Slajd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Slajd

Przezrocze, Slajd (ang. slide) – pozytywowy obraz uzyskany bezpośrednio na materiale światłoczułym. Również element prezentacji multimedialnej.

Przezrocze charakteryzuje się wysoką jakością odwzorowania rzeczywistości oraz bardzo dużym nasyceniem barw. Przed okresem technologii cyfrowego rejestrowania obrazów przezrocze było podstawowym nośnikiem obrazu wykorzystywanym dla potrzeb poligrafii. Przewyższało ono znacznie swą jakością materiały negatywowe. Przezrocza wykorzystywane są nadal jako podstawowy nośnik przekazu np. w diaporamie.

Obecnie znaczenie słowa slajd poszerzono o zastosowanie w teleinformatycznych technikach komputerowych; we współczesnej grafice prezentacyjnej jako podstawowy element prezentacji i animacji komputerowej w tym w technologii flash. Jest odpowiednikiem pojedynczej klatki w filmie.

Prezentacja składa się z sekwencji slajdów zawierających tekst, ilustracje, listy zagadnień, diagramy i wykresy, dźwięk i wideo. Jest wyświetlana na ekranie przez czas zdefiniowany uprzednio przez autora pokazu lub zależnie od jego doraźnych potrzeb (ręczna zmiana slajdu). Slajd pokazywany w trakcie „żywego” pokazu jest podstawą komentarza słownego prelegenta, który rozszerza zagadnienia naszkicowane w slajdzie.

W niektórych środowiskach (np. akademickich) terminem slajd określano także specjalną folię, na której rysowano rozmaite elementy, a następnie wyświetlano je na ekranie za pomocą diaskopu lub epidiaskopu, jako pomoc w prezentacji tematu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]