Fotografia barwna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fotografia barwna – technika fotograficzna umożliwiająca rejestrowanie obrazów barwnych. Polega ona na rejestracji, na negatywie lub pozytywie, zdjęć fotografowanych przedmiotów wraz z ich kolorem, czyli właściwością wywołującą wrażenia wzrokowe, zależne od długości fal świetlnych odbijanych, przepuszczanych lub emitowanych przez te przedmioty.

Historia[edytuj | edytuj kod]

„Tartanowa wstążka” (ang. Tartan Ribbon), pierwsze na świecie kolorowe zdjęcie wykonane przez Suttona w 1861 r.

James Clerk Maxwell opracował w 1855 roku podstawy teoretyczne fotografii barwnej i jako pierwszy zaczął eksperymentować z rejestrowaniem barwnych obrazów. W 1861 roku brytyjski fotograf Thomas Sutton pracując na zlecenie Maxwella wykonał pierwszą w historii projekcję barwną przedstawiającą wielokolorową wstążkę, zdjęcie to znane jest jako Tartanowa wstążka (ang. Tartan Ribbon)[1][2]

Louis Ducos du Hauron wykonał w 1877 roku kolorową fotografię francuskiego miasteczka Agen. Zdjęcie Louisa Ducosa du Haurona uważa się za pierwszą fotografię barwną w historii. W 1907 roku bracia Lumière wynaleźli płyty do zdjęć w barwach naturalnych – autochrom.

Początki fotografii barwnej w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Tadeusz Rząca, Rynek Główny w Krakowie, autochrom datowany na lata 1910–1912
Zygmunt Szczotkowski, Żniwa w Żarkach, Agfacolor, 1938
Fotografia Agfacolor przedstawiająca polski pawilon na wystawie światowej w Paryżu w 1937 r.

Pierwszą polską fotografię barwną wykonał w technice autochromu Stanisław Wilhelm Lilpop i jest to portret Hanny Lilpop z przyjaciółką w Podkowie Leśnej w 1909 r[3]. Jednym z najsłynniejszych polskich kolorowych zdjęć z początku XX wieku jest fotografia Kwiaciarki na rynku w Krakowie, którą wykonał w ok. 1910[4]–1912[5] roku Tadeusz Rząca. Do polskich pionierów zalicza się także Henryk Mikolasch, który w 1910 roku wykonał kolorowe zdjęcie pod tytułem Dziewczynka z morelami. W latach 1912–1918 słynny polski fotografik Stanisław Krygowski bawiąc w Tatrach Polskich i w Zakopanem wykonał wiele fotografii kolorowych w technice autochromu i uwiecznił na nich Górali, turystów i przyrodę. Autochromy zachowały się w kolekcji Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie.[6] W Polsce, w czasach II RP bardzo rzadko wykonywano fotografie kolorowe. Do najsłynniejszych zachowanych z tego okresu kolorowych fotografii należą zdjęcia Góralek z Zakopanego (1938) autorstwa Zygmunta Szczotkowskiego oraz zdjęcia architektury Czesława Olszewskiego publikowane w magazynie Arkady w latach 30. Przed II wojną światową dwóch światowej sławy fotografików Hans Hildenbrand[7][8] i Maynard Owen Williams[9][10] odwiedziło Polskę i wykonało wiele kolorowych fotografii w formie autochromów a następnie opublikowało niektóre z nich w magazynie National Geographic. Autorzy skoncentrowali się głównie na przedstawianiu życia na wsi i zachowało się bardzo mało ich fotografii z polskich miast.

Mało znane są w samej Polsce filmy kolorowe pokazujące przedwojenne Wojsko Polskie (film z 1939 r. pod tytułem 1. Pułk Szwoleżerów im. Piłsudskiego – dostępny w internecie) oraz dostępne na internetowych stronach magazynu „Life” bogate archiwum kolorowych zdjęć przedstawiających okupowaną Polskę, Polaków i Niemców w czasie II wojny światowej autorstwa Hugo Jaegera. Jednym z pierwszych filmów kolorowych w historii Polski jest Wesele księżackie w Złakowie Borowym z 1937 roku autorstwa Tadeusza Jankowskiego[11]. Wśród niewielu filmów barwnych nakręconych przed II wojną światową w Polsce, znajduje się reportaż z 1938 roku pod tytułem Beautiful Poland („Malownicza Polska”) autorstwa Romualda Gantkowskiego. Tematem filmu są polskie miasta i ich mieszkańcy, udokumentowano zabytki, pokazano ruch uliczny i codzienne życie (po wybuchu wojny film zaktualizowano i wyświetlano pt. The land of my mother). Dokument ten został wyświetlony na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku natomiast Wesele księżackie na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 r. Oba filmy zachowały się w archiwach.

