mozilla Foundation silnika Gecko jako komponentu, dostępnego niezależnie od przeglądarki.

Najpopularniejszym silnikiem, ze względu na procent internautów korzystających z używającej go przeglądarki, jest Trident dla Internet Explorera. Powszechnie znane są jego niedoskonałości w obsłudze technologii takich jak CSS czy PNG, zbyt duża tolerancja błędów w kodzie czy powolne renderowanie stron, przy czym najnowsze wydania pozbawione są wielu wcześniej osławionych wad.

Poszczególne silniki renderujące różnią się od siebie, co może doprowadzić do sytuacji, w której jedna strona wygląda inaczej w różnych przeglądarkach.

Graficzne[edytuj | edytuj kod]

Tekstowe[edytuj | edytuj kod]

Silniki historyczne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz[edytuj | edytuj kod]