Smiley Culture

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Smiley Culture, właśc. David Wiktor Emanuel (ur. 10 lutego 1963 w Londynie, zm. 15 marca 2011 w Warlingham[1][2]) – brytyjski wokalista reggae, oraz jeden z prekursorów rapu w Wielkiej Brytanii.

Karierę zaczynał jako DJ w jednym ze studiów nagraniowych. W 1984, ukazał się jego pierwszy singel "Cockney Translation". Jeszcze pod koniec tego samego roku ukazał się jego kolejny singel "Police Officer", z którego tytułowy utwór stał się największym przebojem artysty. Była to rzekomo autobiograficzna opowieść o tym jak artysta został zatrzymany przez policję za posiadanie marihuany. Utwór poruszał poważną na owe czasy problematykę traktowania czarnoskórych Brytyjczyków przez policję. Utwór znalazł się w Top 20 przebojów stacji radiowych. Singel sprzedał się 160 tys. egzemplarzy. W następstwie jego sukcesu Culture dał dwa koncerty w BBC i w 1985, we wznowieniu ukazał się "Cockney Translation", który sprzedał się w 40 tys. egzemplarzy.

Kolejne płyty Culture nie powtórzyły sukcesu Police Officer. W późniejszym okresie artysta wystąpił jeszcze w filmie Absolute Beginners z 1986, a także wystąpił w reklamie telewizyjnej.

Został aresztowany w lipcu 2010, w związku z zarzutem sprzedaży kokainy wartej 250 tys. funtów. 28 września został oficjalnie oskarżony o spisek dostawy kokainy. Jego proces miał się rozpocząć 21 marca 2011.

15 marca 2011, do domu artysty przybyła policja w celu aresztowania go w związku z podejrzeniem udziału w przemycie kokainy wartej 2 miliony funtów przejętej przez brytyjskich celników. Policja dokonała także przeszukania mieszkania artysty. Culture miał poprosić w takcie przeszukania o możliwość zrobienia herbaty. Wyszedł do kuchni i wbił sobie własnoręcznie nóż w serce w wyniku czego zmarł[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. allmusic ((( Smiley Culture > Overview )))
  2. Smiley Culture nie żyje (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-03-21].
  3. Aresztowany wokalista popełnił samobójstwo (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-03-21].