Simba Makoni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Simba Makoni (ur. 11 marca 1950) – zimbabweński polityk, były minister finansów i rozwoju ekonomicznego. Kandydat w wyborach prezydenckich w marcu 2008 [1]. Jest członkiem partii ZANU-PF.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Makoni studiował początkowo chemię na University of Rhodesia lecz za swoją działalność opozycyjną wobec polityki rządów Iana Smitha, został usunięty z uczelni. Wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuował naukę na De Montfort University w Leicester oraz University of Leeds, uzyskując tytuł doktora.

Makoni wstąpił do partii ZANU (Afrykański Związek Narodowy Zimbabwe, Zimbabwe African National Union), która walczyła z reżimem Smitha. Od 1977 do 1998 był jej przedstawicielem w Europie Zachodniej.

Po uzyskaniu przez Zimbabwe niepodległości w 1980, wrócił do kraju i został wybrany członkiem parlamentu. Zajmował różne stanowiska w administracji prezydenta Roberta Mugabe. W 1980 został wiceministrem rolnictwa, następnie był także ministrem energii i przemysłu oraz ministrem sportu i kultury.

Makoni sprawował również funkcję sekretarza generalnego Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej (SADC). 15 lipca 2000 objął stanowisko ministra finansów i rozwoju ekonomicznego. Został zdymisjonowany 25 sierpnia 2002 po konflikcie z prezydentem Mugabe. Jako minister forsował bowiem, wbrew prezydentowi, plan dewaluacji zimbabweńskiego dolara.

W 2003 bez powodzenia ubiegał się o stanowisko prezesa Afrykańskiego Banku Rozwoju (African Development Bank).

5 lutego 2008 na konferencji prasowej w Harare, Simba Makoni ogłosił zamiar startu w wyborach prezydenckich 29 marca 2008 [2]. Stwierdził, że o mandat będzie ubiegał się jako kandydat prezydenckiej i rządzącej partii ZANU-PF, której nadal jest członkiem, choć kandydatem tej partii jest już sam Robert Mugabe. Niemniej, nie wykluczył również startu jako kandydat niezależny. [3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Ex-ally to fight Mugabe in poll", BBC News, 5 lutego 2008.
  2. "Ex-minister takes on Mugabe", AFP (The Times, South Africa), 5 lutego 2008.
  3. "Former Finance Minister Makoni Jumps Into Zimbabwe Presidential Race", VOA News, 5 lutego 2008.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]