Smoking

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy męskiego stroju wieczorowego. Zobacz też: film o tym samym znaczeniu.
Grafika poglądowa smokingu
Grafika poglądowa smokingu tropikalnego
Smoking

Smokingmęski strój wieczorowy, bardziej elegancki od garnituru, ale nie tak oficjalny jak frak. Smokingu z zasady nie nosi się przed godz. 19:00. Istnieją jednak liczne wyjątki, np. ślub i wesele[1]. Gdy mężczyzna wkłada smoking, jego partnerka powinna założyć długą suknię wieczorową.

Smoking składa się z[2]:

  • czarnej marynarki jedno- lub dwurzędowej, z gładkimi, atłasowymi lub jedwabnymi klapami, albo z kołnierzem szalowym; (w przypadku ciepłych krajów lub pór roku marynarka może być beżowa)
  • czarnych spodni z pojedynczym atłasowym lampasem;
  • białej koszuli, z wykładanym kołnierzykiem;
  • czarnej lub białej kamizelki, bądź atłasowego pasa (tzw. pas hiszpański);
  • muszki wiązanej obowiązkowo w czarnym kolorze[3]

Do smokingu nosi się czarne, gładkie buty w typie oxfordy (wiedenki) z zamkniętą przyszwą (niekoniecznie lakierki), czarne skarpetki, czarne spinki do mankietów, zegarek na czarnym pasku (nie należy wkładać zegarka z metalową bransoletą) lub też w ogóle rezygnuje się z zegarka. W kieszonce (brustasza) biała chusteczka (poszetka). W marynarce smokingowej nie powinny być widoczne wysunięte patki przy kieszeniach. Aby smoking się nie gniótł, powinien być wykonany z niskoskrętnej wełny o dużej gramaturze, najlepiej z tkaniny o tradycyjnym splocie barathea.[potrzebne źródło]

W krajach tropikalnych, podczas przyjęć na powietrzu lub na pokładach statków, marynarka do smokingu może być w kolorze białym lub ecru, z klapami wyłożonymi białym atłasem, ale spodnie muszą być czarne[4].

Przypisy

  1. Black tie guide. [dostęp 27 stycznia 2010].
  2. zob. E. Pietkiewicz, Protokół dyplomatyczny, MSZ, Warszawa 1998, s. 262
  3. B. Roetzel, Gentleman. A timeless fashion. Koenemann, 2004, s. 323
  4. E. Pietkiewicz, op. cit., s. 262