Dzierżyńsk (Białoruś)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzierżyńsk
Herb Flaga
Herb Dzierżyńska Flaga Dzierżyńska
Państwo  Białoruś
Obwód Flag of Minsk Voblast.svg miński
Populacja (2010)
• liczba ludności

25 200[1]
Nr kierunkowy +375 1716
Kod pocztowy 222712, 222720
Położenie na mapie obwodu mińskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu mińskiego
Dzierżyńsk
Dzierżyńsk
Położenie na mapie Białorusi
Mapa lokalizacyjna Białorusi
Dzierżyńsk
Dzierżyńsk
Ziemia 53°41′N 27°08′E/53,683333 27,133333
Strona internetowa
Portal Portal Białoruś

Dzierżyńsk, Kojdanów[2] (biał. Дзяржынск, Dziarżynsk; ros. Дзержинск, Dzierżynsk; hist. biał. Койданаў, Kojdanau; ros. Койданов, Kojdanow) – miasto na Białorusi, w obwodzie mińskim, siedziba administracyjna rejonu dzierżyńskiego. W 2010 roku liczyło ok. 25,2 tys. mieszkańców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki osadnictwa na jego terenie datowane są na XI wiek. Wpisało się ono w historię Rusi Kijowskiej, od XIV w. wchodziło w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego, a od połowy XVI w. było ono we władaniu rodu Radziwiłłów, zasłynęło wówczas jako prężny ośrodek kalwinizmu (do 1921 istniała tutaj parafia reformowana w ramach Jednoty wileńskiej).

Po rozbiorach Rzeczypospolitej znalazło się ono w granicach guberni mińskiej Imperium Rosyjskiego[3]. W okresie wojny polsko - bolszewickiej od sierpnia 1919 do ok. 10 lipca 1920 miasto pozostawało w polskich rękach. Nosiło nazwę Kojdanów (biał. Койданава) do 1932, kiedy sowieci na cześć Feliksa Dzierżyńskiego zmienili nazwę miasta na Dzierżyńsk, czyniąc je jednocześnie stolicą Polskiego Rejonu Narodowego im. Feliksa Dzierżyńskiego - autonomicznej polskiej jednostki administracyjnej. Starą nazwę zachowała miejscowa stacja kolejowa.

W 1867 w Kojdanowie urodził się Antoni Potocki - polski pisarz i krytyk literacki.

Miasto w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

  • Dzierżyńsk w książce "Maskotka" Marka Kurzema

Do historii Dzierżyńska (Kojdanowa) z okresu drugiej wojny światowej nawiązuje książka Marka Kurzema "Maskotka". Autor opisuje w niej historię swojego ojca - Aleksa Kurzema, który po latach życia w Australii, będąc dorosłym człowiekiem, chce poznać swoje prawdziwe pochodzenie. Jako kilkuletnie dziecko Alex Kurzem uciekł przed masakrą dokonaną w czasie drugiej wojny światowej w małej miejscowości na Żydach, w której zginęli jego matka i rodzeństwo. Po długim czasie ukrywania się w lesie, trafił w ręce łotewskich oddziałów współpracujących z hitlerowcami, otrzymał nową - łotewską tożsamość i został ich "maskotką". Chłopiec sprzed masakry pamiętał wyłącznie dwa słowa: Panok i Kojdanów. Książka jest gorzką i poruszającą opowieścią dojrzałego już człowieka, który krok po kroku, dzięki pomocy najbliższych, odkrywa swoją prawdziwą tożsamość i poznaje historię swojej rodziny. Miejscowość Kojdanów odgrywa w tej historii kluczową rolę.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Dzierżyńsk bywa mylony z majątkiem Dzierżynowo, w którym na świat przyszedł Feliks Dzierżyński.

Przypisy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]