Snorri Thorfinnsson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Gudridur i Snorriego na cmentarzu w Glaumbær

Snorri Thorfinnsson (staronord. Snorri Þorfinnsson, isl. Snorri Karlsefnisson; ur. między 1004-1013, zm. ok. 1090) – syn islandzkiego żeglarza i odkrywcy Thorfinna Karlsefniego, który odegrał ważną rolę w chrystianizacji Islandii[1]. Uważany jest za pierwsze białe dziecko urodzone w Ameryce Północnej[2].

Imię[edytuj | edytuj kod]

Snorri jest staronordyjskim imieniem wywodzącym się od słowa snerra oznaczającym „walkę”. Z kolei Þorfinnsson to nazwisko patronimiczne oznaczające „syna Þorfinna”. Snorri otrzymał to imię prawdopodobnie po swoim pradziadku Snorrim Þórðarsonie[3] lub Snorrim Þorbrandssonie, którym nie był jego krewnym ale uczestnikiem wypraw jego ojca Thorfinna.

Data urodzenia i krewni[edytuj | edytuj kod]

Dokładna data urodzin Thorfinnsson nie jest znana, ale pod uwagę bierze się głównie trzy daty: 1005, 1009 i 1012 rok. Badacze są natomiast zgodni, że urodził się pomiędzy 1005 a 1013 rokiem[4], gdyż w tym właśnie czasie jego ojciec wraz z żoną Gudridur udał się do Ameryki. Na świat miał przyjść w Winlandii, którą jego rodzice opuścili kiedy miał trzy lata z powodu konfliktów z tubylcami (nazywanymi przez wikingów Skrælingami). Rodzina powróciła wówczas na Islandię i osiadła w Seyluhreppur, gdzie Snorri spędził resztę życia.

Doczekał się dwójki dzieci: córki Hallfrid oraz syna Thorgeira. Jeden z potomków Hallfrid, Thorlak Runolfsson został później jednym z pierwszych islandzkich biskupów. Podobnie jak wnuk Thorgeira, Brand Sæmundarsson oraz wnuk Thorbjorna (brata Snorriego), Bjorn Gilsson, który został biskupem Hólar.

Chrystianizacja Islandii[edytuj | edytuj kod]

XIII-wieczne teksty uznają Snorriego Thorfinnssona i Snorriego Thorrgrimssona za czołowe postacie odpowiedzialne za wczesną chrystianizację Islandii. Średniowieczni pisarze przedstawiali ich jako „wzory chrześcijański wodzów”. Według Sagi o Grenlandczykach Snorri zbudował też pierwszy kościół w Glaumbaer, który zwiększył chrześcijańskie wpływ na tym terenie. Z kolei wielu jego potomków zostało pierwszymi islandzkimi biskupami[4].

Spuścizna[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ uważa się, że Snorri Thorfinnsson urodził się w Winlandii, czyli gdzieś na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej to jest pierwszym dzieckiem europejskiego pochodzenia urodzonym na tym kontynencie. Dopiero 560 lat później w hiszpańskiej osadzie St. Augustine na Florydzie urodziło się inne europejskie dziecko, Martín de Argüelles[5].

W 2002 roku amerykańscy archeolodzy na północnym wybrzeżu Islandii odkryli pozostałości liczącego blisko tysiąc lat domu, który uznali za farmę Snorriego. Swoje przypuszczenia oparli na tym, że w pobliżu wioski Sauðárkrókur znajduje się muzeum Glaumbaer Folk, które miało być wybudowane w bliskiej odległości od jego domu[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henry Fritz-Gilbert Waters: The New England Historical and Genealogical Register. Heritage Books, 1992. ISBN 1-55613-687-0.
  2. Ralph Blum: Rune Cards. Connections Book Publishing, 2004. ISBN 1-85906-138-9.
  3. Francis Berry: I tell of Greenland: an edited translation of the Sauđarkrokur manuscripts. University of Michigan, 1977. ISBN 0-7100-8591-5.
  4. a b T. J. Oleson: Snorri Thorfinnsson Biography (ang.). biographi.ca. [dostęp 2014-05-10].
  5. D. H. Figueredo: Latino chronology: chronologies of the American mosaic. Greenwood Publishing Group, 2007. ISBN 0-313-34154-0.
  6. Explorers and Exploration. Marshall Cavendish Corporation, 2005. ISBN 0-7614-7535-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]