Sinopoda tawau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sinopoda tawau
Grall et Jäger, 2020
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

pająki wyższe

Rodzina

spachaczowate

Podrodzina

Heteropodinae

Rodzaj

Sinopoda

Gatunek

Sinopoda tawau

Sinopoda tawaugatunek pająka z rodziny spachaczowatych i podrodziny Heteropodinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2020 roku przez Elenę Grall i Petera Jägera[1][2] na łamach „Zootaxa”. Jako miejsce typowe wskazano Tawau Hill Park na terenie malezyjskiego stanu Sabah. Epitet gatunkowy pochodzi od lokalizacji typowej[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Jedyny zmierzony okaz jest samicą o ciele długości 5,8 mm przy prosomie długości 2,7 mm i szerokości 2,4 mm. U okazu przechowywanego w alkoholu karapaks jest ciemnobrązowy z żółtym paskiem wzdłuż środka i żółtymi paskami w tylnej połowie boków, szczękoczułki są rudobrązowe z ciemnobrązowymi paskami, nogogłaszczki białawożółte z elementami brązowymi, sternum żółtawobiałe z brązowymi kropkami i łatkami, odnóża białawożółto-brązowe, natomiast opistosoma (odwłok) z wierzchu brązowa z rudobrązowym pasem pośrodku i białym nakrapianiem, po bokach żółtawobiało nakrapiana, z tyłu z białą plamą, a od spodu żółtawobiała z brązowym nakrapianiem. Oczy wszystkich par są wykształcone. Szczękoczułki mają trzy zęby na krawędzi przedniej i cztery na tylnej. Genitalia samicy mają szersze niż dłuższe pole epigynalne pozbawione pasm przednich i sensillów szczeliniastych, przegrodę pośrodku szerszą niż w części odsiebnej, zlane płaty boczne z wąskim wcięciem pośrodku tylnego brzegu i długimi, lekko zakrzywionymi brzegami przednio-bocznymi oraz S-kształtne w widoku bocznym, w tylnych częściach szersze od umieszczonych brzusznie względem nich wyrostków gruczołowych spermateki[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Pająk orientalny, endemiczny dla Borneo, znany tylko z lokalizacji typowej na terenie stanu Sabah. Odnaleziony został na wysokości 330 m n.p.m.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d E. Grall, P. Jäger. Forty-seven new species of Sinopoda from Asia with a considerable extension of the distribution range to the South and description of a new species group (Sparassidae: Heteropodinae). „Zootaxa”. 4797 (1), s. 001–101, 2020. DOI: 10.11646/zootaxa.4797.1.1.. 
  2. Norman I. Platnick: Gen. Sinopoda Jäger, 1999. [w:] The World Spider Catalog [on-line]. American Museum of Natural History. [dostęp 2023-09-12].