Presto (silnik przeglądarki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prestosilnik do wyświetlania stron WWW stworzony przez firmę Opera Software. Był wykorzystywany w przeglądarce Opera począwszy od wersji 7.0, aż do wersji 12, niezależnie od platformy i systemu operacyjnego.

Silnik zapewniał wysoką zgodność ze standardami (CSS, JavaScript, XHTML). Był on stosunkowo mało wymagający sprzętowo. Silnik ma zamknięty kod źródłowy, podobnie do Trident, w przeciwieństwie do Gecko czy WebKit.

Presto zastąpił silnik Elektra używany w wersjach 4-6 Opery. Od poprzednika różni się przebudowaną obsługą DOM, dzięki której w Operze zaczęły działać rozbudowane skrypty DHTML.

Od finalnej 10 wersji Opery, silnik Presto zdobywał 100 punktów w teście przeglądarek Acid3, uważanym wówczas za wartościowy dla określenia zgodności przeglądarki ze standardami internetowymi.

Rozwój silnika został porzucony po premierze Opery w wersji 15, która korzysta z silnika Blink.

JavaScript[edytuj | edytuj kod]

Część silnika Presto, odpowiedzialna za wykonywanie kodu JavaScript, nosił dodatkową nazwę kodową. Do wersji 6.12 używano "linear_a" Od wersji 7.0 do 9.27 stosowano "linear_b". Od wersji 9.50 do wersji 10.20 Alpha, po gruntownej modernizacji, stosowało się "futhark". W wersji 10.50 został użyty od początku pisany silnik o nazwie "Carakan".

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

  • przeglądarki internetowe
  • edytory HTML