Sobór Przemienienia Pańskiego w Nowym Jorku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sobór Przemienienia Pańskiego
Russian Orthodox Cathedral of the Transfiguration of Our Lord
sobór parafialny
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Nowy Jork

Miejscowość

Nowy Jork

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Kościół Prawosławny w Ameryce

Parafia

Przemienienia Pańskiego w Nowym Jorku

Wezwanie

Przemienienia Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

6 sierpnia

Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa konturowa Nowego Jorku, w centrum znajduje się punkt z opisem „Sobór Przemienienia Pańskiego”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Sobór Przemienienia Pańskiego”
Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa konturowa stanu Nowy Jork, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Sobór Przemienienia Pańskiego”
Ziemia40°43′10,0″N 73°57′13,0″W/40,719444 -73,953611
Strona internetowa

Sobór Przemienienia Pańskiegoprawosławny sobór w Nowym Jorku, w dzielnicy Brooklyn. Świątynia parafialna. Należy do dekanatu Nowy Jork Miasto diecezji Nowego Jorku i New Jersey Kościoła Prawosławnego w Ameryce (OCA).

Obiekt został wzniesiony jako cerkiew parafialna na potrzeby działającej od 1908 wspólnoty, w miejsce działającej od tego samego roku cerkwi św. Włodzimierza, urządzonej w zaadaptowanym kościele metodystycznym. W 1916 rozpoczęły się prace budowlane nad pięciokopułową cerkwią wzorowaną na świątyniach moskiewskiego Kremla, zaprojektowaną przez Louisa Allmendigera. Łączny koszt jej wzniesienia miał wynieść 117 tys. dolarów.

Z powodu niedoborów materiałów i niedoszacowaniu budowy, prace uległy nieprzewidzianemu opóźnieniu. W 1919 parafia sprzedała budynek dotychczasowej cerkwi, zaś nabożeństwa były odprawiane w niedokończonej nowej świątyni. Ostatecznie obiekt udało się ukończyć i wyposażyć dzięki dodatkowym ofiarom prywatnym (koszt wzrósł o 20 tys. dolarów). Nowa świątynia otrzymała wezwanie Przemienienia Pańskiego, z dwoma ołtarzami bocznymi św. Włodzimierza i Opieki Matki Bożej. Do cerkwi przeniesiony ikonostas używany w dawnej świątyni parafialnej, który rozszerzono o dodatkowe wizerunki świętych. Gotową cerkiew poświęcił 3 września 1922 metropolita Platon (Rożdiestwienski). Patriarcha moskiewski Tichon podarował dla nowej świątyni kopię Poczajowskiej Ikony Matki Bożej z osobistą dedykacją.

Dziesięć lat później obiekt uzyskał rangę soboru. W latach 60. XX wieku jego wnętrze zostało wyremontowane.

Od 1969 sobór posiada status zabytku o randze lokalnej, zaś w 1980 został wpisany do rejestru zabytków rangi ogólnokrajowej (National Register of Historic Places). W latach 90. XX wieku miał miejsce całkowity remont obiektu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]