Rozwój techniki[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie kolorowe wykonane w 1909 r. przez Siergieja Prokudin-Gorskiego

Istnieją dwie metody rejestracji i odtwarzania obrazów barwnych: addytywna i subtraktywna. W uproszczeniu, pierwsza metoda polega na dodawaniu trzech barw podstawowych, prowadzącym do uzyskania bieli, druga natomiast na nakładaniu trzech warstw barwnych mogących wytworzyć czerń. Obie metody istnieją równolegle w całej historii techniki fotografii barwnej.

Najwcześniejsze zdjęcia barwne – tylko obiektów nieruchomych – dokonywano zwykłymi aparatami fotograficznymi kolejno poprzez trzy filtry w barwach podstawowych. Uzyskane w ten sposób negatywy czarno-białe służyły jako materiał do addytywnego druku barwnego. Później powstał aparat fotograficzny Bermpohla z układem półprzezroczystych zwierciadeł dający od razu trzy takie negatywy, co pozwalało już na dokonywanie migawkowych zdjęć obiektów ruchomych.

Na początku XX wieku firma Lumière wprowadziła klisze Autochrom, w których na zwykłej emulsji żelatynowej nałożony był raster, złożony z barwionych na kolory podstawowe ziarenek krochmalu. Po naświetleniu i wywołaniu odwracalnym uzyskiwano dość ciemny diapozytyw w addytywnych barwach naturalnych. Podobna metoda, stosująca szachownicę miniaturowych filtrów pod nazwą Dufaycolor przetrwała do lat pięćdziesiątych XX w.

Przełomem stało się wprowadzenie w latach 30 XX wieku światłoczułych materiałów diapozytywowych w postaci trójwarstwowych filmów małoobrazkowych Kodaka w USA i Dufaycolor w Wielkiej Brytanii (1935) oraz Agfy w Niemczech (1936), polegających na subtraktywnej syntezie barw. Fotografia barwna stała się dostępna dla amatorów. W kilka lat później pojawił się barwny materiał światłoczuły, dający negatywy w barwach dopełniających, które można było kopiować na barwnych papierach fotograficznych. Jakość i trwałość takich zdjęć barwnych pozostawiały początkowo wiele do życzenia.

W produkcji filmów przez wiele lat utrzymywały się kamery systemu Technicolor, naświetlające przez układ zwierciadeł i filtrów równocześnie trzy taśmy filmowe, z których produkowano kopie filmów do projekcji kinowej. Zasada trójpodziału promieni okazała się tak doskonała, że nadal stosowana jest w profesjonalnych kamerach telewizyjnych. Natomiast w cyfrowej fotografii amatorskiej stosowana jest metoda rastrów barwnych, znana już od stu lat (zob. autochrom).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Michael R. Peres (red): Focal Encyclopedia of Photography. Focal Press, s. 35.
 2. Michael R. Peres (red): Focal Encyclopedia of Photography. Focal Press, s. 693.
 3. Katarzyna Brejwo: Pierwszy raz w kolorze. Gazeta Wyborcza, 2013-07-04. [dostęp 2013-08-09].
 4. Aga Cygan: Świat w kolorze Black&White. AWR Wprost: infotuba.pl, 2009-04-15. [dostęp 2012-09-10].
 5. Anna Cymer: Od tego się zaczęła kolorowa fotografia. SwiatObrazu.pl, 2008-11-17. [dostęp 2012-09-10].
 6. J. Nowicka: Szklane płyty tylko dla bogatych. Rzeczpospolita, 2008. [dostęp 2008].
 7. Hans Hildenbrand "Bright Bits in Poland's Mountainous South" The National Geographic Magazine, March 1935
 8. Colour Photos of Everyday Life in Poland in 1930 by Hans Hildenbrand – Slavorum, www.slavorum.org [dostęp 2018-07-11] (ang.).
 9. The Granger Collection, online
 10. Maynard Owen Williams, "Struggling Poland", The National Geographic Magazine, August 1926
 11. Wystawy – Stroje ludowe w Polsce (pol.). Państwowe Muzeum Etnograficzne. [dostęp 2011-11-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Hans Windisch: Die neue Foto-Schule III, Heering-Verlag, Seebruck, 1961.
 • Boris von Brauchitsch, Mała historia fotografii, Warszawa 2004.
 • Michael R. Peres (red): Focal Encyclopedia of Photography. Focal Press, 2007. ISBN 0-240-80740-5. (ang.)