Przejdź do zawartości

Smithsonian National Zoological Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Smithsonian National Zoological Park
ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Miejscowość

Waszyngton

Adres

3001-3047 Connecticut Ave NW,
Washington DC 20008

Powierzchnia

66 ha

Założono

1889 r.

Liczba zwierząt

2000

Liczba gatunków

400

Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej znajduje się punkt z opisem „Smithsonian National Zoological Park”
Położenie na mapie Dystryktu Kolumbii
Mapa konturowa Dystryktu Kolumbii, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Smithsonian National Zoological Park”
Ziemia38°55′52″N 77°02′59″W/38,931111 -77,049722
Strona internetowa

Smithsonian National Zoological Park (powszechnie określany także jako National Zoo) – ogród zoologiczny w Waszyngtonie, stolicy Stanów Zjednoczonych. Zoo jest częścią Smithsonian Institution, największego na świecie zespołu muzeów i instytucji kulturalno-oświatowych. Założona w 1889 roku placówka posiada zoo o powierzchni 0,7 km² położone w Waszyngtonie oraz centrum badawcze (Conservation Research Center) o powierzchni ok. 13 km² zlokalizowane w pobliżu miasta Front Royal w stanie Wirginia oraz parku narodowego Shenandoah. Zoo w Waszyngtonie jest bezpłatne i otwarte dla publiczności, podczas gdy placówka badawcza jest zamknięta dla publiczności i zajmuje się głównie rozmnażaniem, ochroną i badaniem zagrożonych gatunków. W sumie na terenie obu obiektów znajduje się ok. 2000 zwierząt należących do 400 różnych gatunków.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
William Temple Hornaday

Początki zoo sięgają lat 80. XIX wieku, kiedy to William Temple Hornaday stworzył na terenie budynku Smithsonian Institution w Waszyngtonie wystawę składającą się z niedźwiedzia, bizona, orła i kilku innych żywych zwierząt. Zachęcony popularnością wystawy, którą w 1887 roku odwiedzały tysiące ludzi dziennie, 2 marca 1889 roku prezydent Grover Cleveland podpisał ustawę uchwaloną przez Kongres Stanów Zjednoczonych ustanawiającą zoo. Rok później, w 1890 roku, zoo stało się częścią Smithsonian Institution[1].

Przez pierwsze pół wieku swojego istnienia zoo prowadziło politykę, powszechną w większości ogrodów zoologicznych, wystawiania po jednym, dwóch osobnikach rzadkich i egzotycznych gatunków. W tym okresie po śmierci większość zwierząt była łatwa do zastąpienia nowymi osobnikami złapanymi do niewoli w czasie specjalnych wypraw. W latach 50. XX wieku wraz z coraz większą trudnością uzyskania nowych osobników ze środowiska naturalnego, nastąpił istotny zwrot w polityce muzeum, polegający na skupieniu się na badaniu, konserwacji i rozmazaniu rzadkich i zagrożonych gatunków. Rosnąca wiedza i dbałość o warunki życia zwierząt w zoo doprowadziły do przebudowy większości wystaw. Obecnie, większość zwierząt w zoo żyje w skupiskach i środowisku bardziej przypominającym naturalne warunki, a nie jako indywidualne osobniki[2].

W latach 1961-1978 w ogrodzie mieszkał szympans Ham, uczestnik lotu Mercury-Redstone 2.

Symbolem tych zmian jest wystawa wielkich pand, które zoo posiada od ponad 30 lat. Hsing Hsing i Ling Ling od 1972 roku, a następnie Mei Xiang and Tian Tian od roku 2000 symbolizują wysiłki zoo, aby badać i chronić zagrożone gatunki zwierząt i ich środowisko. Narodziny w zoo wielkiej pandy Tai Shan, która przyszła na świat 9 lipca 2005 i która ulubieńcem zwiedzających, są sukcesem wieńczącym wysiłki zoo.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. William Temple Hornaday: Visionary of the National Zoo. [dostęp 2007-04-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-15)].
  2. Historia National Zoo

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]