Sobór Zstąpienia Ducha Świętego w Czerniowcach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sobór Zstąpienia Ducha Świętego
Свято-Духівський собор
Distinctive emblem for cultural property.svg 73-101-0140
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Ukraina
Obwód  czerniowiecki
Miejscowość Coat of arms of Chernivtsi.svg Czerniowce
Wyznanie prawosławne
Kościół Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego
Eparchia czerniowiecko-bukowińska
Wezwanie Zstąpienia Ducha Świętego na Apostołów
Wspomnienie liturgiczne 50. dzień po Passze
Położenie na mapie obwodu czerniowieckiego
Mapa lokalizacyjna obwodu czerniowieckiego
Sobór Zstąpienia Ducha Świętego
Sobór Zstąpienia Ducha Świętego
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Sobór Zstąpienia Ducha Świętego
Sobór Zstąpienia Ducha Świętego
Ziemia48°17′15,8″N 25°56′12,5″E/48,287722 25,936806
Strona internetowa

Sobór Zstąpienia Ducha Świętegoprawosławny sobór w Czerniowcach, katedra eparchii czerniowiecko-bukowińskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Wnętrze soboru

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sobór został wzniesiony w latach 1844–1864 dzięki staraniom prawosławnego metropolity Bukowiny Eugeniusza. Zbudowany go w oparciu o jeden z niezrealizowanych, odrzuconych w konkursie projektów soboru św. Izaaka w Petersburgu, podarowany Eugeniuszowi przez metropolitę petersburskiego Serafina. Projekt został zmodyfikowany przez Ferdinanda Rolla[1]. Gotowy budynek wyświęcił metropolita Eugeniusz 16 lipca 1864[2]. Pięć lat po zakończeniu budowy obiektu fasada świątyni została przebudowana według koncepcji czeskiego akademika architektury, Josefa Hlavki, który zaprojektował również rezydencję metropolitów Bukowiny i Dalmacji w Czerniowcach[1]. W 1873 w soborze pochowano zmarłego metropolitę Eugeniusza. Ikonostas w cerkwi został wykonany już po ukończeniu prac nad budynkiem, zaś w latach 1892–1896 Karl Jobst i jego uczniowie wykonali we wnętrzu kompleks fresków[1].

Cerkiew pozostawała czynna do 1961, gdy zamknięto ją na polecenie władz radzieckich[1]. Funkcje soboru katedralnego eparchii czerniowieckiej przejął wówczas sobór św. Mikołaja w Czerniowcach[2]. Początkowo budowla stała pusta[2], następnie zaadaptowano ją na magazyn papieru; część pierwotnej dekoracji malarskiej obiektu uległa zniszczeniu. Następnie obiekt przekształcono w siedzibę wystawy towarów przemysłowych. Ostatecznie budowlę zaadaptowano na muzeum sztuki, zostało ono otwarte w 1988. Podczas prac wywieziono z soboru szczątki metropolity Eugeniusza i pochowano je w nieznanym miejscu. W 1989 sobór został zwrócony Cerkwi prawosławnej. W 1997 ukończono restaurację fresków i odnowę ikonostasu w świątyni, w 2000 zawieszono na dzwonnicach soboru nowe dzwony[1].

W 2006 przed soborem odsłonięto pomnik metropolity Eugeniusza[1] autorstwa architekta Wiktora Kilczyckiego i rzeźbiarza Mykoły Miroszniczenki, ufundowany przez lokalny oddział Partii Regionów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Свято-Духівський кафедральний собор (м. Чернівці), chernivtsi-sob.church.ua [dostęp 2016-04-11].
  2. a b c d Свято-Духовский кафедральный собор, www.pravoslavie.ua [dostęp 2016-04-11].