Przejdź do zawartości

Skirmuntawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skirmuntawa
Скірмунтава
ilustracja
Państwo

 Białoruś

Obwód

 miński

Rejon

dzierżyński

Sielsowiet

Putczyna

Populacja (2009)
• liczba ludności


617[1]

Nr kierunkowy

+375 1716

Kod pocztowy

222743

Tablice rejestracyjne

5

Położenie na mapie obwodu mińskiego
Mapa konturowa obwodu mińskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Skirmuntawa”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Skirmuntawa”
Ziemia53°51′N 27°04′E/53,850000 27,066667

Skirmuntawa, Skirmuntów (biał. Скірмунтава, ros. Скирмунтово, Skirmuntowo) – agromiasteczko na Białorusi, w obwodzie mińskim, w rejonie dzierżyńskim, w sielsowiecie Putczyna[2]. Miejscowość położona 5 km na północny wschód od szosy, 18 km na północ od Dzierżyńska. Obok znajduje się najwyższy punkt BiałorusiGóra Dzierżyńska, zwana także Świętą[3].

Etymologia nazwy

[edytuj | edytuj kod]

Istnieje kilka wersji pochodzenia nazwy miejscowości. Według jednej z nich Skirmuntawa otrzymało swoją nazwę od imienia bohatera Skirmunia, zwycięzcy bitwy z Tatarami. Druga bazuje na wzmiance w Kronice Bychowca o nowogródzkim księciu Skirmuncie, który pokonał zawołskiego cara Bałakłaja. Bitwa miała się rozegrać nieopodal Kojdanowa, a imię księcia przetrwało w nazwie miejscowości. Trzecia wersja opiera się na wyjaśnieniu słowa skirmunty (скірмунты) – „żyć osobno”. Według podania miejscowość rozwinęła się z gospodarstwa jednego z pięciu braci, którzy podzielili się spadkiem po śmierci rodziców[4].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1802 roku[5].

W 1902 roku w majątku Skirumntowo przyszedł na świat polski oficer, ofiara zbrodni katyńskiej podporucznik Gustaw Szpilewski syn Roberta i Łucji z Sabiłłów[6].

Podczas II wojny ojczyźnianej, w czerwcu 1943 roku, wieś (38 chat) została spalona wraz ze stu czterdziestoma czterema mieszkańcami przez miejscowe oddziały karne[7]. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1956 roku w Skirmuntawie postawiono obelisk, a w 1984 roku nad miejscem pochówku ofiar faszyzmu wzniesiono kompleks memorialny[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]