Sonata marymoncka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: film o takim tytule.
Sonata marymoncka
Autor Marek Hłasko
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 1982

Sonata marymoncka – nieukończona powieść Marka Hłaski, pisana w latach 19521956, a opublikowana w roku 1982. Utwór opowiada o losach Ryśka Lewandowskiego, przedwojennego chuligana, który po wojnie rozpoczyna pracę w bazie transportowej, gdzie dokonuje się jego ideologiczny zwrot w stronę komunizmu.

Pierwsza wersja Sonaty marymonckiej powstała w drugiej połowie 1952 roku. Hłasko przedstawił ją do oceny Bohdanowi Czeszce, ten jednak zgłosił szereg zastrzeżeń do utworu. Pisarz przerabiał i poprawiał powieść aż do 1956 roku, publikując w czasopismach jej kolejne fragmenty. W 1954 roku ukazały się: Noc nad piękną rzeką ("Przedpole"), Złota jesień ("Przegląd Kulturalny") oraz Szkoła ("Nowa Kultura"). W 1956 opublikowano natomiast Głód ("Po prostu") oraz Wilk ("Sztandar Młodych"). W wersji książkowej powieść wydano w 1982 roku, na podstawie posiadanych przez matkę pisarza rękopisów.

Na podstawie jednego z wątków Sonaty marymonckiej Hłasko stworzył opowiadanie Baza Sokołowska.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Joanna Pyszny Wstęp. W: Marek Hłasko: Pierwszy krok w chmurach ; Następny do raju. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydaw., 1999. ISBN 83-04-04460-9.