Vivaldi (przeglądarka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vivaldi
Logo Vivaldi
Logo programu
Plik:Vivaldi-3.3-rus-2.jpg
Autor Vivaldi Technologies
Pierwsze wydanie 1.0.435.42 6 kwietnia 2016; ponad 6 lat temu
Aktualna wersja stabilna 5.4 (2753.33) 12 sierpnia 2022; ponad miesiąc temu
Język programowania C++
Platforma sprzętowa x86, x86 64, arm
System operacyjny Windows, macOS, Linux, Android
Rodzaj przeglądarka internetowa
Licencja freeware
Strona internetowa

Vivaldi – darmowa przeglądarka internetowa, tworzona i rozwijana przez byłego CEO firmy Opera Software ASA.

Vivaldi jest programem darmowym, opartym na licencji freeware. Jest aplikacją własnościową o zamkniętym kodzie źródłowym stworzonym przez Vivaldi Technologies.

Vivaldi Technologies zostało założone przez współzałożyciela i byłego dyrektora generalnego Opera Software ASA Jon Stephenson'a von Tetzchner'a wraz z Tatsuki Tomitą[1]. Przeglądarka jest skierowana do użytkowników Internetu i użytkowników przeglądarki Opera niezadowolonych ze zmiany silnika z Presto na Blink. Vivaldi ożywia stare, popularne funkcje z Opery 12 i wprowadza nowe, bardziej innowacyjnych funkcje. Przeglądarka jest aktualizowana raz w tygodniu, w formie „snapshotów” i zyskuje popularność od premiery swoich pierwszych kompilacji testowych. W dniu 3 listopada 2015 roku Vivaldi Technologies opublikowała pierwszą wersję beta przeglądarki internetowej Vivaldi i poinformowała, że przeglądarka została pobrana ponad 2 miliony razy[2][3].

W dniu 6 kwietnia 2016 roku Vivaldi Technologies wydało pierwszą stabilną wersję przeglądarki Vivaldi oznaczoną numerem 1.0[4]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Vivaldi ma swój początek w społeczności wirtualnej, która zastąpiła My Opera, która została zamknięta przez Opera Software w marcu 2014 roku[5]. Jon Stephenson von Tetzchner po zmianie silnika przeglądarki Opera z Presto na Blink stworzył wirtualną społeczność Vivaldi koncentrując się na dostarczaniu zarejestrowanym użytkownikom z forum dyskusyjnego, blogowaniu, w celu zamknięcia My Opera. W dniu 27 stycznia 2015 roku Vivaldi Technologies uruchomiła wraz ze społecznością pierwszą kompilację testową przeglądarki internetowej Vivaldi[6]. Nazwa programu pochodzi od włoskiego kompozytora Antonio Vivaldiego, która według jednego z twórców, jest łatwą i rozpoznawalną na całym świecie nazwą.

Cechy i komponenty[edytuj | edytuj kod]

Vivaldi ma minimalistyczny interfejs z podstawowymi ikonami, czcionkami i kolorami, które zmieniają się w zależności od tła wyświetlanej strony internetowej[7]. Przeglądarka umożliwia również dostosowanie wyglądu elementów interfejsu użytkownika, takich jak kolor tła, tapeta w nowej karcie, położenie paska adresu oraz położenie paneli[8]. Vivaldi posiada także wbudowaną funkcję grupowania kart, informowania o nieprzeczytanych kartach oraz komunikaty z miniaturkami załadowanych w tle stron. Według CEO Jon von Tetzchner, Vivaldi wyposażone jest w ogromną ilość konfiguracji przeglądarki przeznaczonej dla zaawansowanych użytkowników[9].

Możliwości[edytuj | edytuj kod]

Vivaldi oferuje możliwość grupowania kart, dodawania adnotacji na stronach internetowych i umieszczania notatek do zakładek oraz obsługę gestów myszy i klawiatury[10][11] Ponadto użytkownicy mogą umieszczać zakładki na stronie "szybkiego wybierania" w celu płynniejszego znalezienia zakładki[12]. Vivaldi został stworzony na technologiach internetowych takich jak HTML5, Node.js, React.js i licznych modułów npm[13]. Vivaldi wspiera liczne gesty myszy do działań takich jak przełączanie pomiędzy zakładkami i aktywacji skrótów klawiaturowych[14].

Przyszłe rozszerzenia[edytuj | edytuj kod]

Vivaldi Technologies ma w planach opublikowanie usługi Vivaldi Sync, która umożliwi użytkownikom Vivaldi synchronizować zakładki, historię, hasła i ustawienia pomiędzy komputerami. Ponadto, firma ma nadzieję na integrację z klientem pocztowym „M3” w przyszłej wersji Vivaldi[15]. Twórcy planują także wydać własną platformę rozszerzeń dla przeglądarki Vivaldi[16].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]