Spółdzielnia Telekomunikacyjna OST

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Spółdzielnia Telekomunikacyjna OST
Ilustracja
Siedziba (2023)
Państwo

 Polska

Siedziba

Tyczyn

Adres

ul. Kościuszki 8

Data założenia

1991

Forma prawna

spółdzielnia

Nr KRS

0000196446

brak współrzędnych
Strona internetowa

Spółdzielnia Telekomunikacyjna OST (dawniej Okręgowa Spółdzielnia Telefoniczna w Tyczynie) – powstały w 1991 r. operator telekomunikacyjny, dostawca internetu i telefonii stacjonarnej, działający na terenie gmin: Błażowa, Boguchwała, Chmielnik, Dynów, Hyżne, Lubienia, Tyczyn oraz miasta Rzeszów[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

W 1991 r. utworzono spółdzielnie telefoniczne: „Teltyczyn” w Tyczynie, „Echo” w Hyżnem, „Telefon” w Chmielniku, „Łączność” w Błażowej oraz koordynującą przedsięwzięcie – Okręgową Spółdzielnię Telefoniczną w Tyczynie. Były to jedne z pierwszych niezależnych firm operatorskich w Polsce[2].

Powstanie w czterech gminach spółdzielni z udziałem mieszkańców, które miały zapewnić powszechne usługi telefoniczne oraz finansowa pomoc samorządów w celu zgromadzenia funduszy na zakup nowoczesnych central cyfrowych, stanowiły na początku lat 90. XX w. pionierskie w Polsce przedsięwzięcie o charakterze partnerstwa publiczno-prywatnego[3].

Część robót, szczególnie kablowych i budowlanych, spółdzielcy wykonywali nieodpłatnie. Członkowie zarządu i rady nadzorczej do 1998 r. nie pobierali wynagrodzenia. Do końca 1992 r. uruchomiono centrale w Tyczynie, Chmielniku, Błażowej i Hyżnem. Zostały one połączone pierwszymi w województwie liniami światłowodowymi[4]. Jako pierwsi w Polsce abonenci spółdzielni uzyskali możliwość korzystania z wielu dodatkowych usług wzbogaconych, jak np. przekierowywanie połączeń, połączenia telekonferencyjne, połączenia trójstronne, przekazywanie połączeń, blokowanie niektórych połączeń czy automatyczne budzenie. Również jako pierwszy operator w Polsce spółdzielnia zaoferowała abonentom szczegółowe wydruki billingowe[5]. W 1994 roku spółdzielnia podpisała pierwsze w historii umowy rozliczeniowe między Telekomunikacją Polską a niezależnym operatorem. W końcu 1994 roku dokonano połączenia spółdzielni gminnych z Okręgową Spółdzielnią Telefoniczną w Tyczynie[4].

Spółdzielnia nawiązała kontakty z Amerykańskim Stowarzyszeniem Spółdzielczości Telefonicznej (National Telephone Cooperative Association, NTCA), które zaoferowało pomoc szkoleniową i promocyjną. W 1995 r. została jako pierwsza zagraniczna spółdzielnia przyjęta przez amerykańskie zrzeszenie[6][7]. W Chmielniku utworzono centrum szkoleniowe spółdzielczości telefonicznej, które służyło samorządowcom z całej Polski, jak też szkoliło grupy z Mołdawii, Ukrainy i Białorusi[5].

Od 1996 roku abonenci uzyskali tani dostęp do Internetu. Od 1998 roku udostępniono też bezpłatnie stałe łącza internetowe dla wszystkich placówek szkolnych na obszarze działania spółdzielni[5], dzięki temu w Błażowej i Tyczynie utworzono jedne z pierwszych w kraju pracowni internetowych w gminach wiejsko-miejskich[5][8]. Do wszystkich 28 miejscowości na terenie Doliny Strugu doprowadzono światłowody[9].

Do końca 1997 r. spółdzielnia zainstalowała 6 tys. telefonów z systemem bezpłatnych połączeń lokalnych[4]. Na koniec 2010 r. z usług spółdzielni korzystało ok. 10 tys. abonentów telefonicznych i ok. 6 tys. abonentów Internetu. Do spółdzielni należało ok. 6,8 tys. członków[10].

Na terenach gdzie działa spółdzielnia, Telekomunikacja Polska miała początkowo tysiąc abonentów. W 2010 roku pozostało ich tylko stu[4]. TP S.A. obsługuje ich z wykorzystaniem infrastruktury sieciowej spółdzielni. Jest to najstarszy w Polsce przykład uwolnienia pętli lokalnej[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]